• DROGA KRZYŻOWA W PLENERZE

          • Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej serdecznie zaprasza w Niedzielę Palmową wszystkich mieszkańców Kasinki Małej i okolic do udziału w plenerowej drodze krzyżowej, która w tym roku rozpocznie się o godz. 19.00 przy kapliczce Św. Stanisława na osiedlu Żądłówka (Zagródce). Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią podejmijmy wspólny trud przejścia drogi krzyżowej w intencji pokoju na Ukrainie.  Prosimy o zabranie ze sobą lampionów lub świec.

        • Konkurs Plastyczny dla Dzieci
          • Konkurs Plastyczny dla Dzieci

          • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła XII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pod hasłem: "Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy".

            Z naszej szkoły zostało wysłane 7 prac wykonanych przez:

            - Alicja Nawara kl. V

            - Joanna Nawara kl. V

            - Weronika Cieżak kl. II

            -. Miłosz Cieżak kl. 0

            - Zofia Brania kl. V

            - Ewa Batko kl. V

            - Alicja Nawara kl. IV

            Poniżej przedstawiamy prace wyżej wymienionych uczniów.

        • Teatrzyk kukiełkowy
          • Teatrzyk kukiełkowy

          • W miniony piątek gościliśmy w naszej szkole teatrzyk kukiełkowy, który przyjechał do nas z przedstawieniem pt. „Calineczka”. Spektakl był dedykowany dzieciom z przedszkola i uczniom z  klas     I-III. „Calineczka” to baśń  Hansa Christiana Andersena, która opowiada o przygodach maleńkiej dziewczynki. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, zwłaszcza przedszkolakom. Po spektaklu każde dziecko miało możliwość zrobienia sobie zdjęcia w bajkowej scenografii.

                                                                                                                                   red. Agnieszka Bogacz

        • Pierwszy Dzień Wiosny
          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • 21 marca to pierwszy dzień wiosny. W tym roku pogoda nas nie zawiodła , słoneczko świeciło od samego rana. W szkole także panował radosny nastrój. Klasy 1-3 w ramach zajęć tworzyły przeróżne budowle z klocków konstrukcyjny, a następnie udały się nad rzekę z piękną Marzanną , aby pożegnać zimę i powitać wiosnę. Dzieci z oddziałów przedszkolnych stworzyły cudowne wiosenne prace plastyczne, po czym same zamieniły się w Panią Wiosnę robiąca sobie zdjęcie w  wiosennej foto budce.

            Mamy nadzieję, że wiosna już zostanie z nami i będzie nas rozpieszczać piękną, słoneczną pogodą.

             

                                                                                                                              red. Agnieszka Bogacz

        • Wycieczka klas I-III do Myślenic
          • Wycieczka klas I-III do Myślenic

          • „Ginące zawody”- lekcja muzealna  i zabawy konstrukcyjne z klockami  lego, to główne punkty programu jednodniowej wycieczki klas I-III do Myślenic.

            Fach kołodzieja, garncarza, kowala, szewca i wiele innych mistrzów dawnego rzemiosła mogliśmy poznać dzięki uczestnictwu w warsztatach muzealnych.  Z zaciekawieniem oglądaliśmy narzędzia i sztukę pracy tych mistrzów oraz wsłuchiwaliśmy się w opowiadania przewodniczki dotyczących ich życia. I mimo, że lekcja ta bardzo nam się podobała to z niecierpliwością czekaliśmy na kolejny punkt programu, czyli spotkanie w świecie klocków lego. Radości nie było końca, kiedy po wspólnych integracyjnych zabawach prowadzący pozwolił nam samodzielnie konstruować budowle z lego. Powstały niezwykłe okazy: wieżowce, pojazdy, rakiety i maszyny. Wszystkie wykonane według instrukcji zapisanej w książeczkach. Nie chciało nam się stamtąd wychodzić, lecz wszystko, co dobre szybko się kończy…. Dlatego i dla nas czas kreatywnego i logicznego myślenia połączony z zabawą minął na ten dzień bezpowrotnie.

            Obiecaliśmy sobie wszyscy, że jeszcze tam wrócimy! I dotrzymamy słowa!

