• ,,Czytanie ma moc"
          • ,,Czytanie ma moc"

          • W roku szkolnym 2022/23 uczniowie z kl. I-IIII oraz oddział  przedszkolny uczestniczyli w programie pt. „Czytanie ma moc”. Program oferował darmowe materiały edukacyjne, które były rekomendowane przez Budzącą się Szkołę.

            Wśród nich znajdowały się autorskie scenariusze w oparciu o wybrane książki wydane  przez Znak Emotikon, których fragmenty można było bezpłatnie pobrać w formie pliku tekstowego lub audio.  Dla wszystkich oferowane był humorystyczne i wartościowe materiały filmowe oraz pomysłowe karty pracy.

            Przedszkolaki zapoznały się książką Benji Daviesa pt. „Mój wieloryb”, w której opisane były fascynujące zwyczaje i zdolności waleni takie jak naśladowanie ludzkiej mowy. Dzieci  samodzielnie wykonały ocean oraz pływające w nim ssaki.

            Starsi uczniowie super bawili się min. przy  książkach:

            - Doroty Majkowskej-Szajer pt. „ Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”,  z którymi wyruszyli w podróż po Polsce poznali Kraków oraz Lajkonika. Odwiedzili Zakopane.

            -  Uczestnicy podróżowali również palcem po mapie szukając głównego bohatera książki Michała Rusinka pt. „Kefir w Kairze”. Poszukując Kefira trafili do Bogoty, która leży na kontynencie przypominającym dwugałkowe lody w wafelku . Następnie zwiedzili  Bukareszt, Pekin, Kair, Osło, Ankarę.

            - Michała Rusinka pt. „Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości ”. Uczniowie pracowali z mapą wyszukując na niej miejscowości, które znajdują się niedaleko od ich miejsca zamieszkania oraz tłumaczyli skąd pochodzą ich nazwy. Projektowali herby miejscowości : Międzylesia, Pionki, Krzywda, Przemyśl, Prabuty.

            - Artura B, Chmielewski i Ewelina Zabrzycka-Kościelnicka pt. „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązać galaktyczne problemy”. Wszyscy uczniowie  kreatywnie projektowali maszyny kosmiczne oraz brali udział w zabawach porozumiewania się z kosmitą, z Planety Zabawnych Dziwacznych Kroków, Planety Milczących Plemion i Planety Nietypowo Wojujących Plemion.

            - Christiane Dorion pt. „Wynalazcy. Poznaj zwierzęta które inspirują świat nauki”. Słuchacze dowiedzieli się, że ludzie naśladują zwierzęta, które są mistrzami recykling i budownictwa. Termity  zainspirowały ludzi jak budować samochłodzące się domy. Pszczoły jak wykorzystać sześciobok  do budowy mocnych, lekkich konstrukcji np. mostów, samolotów. Ptaki jak dbać o środowisko, konstruując gniazda z różnych odpadów.

            - Anny Litwinek  pt. „Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników”. Uczestnicy poznali prawdziwe historie kobiet Zosi i Hali  oraz Tadka, który zbudował samolot, a następnie  tworzyli własne latające pojazdy.

            - Patricka Makina pt. „Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem”. Autor w książce  opisał  niebezpieczne miejsca takie jak:  Łuku Wulkanicznym Ameryki Środkowej, gdzie znajduje się wulkan Arenal oraz  przedstawił włoski najstarszy wulkan Etna, który jest aktywny do tej pory. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego „podróżowania dywanem” nad wyspą węży , która w rzeczywistości znajduje się Sao Paulo w Brazylii. Jedno ukąszenie niebezpiecznego gada powoduje rozpuszczenie skóry. Magiczny dywan zawiózł dzieci  do Jaskini Lascaux odkrytej w 1940 roku w Montignac we Francji. Jaskinia ta odsłania malowidła ścienne przedstawiające  jelenia, konie, bizona oraz wyginięte  tury należące do rodziny wołowatych.

             

            Była to podróż pełna wrażeń i zabaw, a dzięki różnym ciekawostkom uczniowie poznali nowe miejsca oraz rozwinęli swoją wyobraźnię i  wzbogacili wiedzę. Książki te pozwoliły uczniom  na  przeżycie wielu niezwykłych przygód wraz  z ich bohaterami.

            red. Monika Piwko-Bieniek

    • Galeria zdjęć

        brak danych