• ,,Po Polsku o historii"

• 27 września 2023 r. odbył się etap szkolny XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, w którym chętnie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej. Organizatorem konkursu jest Fundacja „Zawsze Warto” we współpracy ze Stowarzyszeniem Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Rywalizacja w dyktandzie była okazją dla uczniów do nauki historii i refleksji nad językiem ojczystym. To również doskonały sposób na rozwijanie dociekliwości poznawczej młodych ludzi i ich językowych umiejętności. Konkurs jest wartościowym projektem edukacyjnym, który kształtuje postawę zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego.

• „Każdy przedszkolak dobrze wie,
            że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
            od najmłodszego, aż po starszaka,
            wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w tym roku odbywał się już po raz dziesiąty. To jakże ważne święto ustanowione zostało w celu popularyzacji edukacji przedszkolnej oraz wzrostu jej znaczenia w społeczeństwie. Przede wszystkim jednak jest to wyjątkowy dzień dla każdego malucha. Dzięki niemu mogą na różne sposoby świętować to, że zostali przedszkolakami.

W środę 20 września w naszym przedszkolu również świętowaliśmy. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy i tańców przy ulubionych piosenkach. Maluszki wykonały wspólnie pięknego klauna, który codziennie czeka na nich w drzwiach Sali przedszkolnej, wita wszystkich i zaraża swoim uśmiechem. Starszaki chętnie brały udział w rywalizacji zespołowej oraz bawili się w popularne zabawy ,,Chodzi lisek…” czy ,,Stary niedźwiedź ..”.Wykonali również pracę plastyczną przedstawiającą balon z marzeniami. Wspólnie spędziliśmy czas na boisku sportowym bawiąc się i biegając ile sił w nogach.

Oczywiście nie zabrakło pysznego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

Wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych radosnych dni w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

NIECH NAM ŻYJĄ STO LAT!

Honorata Kaleta

• Wizyta w Obserwatorium

• 15 września 2023r. korzystając z przepięknej, iście wakacyjnej pogody uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się na pieszą wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze. Celem programowym wyjścia było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć edukacyjnych oraz rozbudzenie zainteresowań tą wiedzą. Turystyczny charakter wycieczki sprawił, że nacieszyć swoje oczy i duszę mogliśmy pięknem otaczającej przyrody. Na szczyt podążaliśmy czerwonym szlakiem, ścieżką edukacyjną „Wielcy astronomowie znani i mniej znani….” Każdy z przystanków pozwolił nam nieco bardziej zgłębić wiedzę o tej nauce, a sama wizyta w obserwatorium i warsztaty w kopule, sprawiły, że wybierzemy się tam jeszcze raz, ale tym razem, zobaczyć niebo nocą….

Agata Zięba

• Rozpoczęcie Roku Szkolnego

• Początek roku szkolnego to ważna data w kalendarzu każdego ucznia.

Obecny rok szkolny 2023/2024 uroczyście rozpoczęliśmy 4 września udziałem w Mszy świętej sprawowanej przez Ks. Kanonika Jana Zająca oraz Ks. Mateusza Bochenka. Nabożeństwo uświetniła Schola „Jedność”.

Następnie w budynku szkoły odbył się apel, podczas którego został odśpiewany hymn państwowy oraz hymn szkoły. Następnie Pani Dyrektor Barbara Tokarz przywitała wszystkich zgromadzonych i wygłosiła krótkie przemówienie. Przypomniała także, że 1 września to nie tylko początek nowego roku szkolnego, ale również data upamiętniająca bohaterską postawę żołnierzy walczących podczas II wojny światowej, których uczciliśmy minutą ciszy. Natomiast 3 września poczet sztandarowy wraz z opiekunem uczesniczyli w patriotycznej uroczystości w przysiółku Mogiła w Kasinie Wielkiej upamiętniającej żołnierzy 24. Pułku Ułanów, którzy polegli w czasie walk 4.09.1939 r.

Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie uczniów i przedszkolaków ze swoimi wychowawcami w klasach.