            A póki co kontynuujemy treningi z klockami w swoich klasach, bo dzięki uprzejmości Pani Dyrektor, zostaliśmy zaopatrzeni w nowy legowy i minecraftowy świat klocków.

            red. A Zięba

        • Wycieczka do Krakowa
          • Wycieczka do Krakowa

          • We wtorek 16 marca uczniowie klasy 4 i 5 udali się na wycieczkę przedmiotową ,,Śladami legend”  do Krakowa. Dzień był ciepły i słoneczny, więc idealny na spacery ulicami pięknego, starego Krakowa. Wycieczkę rozpoczęliśmy od spotkania z przewodniczką pod pomnikiem smoka wawelskiego, aby udać się zwiedzić Wawel, czyli siedzibę królów Polski. Poznaliśmy ciekawostki z ich życia i odwiedziliśmy miejsce spoczynku w Katedrze Wawelskiej, wspięliśmy się na wieżę, aby dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Następnie udaliśmy się na spacer Drogą Królewską . Przemierzając ulicę Grodzką widzieliśmy kościół św. Andrzeja, w którym wedle legendy znalazła schronienie ludność Krakowa podczas najazdu tatarskiego w 1241 roku. Obok niego podziwiać można pierwszy w Krakowie barokowy kościół św. Piotra i Pawła z postaciami Apostołów na postumentach. Dowiedzieliśmy się także, że w Krakowie zostało wzniesionych 136 kościołów.

            Gdy dotarliśmy na Rynek Główny, najpierw poznaliśmy legendę o wieżach Kościoła Mariackiego, wysłuchaliśmy hejnału, a później weszliśmy obejrzeć ołtarz Wita Stwosza i poznaliśmy jego  twórcę oraz historię żółtej ciżemki znalezionej za ołtarzem w czasie remontu. Obowiązkowym punktem pobytu na rynku była wspólna fotografia pod pomnikiem Adama Mickiewicza następnie przeszliśmy przez Sukiennice i udaliśmy się na przerwę obiadową do McDonalda.

            Po krótkim odpoczynku czekała nas wizyta w Teatrze Groteska. Tam obejrzeliśmy spektakl pt. ,,Detektyw Pozytywka”, który opowiadał o pozytywnym detektywie, który według dzieci jest najlepszym detektywem na świecie, bo  ma nadzwyczajny talent do rozwiązywania zagadek, a jego agencja „Różowe okulary” to miejsce, gdzie można rozwiać nawet najczarniejsze podejrzenia. Na podwórku wszystko mogłoby toczyć się bez kłopotów, gdyby nie sprowadził się tutaj pewien ponury typ, Detektyw Martwiak i jego podejrzana agencja „Czarnowidz”.  Taki jeden nieznośny osobnik potrafi zatruć życie wszystkim mieszkańcom i nieźle namieszać. Ale i on ostatecznie dostał za swoje, dzięki śledztwu Detektywa Pozytywki, który  ujawniania prawdę tam, gdzie pozory mylą.

            Przedstawieniem z pięknym przesłaniem zakończyliśmy pobyt w Krakowie i udaliśmy się w drogę powrotną, ale na pewno tu jeszcze wrócimy.

                                                                                                              red. Barbara Tokarz

        • "Ciało nie określa"
          • "Ciało nie określa"

          •  W ramach Dni Bezpiecznego Internetu 2022, uczniowie kl.VI, VII i VII uczestniczyli w zajęciach online „Ciało nie określa”, poprowadzonych przez Panią Martę Wojtas – psycholożkę i trenerkę grupową. Podczas zajęć, które odbyły się 24 lutego młodzież dowiedziała  się w jaki sposób należy kształtować własną samoocenę,aby wygląd i świadomość atrakcyjności nie decydował  o naszym szczęściu i nie przesłaniał nam prawdziwych wartości. Uczniowie wysłuchali wykładu  oraz obejrzeli filmu, po którym odpowiadali wspólnie na czacie prowadzonym przez Panią psycholog.  Warsztaty te dotyczyły wspólczesnego problemu z jakim boryka się młodzież, która czesto korzysta z serwisów społecznościowych i czuje nacisk poprawy swojego wyglądu.

