• Dzień Rodziny
          • Dzień Rodziny

          • Dzień Rodziny jest bardzo ważnym dniem dla całej społeczności szkolnej.  Chociaż w tym roku nie spotkaliśmy się na wspólnej uroczystości, to jak zawsze nasi uczniowie i przedszkolaki przygotowali niespodzianki dla swoich rodziców. Z tej okazji chcielibyśmy złożyć Wam – wspaniali Rodzice najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz opieki bożej na każdy dzień, aby radość czerpana z posiadania rodziny wypełniała każdą chwilę Waszego  życia.

            Dziękujemy, że zawsze jesteście z nami !!!

            Przedszkolaki, uczniowie,  grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły.

             

            Klikając w poniższe linki można obejrzeć występy dzieci.

        • Sukces literacki
          • Sukces literacki

          • 27 maja 2022 r. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbył się koncert finałowy połączony z ogłoszeniem wyników 2. Konkursu Literackiego „Piękno Małopolski – słowem opisane” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. W konkursie wzięło udział 190 uczestników, nadesłano 350 prac opisujących prozą i wierszem piękno Małopolski. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach – wiersza i prozy oraz w trzech grupach wiekowych: do lat 12, od 13 do 17 lat i od lat 18. Dodatkowo oddzielnie ocenione były utwory napisane językiem literackim i gwarą.

            Utwór napisany przez uczennice naszej szkoły – Zuzannę Majkowską, Magdalenę Żądło, Annę Nawarę i Magdalenę Nawarę – został w tym konkursie wyróżniony, a ich nauczycielki nagrodzony III miejscem. Oprócz nagród rzeczowych i finansowych organizatorzy konkursu przewidzieli dla autorów nagrodzonych i wyróżnionych tekstów umieszczenie ich utworów w okolicznościowym folderze – almanachu.

            Liczymy, że to zachęci kolejnych uczniów do własnej twórczości, która zostanie doceniona w następnej edycji konkursu „Piękno Małopolski – słowem opisane”.

            Dorota Borowiec

            Nagrodzone utwory:

            Cztery pory roku

            Znów słońce na niebie oświetla mi twarz,

            Znów babie lato ozdabia świat.

             

            Lecz  zielonych liści przemija czas,

            Zmieniają się w czerwień, jak zachodu blask.

             

            Lecą listki z drzewa,

            przemija rozkwitu czas.

            W krainie małopolskiej

            Idzie przyroda spać.

             

            Przychodzi zimna pora,

            Z dnia okrada nas.

            Pokrywa śniegiem ziemię

            A wraz z nią zagórzański świat.

             

            Lecz przylatują ptaki, niosąc ze sobą wiosnę,

            I ćwierkają na powitanie radośnie.

             

            Kwiat szatę zmienia i nasza mała ziemia,

            Znów się w żywą zamienia.

             

            Tak oto się toczy zagórzański czas,

            Płynie razem z rzeką

            I wieje z wiatrem w dal.

             

            Zuzanna Majkowska, Magdalena Żądło, Anna Nawara, Magdalena Nawara

             

            Legenda o Szczeblu i kaczeńcach

                        Downo tymu, kie jesce ludzie ni mieli komputerów ani aut, zył se we wsi Jasiek – Jasiek z Zapotoca, co parobkom był i płod wielgom górom łowce pasoł błogatsym głospodorzom. Dobry to był chłopok, śwarny i głospodarny, ale biydny jak mys kościelno. I, jak to godajo, ze miłoś jes ślepo, ale trafiła i do niygo. Zakłochoł się łon w Kajsce z błogate rodziny. Jyj tys sie łon uwidzioł, ale Młynarzówno musiała iś za kłogo lepsegło. Łojce ugodali sie jus i kcieli jo wydać za syna kłowola, Franka. Niydobry to był chłopok, chybki do bitki, piyrsy do kielicha i skrzotny. Ale błogaty…

            - Dyć jo gło nie kłochom – becała Kaśka matuli.

            - Paniom se bedzies i nic ci nie braknie, a moze go płolubis z czasom… - pociesała matka.

            Kaśka nie dała se przegodać, ale co młogła poradzić na łojcowsko włolo.

            Płosła do Franka, zeby sie rozmówić, moze łon tys nie bedzie je kcioł. Ale kaj tam… Wychłodził właśnie z karcmy, pijany. Jak usłysoł, ze nie kce za niego iś, tak sie wściyk, ze kcioł jo siłom zbałamucić. Dziywka sie nie dała, uciekała, ale sie płotkła na kamiyniu i padła jak dugo. Skuliła się niby to małe kacontko w trowie i zawołała roz: ratujcie!, drugi roz: ratujcie! i trzeci roz: ratujcie! I dziw nad dziwy – z groty skalne wychłodzi jakosi bioło zjawa. Paczy Kaśka w jyj blade ślipia i niy dowiyrzo – sama kurcy sie i kurcy, as wszyskło z dłołu widzi. Tak sie Kaśka zmiyniła w mały, żółty kwiotusek – kaczyńcom dzisioj nazywany.