            Pod telefonem zaufania 116 111 dzieci i młodzież mogą zadzwonić, jeżeli potrzebują jakiejkolwiek formy wsparcia.

            https://116111.pl/cialonieokresla/

             red. M. Piwko-Bieniek

        • Podziękowanie
          • Podziękowanie

          • W obliczu dramatycznych wydarzeń na Ukrainie dziękujemy całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej za ogromne zaangażowanie w zbiórkę potrzebnych artykułów dla uchodźców z Ukrainy. To piękny i szlachetny gest, jesteśmy wdzięczni za okazane wsparcie. Pragniemy przekazać także podziękowania Strażakom z OSP - Panu Wojciechowi Bogaczowi i Panu Mariuszowi Grzybowi za pomoc w transporcie darów do Urzędu Gminy Mszana Dolna, skąd będą przekazane potrzebującym.

                                                                                                                   Opiekun wolontariatu Maria Kurowska

        • 	Stypendium ósmoklasisty.
          • Stypendium ósmoklasisty.

          • 15 lutego ruszyła rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego (Fundacji EFC) realizowanego w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków. To kompleksowe wsparcie dla uczniów i uczennic, którzy chcą uczyć się w najlepszych szkołach średnich w całej Polsce, przyznawane przez Fundację EFC już od 12 lat. Program Horyzonty kierowany jest do ósmoklasistów, którzy pochodzą z małych miejscowości, a chcieliby dalej uczyć się i rozwijać w wymarzonym liceum lub technikum w dużym mieście. Stypendium otrzymują na cały okres nauki w szkole średniej.

            Żeby ubiegać się o stypendium Horyzonty, kandydat lub kandydatka musi:
            - pochodzić z miejscowości do 30 000 mieszkańców,
            - planować naukę w jednej ze szkół średnich współpracujących z Fundacją EFC,
            - średni miesięczny dochód w rodzinie nie może przekraczać 1550 zł netto na osobę.

            Szczegółowe informacje na temat stypendium znajdują się na https://liblink.pl/OrBoLc77aI Wiele dróg, jedno stypendium – pod takim hasłem prowadzona jest tegoroczna rekrutacja – która trwa od 15 lutego do 31 marca .

        • Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
          • Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

          • 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji uczniowie klasy 8 naszej szkoły przygotowali tematyczną gazetkę upamiętniającą bohaterów niepodległościoego, antykomunistycznego podziemia. PAMIĘTAMY.

                                                                                                                  red. Magdalena Żądło

             

        • Na terenie naszej placówki trwa AKCJA GMINNA
          • Na terenie naszej placówki trwa AKCJA GMINNA

          •  

            Informacja Wójta Gminy Mszana Dolna

             z dnia 28 lutego 2022 roku

            w sprawie zbiórki dla Ukrainy

             

            Na terenie Gminy Mszana Dolna organizowana jest zbiórka podstawowych produktów i środków, które mogą być przekazane potrzebującym na Ukrainie, w tym oczekującym przed przejściami granicznymi.

            Produkty i środki dla potrzebujących, mieszkańcy Gminy mogą składać w siedzibach szkół podstawowych w poszczególnych sołectwach w godzinach ich działań do dnia 3 marca 2022 roku.

            Dostarczane produkty i środki powinny być pakowane fabrycznie (nowe) i w miarę możliwości zapakowane według poszczególnych grup:

            1. Odzież i okrycie:
            1. koce zwykłe i termiczne,
            2. śpiwory,
            3. podkładki pod materac do spania w wodoodpornej folii aluminiowej,
            4. materace,
            5. płaszcze przeciwdeszczowe.
            1. Środki higieny i czystości:
            1. płyny do kąpieli/pod prysznic/mydło,
            2. dezodoranty,
            3. pasty do zębów,
            4. szczoteczki do zębów,
            5. podpaski,
            6. pampersy dla dzieci i dorosłych;
            7. papier toaletowy i ręczniki papierowe,
            8. ręczniki (w tym z mikrofibry).
            1. Żywność:
            1. woda,
            2. żywność do szybkiego przygotowania (instant),
            3. batony (w tym energetyczne),
            4. bakalie, orzechy,
            5. konserwy,
            6. makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania,
            7. narzędzia kuchenne jednorazowego lub wielorazowego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż (silikon spożywczy lub plastik).
            1. Inne:
            1. zapałki,
            2. baterie, powerbanki,
            3. oświetlenie, w tym latarki,
            4. świece,
            5. zestawy pierwszej pomocy.

             

            Dla zachowania bezpieczeństwa, ułatwienia transportu i dystrybucji artykuły i produkty nie mogą być w opakowaniach szklanych.

            O kolejnych terminach zbiórek mieszkańcy będą informowani odrębnymi pismami.

             

                                                                                                          Bolesław Żaba

                                                                                              Wójt Gminy Mszana Dolna

             

        • Karnawałowy tłusty czwartek.
          • Karnawałowy tłusty czwartek.

          • 24 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa połączona z tradycjami tłustego czwartku. Jako pierwsze swój bal rozpoczęły oddziały przedszkolne. Dzieci przebrane w piękne stroje karnawałowe uczestniczyły w różnych zabawach i konkurencjach .

            Klasy I-III zaczęły swoją zabawę nieco później. Uczniowie z tych klasy mogli wziąć udział w konkursie na najciekawszy strój karnawałowa oraz wielu różnych konkurencjach z nagrodami.

            W późniejszych godzinach bawili się uczniowie starszych klas. Aby tradycji stało się za dość na każdego ucznia czekał w szkole pyszny pączek, który przypominał, że oprócz zabawy karnawałowej obchodzimy także tłusty czwartek. Jak zwykle dziękujemy naszym niezawodnym rodzicom, którzy przygotowali  poczęstunek dla swoich dzieci.

                                                                                                                  red. Agnieszka Bogacz

        • Obchody bezpiecznego Internetu 2022
          • Obchody bezpiecznego Internetu 2022

          • Nasza szkoła bierze udział w corocznej  inicjatywie DBI, czyli Dzień Bezpiecznego Internetu zorganizowanego przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą NASK Państwowy Instytut Badawczy oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

            Podczas tych obchodów od 8  o 18 lutego na  lekcjach wychowawczych oraz na zajęciach z pedagogiem w klasach młodszych i starszych przeprowadzono pogadanki i dyskusje  na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie  poznali netykietę, czyli zasady, którymi należy się kierować                    w wirtualnym świecie.  Rozwiązywali krzyżówki oraz segregowali pojęcia związane z  korzyściami i niebezpieczeństwem płynącym z sieci. Pod koniec zajęć wykonali plakaty.

            W wyniku podjętej akcji Dzień Bezpiecznego Internetu 2022  nasi młodzi internauci powinni utrwalić wiadomości na dany temat, aby nie zagubić się i nie popełnić błędów w sieci, które miałyby wpływ na ich dalsze życie.

                                                                                                          red. Monika Piwko - Bieniek

             

        • Mit o Demeter i Korze w interpretacji uczniów klasy V
          • Mit o Demeter i Korze w interpretacji uczniów klasy V

          • Dnia 16 lutego w naszej szkole odbyło się przedstawienie inspirowane mitologiczną historią o Demeter i Korze. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy V z gościnnym udziałem ich kolegów i koleżanek z klasy IV. .

            Ta miniatura teatralna pokazała wszystkim, jak starożytni Grecy tłumaczyli sobie  przyczyny istnienia pór roku. Mit o Demeter i Persefonie jest jednym z najpiękniejszych i najważniejszych mitów greckich. Jest w nim wiele poetyki, burzliwych emocji, piękna, ale także elementów nieuchronnych, zdeterminowanych przeznaczeniem.

            „Mit Demeter i Kory“ przedstawia miłość matki do córki oraz wielką boleść i żal po ich rozstaniu. Gdy okrutny Hades zabrał córkę Demetrze, świat stał się ponury. Panował wielki nieurodzaj i nie było plonów, za które Demeter była odpowiedzialna.

            Zaniepokojony losem głodujących ludzi Hades zgodził się zwrócić Demeter córkę, pod warunkiem, że podczas pobytu w podziemiach nic nie spożyje. Świadom podstępu poczęstował Persefonę przed odejściem owocem granatu. Ostatecznie Zeus zadecydował, że Persefona dziewięć miesięcy będzie spędzała z matką oraz trzy z mężem.

            Młodzi artyści  przygotowali wspaniałe stroje, charakteryzujące grane przez nich postacie. Wszyscy z zaangażowaniem odegrali przydzielone im role. Udział w spektaklu teatralnym dostarczył uczniom wiele radości i satysfakcji. Gratulacje dla naszych aktorów!!!

            Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia w linku poniżej.