            Przepadła dziopa bez wieści, jak kamiyń w wodo. Jasiek sukoł je, chłodził wszyndzie, ka młogła iś, ale nadarymnie. Stroskany straśnie usiod se pod grotom skalnom i labiydził na swój los. As tu znowa cudy – wysło cosi biołe z groty i  do niygo przegodało. Jasiek dowiydzioł sie wszyskiegło ło Kajsce i rynce załamoł. Ale zjawa miała dlo niygo pociesynie – jak mu sie udo wlyś na to wiylgo góro i dojś na scyt, to Kaśka bedzie wrócono. Zadanie to było strasne, bo góra skalisto, stromo, nieprzebyto, ale miłoś do Kaśki przecie wiynkso i silniyjso łot strachu.

            Biere sie tedy Jasiek do roboty – buduje dugaśno drabino, pod samo niybo. I dali z tom drabinom na skalno ściano. Dobrze Jaśkowi sło, wspino sie ku niebu, myślonc ło ukłochany. Jus, jus jo widzi w wyłobraźni, a tu nagle czask, scebel w drabinie chrupnoł i sie złomoł. Jasiek jus wiy, ze koniec jygo żywłota bliski, jus zegno sie z tym światom, kie nagle widzi bioło zjawo – a łon som kurcy sie i kurcy, as widzi wszysko z góry… A łobok drugi taki som kwiotusek jak i łon – jus ci so razym, jak kcieli…

            Łot te pory to wiylgo góro wołajo Szczebel, bo tyn złomany scebel był przycynom niescynścia i scynścia. A tak sie nieroz zdarzo, ze ni ma tego złego, co by na dobre nie wysło…

             

            Dorota Borowiec

        • „Kubusiowi Przyjaciele Natury”
          • „Kubusiowi Przyjaciele Natury”

          • Uczniowie kl. II i III naszej szkoły wzięli udział w edukacyjnym programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Program umożliwił utrwalenie ważnych wiadomości z zakresu ochrony środowiska, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz zdrowego stylu życia. Zostały przeprowadzone zajęcia o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.

            Korzystając z pięknej pogody, zorganizowano wycieczkę do lasu, gdzie uczniowie obserwowali przyrodę. Odbyli również na wycieczkę do Gorczańskiego Parku Narodowego, gdzie podziwiali eksponaty roślin, owadów i zwierząt. Po obejrzeniu wystawy uczniowie zwiedzali park na żywo, gdzie zdobywali kolejne informacje. Dzięki temu młodzi przyrodnicy dowiedzieli się, jak dbać o naturę. Poznali nazwy roślin chronionych i owadów, które odgrywają ważną rolę w środowisku.

            Kubusiowi przyjaciele utrwalali również wcześniej poznane zasady segregowania śmieci i zapoznali się pojęciem recyklingu. Ponadto omówiony został temat oszczędzania wody i energii.

            Uczniowie uczestniczyli w szkolnych działaniach promujących zdrowy tryb życia - degustowali surówkę z marchewki oraz upiekli ciasto marchewkowe, które szybko zniknęło z talerzy. Zorganizowane zostały również zajęcia plastyczne, podczas których pasjonaci przyrody stworzyli ciekawe i kolorowe prace związane z marchewką oraz z wykorzystaniem odpadów, dając im „drugie życie”. Wszyscy wykonali roboty z plastikowych butelek i nakrętek. Dzieci wspólnie rozwiązywały quiz ekologiczny, przy którym było wiele zabawy i obejrzeli filmy przekazane przez markę Kubuś (największy program ekologiczny poświęcony tematyce ekologicznej).

            Po przeprowadzeniu programu szkoła nabyła prawo do posługiwania się Certyfikatem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

            red. M. Piwko-Bieniek i B. Łojas

             

        • „Sprzątanie świata”
          • „Sprzątanie świata”

          • Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami po raz kolejny wzięli udział w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”. Zaopatrzeni w rękawiczki i worki do segregacji śmieci wyruszyli w przyszkolny teren. Klasy I-III zajęły się zbieraniem śmieci wzdłuż drogi prowadzącej od mostu do szkoły, natomiast uczniowie klas starszych - terenu wzdłuż rzeki. Uczniowie zgodnie z zasadami segregowali napotkane na swojej drodze śmieci. Niestety worki zostały bardzo szybko zapełnione już na  niewielkim obszarze.  Ilość  śmieci, która ukazała się oczom zbierających, była zatrważająca. Po przeprowadzeniu zbiórki nasuwa się smutna myśl, że takie akcje powinny być powtarzane częściej lub cyklicznie i na większą skalę, a mieszkańcy powinni lepiej dbać o swoją małą ojczyznę.

            red. Barbara Woś

        • „Witaj majowa jutrzenko…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • „Witaj majowa jutrzenko…” – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej. Dnia 5 maja 2022 r. odbyła się w naszej Szkole akademia z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się wniesieniem sztandaru oraz odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie klas 4-5 wystąpili z przedstawieniem. Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną dotyczącą tej niezwykle ważnej w naszych dziejach ustawy. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość, dostarczały wielu wzruszeń. Po wysłuchaniu części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Barbara Tokarz. W swym wystąpieniu podziękowała za przygotowanie apelu i zatrzymała się na chwilę by rozważyć trzy ważne w historii Polski słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna, a także zrozumieć jak istotnym wydarzeniem dla Polaków było uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Na zakończenie widzowie nagrodzili artystów gromkimi brawami.

                                                                                                                              Wychowawca

                                                                                                                            Maria Kurowska

        • Wycieczka do Krakowa
          • Wycieczka do Krakowa

          • 4 maja 2022r. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami, wybrali się do Krakowa,
            na wycieczkę autokarową w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.  Zaplanowane, najważniejsze  punkty programu udało się zrealizować, a były nimi:

            - Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa,

            - Zwiedzanie Ogrodu Botanicznego.

            W ramach rządowego dofinansowania pokryte zostały koszty przejazdu, bilety wstępu, usługa przewodnicka, wyżywienie i ubezpieczenie uczniów. 

            Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego, zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice- Czyżyny, rozpoczęliśmy o godzinie  10.00. Tam obejrzeliśmy eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa.  Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200 i chociaż nie mieliśmy możliwości, aby wszystkie obejrzeć, to te co zobaczyliśmy wywarły na nas wielkie wrażenie. Chłopcom najbardziej podobały się oczywiście samoloty wojskowe, dziewczynki zaś z zainteresowaniem przyglądały się helikopterom i mniejszym samolotom pasażerskim. Nie zabrakło tam również czasu na zakup pamiątek: drewnianych modeli samolotów, magnesów, breloczków, zegarków i puzzli
            z wizerunkami aeroplanu.

            Po krótkiej śniadaniowej przerwie dotarliśmy do kolejnego punktu, którym był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiedzieliśmy, że wiosna wygląda tam przepięknie, ale nie myśleliśmy, że aż tak. Dech w piersiach zatykał widok barwnych łanów wiosennych kwiatów: tulipanów, żonkili, bratków, stokrotek, hiacyntów i konwalii. Widzieliśmy zagospodarowany obszar uprawy roślin z różnych sfer klimatycznych, zachwyciła nas hodowla kaktusów, storczyków i palm. Oglądaliśmy hodowlę roślin mięsożernych, sagowców- rodzaj roślin tropikalnych, oraz roślin użytkowych takich jak ananas, mandarynka, bananowiec, czy też kakaowiec. Widok cieszył nasze oczy podwójnie ponieważ  wszystko skąpane było promieniami majowego słońca, którego w tym dniu nie brakowało. Ciekawostką i fajna rozrywką było szukanie żywych pomników przyrody. Podobno w całym ogrodzie jest ich 11, nam udało się znaleźć aż 8.

            Fakt długich spacerów alejami ogrodu sprawił, że poczuliśmy się trochę głodni, dlatego po zwiedzaniu udaliśmy się na obiad, po którym wróciliśmy do swoich domów.

            Zachęcamy wszystkich miłośników latających pojazdów oraz roślin do odwiedzenia tych wyjątkowych miejsc, bo naprawdę warto!

            red. Agata Zięba

        • Zawody sportowe
          • Zawody sportowe

          • Nasi uczniowie wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu w Drużynowych Biegach Przełajowych, które odbyły się 26.04.2022 r. W Mszanie Dolnej. Na zawody zjechało się wiele szkół z całego powiatu mimo niepewnej pogody. Licznie przybyła młodzież rywalizowała w 3 kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczynki i chłopcy. Z uwagi na epidemie grypy w szkole udało się zebrać jedynie 4 zdrowych uczniów z kl. 6: Piotr Drelich, Krzysztof Gil, Mariusz Skalski i Tomek Majkowski. Niestety żadnemu z uczniów nie udało się zebrać trofeum indywidualnie, drużynowo zaś nie mieli szans rywalizować z pełnymi, 6 osobowymi składami z innych szkół.

                                                                                                             red. Łukasz Szlachetka

    • Galeria zdjęć

        brak danych