             

        • Walentynki
          • Walentynki

          • 14 lutego to wyjątkowy dzień dla wielu osób. Jest to dzień wyznawania zarówno miłości, sympatii jak i przyjaźni.  Święto to jest obchodzone w południowej i zachodniej Europie już od średniowiecza . Do Polski walentynki dotarły stosunkowo późno, bo dopiero w latach 90 ubiegłego wieku. Patronem zakochanych jest święty Walenty, który udzielał potajemnie ślubów zakochanym. Stałym  elementem święta zakochanych jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych, ozdobnych karteczek opatrzonych wierszykiem.
            Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej także pamiętali o dnu zakochanych. Z tej właśnie  okazji, jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Już dziesiątego lutego przygotowana i pięknie ozdobiona skrzynka czekała  na głównym korytarzu  na kartki przygotowane przez uczniów. Każdy z uczniów naszej szkoły przez ten czas mógł wrzucić do skrzynki swoją walentynkę. Poczta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
            We poniedziałek 14 lutego kartki walentynkowe zostały rozdzielone na poszczególne klasy. Następnie kartki zostały doręczone do adresatów. Funkcje naszych „Walentynek” pełniły  uczennice z klasy 4 i 5 . Wszystkie kartki były kolorowe i starannie przygotowane. Najwięcej walentynek trafiło do najmłodszych klas. Prócz uczniów kartkami obdarowani zostali także nasi nauczyciele. 


                                                                                                                      Samorząd Uczniowski
             

        • Przedszkolaki w "Spoko Loko"
          • Przedszkolaki w "Spoko Loko"

          • W dniu 8 lutego nasze przedszkolaczki odwiedziły nową salę zabaw SPOKO LOKO w Węglówce. Pani Ania – właścicielka obiektu bardzo miło nas przywitała i przygotowała poczęstunek, z którego dzieci mogły korzystać podczas całego pobytu.

            Przedszkolaki bawiły się fantastycznie, zjeżdżały do basenu z piłeczkami, pokonywały różne przeszkody w małpim gaju, oraz jeździły na tyrolce. Mogły także korzystać z różnych zabawek, które znajdują się w sali. Czas na zabawie  niestety upłynął bardzo szybko i musieliśmy wracać do szkoły. Z pewnością nie był to ostatni wyjazd do SPOKO LOKO, z przyjemnością tam jeszcze wrócimy.

                                                                                                                                    Agnieszka Bogacz

        • Dzień Babci i Dziadka
          • Dzień Babci i Dziadka

          • „Dzień Babci, Dzień Dziadka to dopiero gratka…”

            Babcia i Dziadek to dwie bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Często czynnie uczestniczą w wychowaniu młodego pokolenia, przekazują swoim wnukom tradycję i wartości. Dziadkowie mają zawsze czas aby wysłuchać, doradzić lub zwyczajnie pobawić się z dziećmi. 

            W naszej szkole uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka odbyły się 2.02.2022 r, a rozpoczęła je Msza św. w intencji wszystkich babć i dziadków o godzinie 8.15. Po jej zakończeniu zaproszeni goście udali się do szkoły na część artystyczną przygotowaną przez oddziały przedszkolne i klasy 1-3. Zanim nasi mali aktorzy przygotowali się do wystąpienia, babcie i dziadkowie wspólnie kolędowali z uczniami starszych klas. Część artystyczną zainaugurowały przedszkolaki swoimi układami tanecznymi, po czym rozdały własnoręcznie zrobione upominki.  Akademię zwieńczyły jasełka pięknie przygotowane przez uczniów klas 1-3, które zakończyły tegoroczny okres kolędowania.  Po części artystycznej nasi goście udali się na poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Było nam niezmiernie miło gościć w murach naszej szkoły tak wspaniałych gości jakimi są babcie i dziadkowie.

                                                                                                               red. Agnieszka Bogacz

        • Sukces w gminnym konkursie literackim „Świat za sto lat”
          • Sukces w gminnym konkursie literackim „Świat za sto lat”

          • Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej podsumowała konkurs literacki zorganizowany z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Spośród 92 prac nagrodzono 17 opowiadań. Sukcesem może poszczycić się nasz uczeń – Filip Kucharzak (kl. VII), który zdobył wyróżnienie.

            Honorowy patronat nad konkursem sprawowali Wójt Bolesław Żaba oraz Artur Żaba, radny powiatu limanowskiego, członek Komisji Kultury, Turystyki i Sportu.

             

            Dorota Borowiec

  • Galeria zdjęć

      brak danych