• #SzkołaPamięta
          • #SzkołaPamięta

          • 24 października 2023r. uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej odwiedzając cmentarz, oddali hołd i pamięć bohaterom narodowym oraz  zmarłym ze swoich rodzin. Spacerując alejami zaświecali znicze i modlili się za ich dusze, zaś przy grobie poległych w strajku chłopskim, mieszkańców Kasinki Małej, oprócz pamięci w postaci zapalonego znicza i modlitwy, odśpiewali Hymn Narodowy.

            W czasie wyjścia uczniowie poznali tradycje i zwyczaje związane z Dniem Wszystkich Świętych, a także zrozumieli jak należy się zachowywać na cmentarzu, by nie zakłócać ciszy tego miejsca.

            Starsi uczniowie przedstawiciele Wolontariatu udali się na cmentarz w Stadnikach, gdzie uczcili pamięć naszego rodaka księdza Stanisława Filipiaka.

            Potrzeba pielęgnowania pamięci o zmarłych, a także poznawanie historii o bohaterach naszego kraju, to główny cel akcji „Szkoła pamięta”, który udało nam się zrealizować.

            Agata Zięba – wychowawczyni.

        • Nauka przez kontakt ze sztuką
          • Nauka przez kontakt ze sztuką

          • W czasach, kiedy kontakt ze sztuką został zastąpiony przez oglądanie telewizji czy obserwowanie youtuberów, ogromne znaczenie ma zapoznanie młodego człowieka z dorobkiem kultury. Dlatego w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej często organizowane są wyjazdy do teatru czy występy artystów w murach szkoły. Jak co roku, agencja artystyczna Pro-Art-Krak kolejny raz zaprezentowała uczniom program uzupełniający wiedzę z języka polskiego. Tym razem uczniowie, uczestnicząc w nietypowej lekcji, mogli poznać lub przypomnieć sobie wiadomości o rodzajach i gatunkach literackich. Mieli okazję usłyszeć fragmenty powieści, dramatów, znane wiersze, zabawne przeróbki popularnych tekstów literackich i żarty słowne. Różnorodność zaprezentowanych tekstów uświadomiła widzom, że utwory literackie  nie tylko skłaniają do zadumy, ale również bawią. Aktorzy – Wojciech Habela i Jacek Lecznar – angażowali w przedstawienie również uczniów, którzy mogli wykazać się talentem aktorskim, a także znajomością podstawowych terminów.

            Dorota Borowiec

             

        • VI Pielgrzymka Szkół im. św. Jana Pawła II do papieskiego sanktuarium
          • VI Pielgrzymka Szkół im. św. Jana Pawła II do papieskiego sanktuarium

          • Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej corocznie bierze udział w Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej. Dzieci, młodzież, nauczyciele, dyrektorzy już po raz szósty wspólnie modlili się podczas Mszy św. w krakowskim Sanktuarium. W tym roku uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się wyjątkowo licznie, aby oddać cześć swojemu Patronowi. 

            Podczas kazania ks. Sebastian Kozyra zachęcał, aby zastanowić się, czego mógł się nauczyć Jan Paweł II od ludzi, których spotykał na swojej drodze. Przypomniał, że to miejsce związane jest z młodością Karola Wojtyły, bo tu, jako student, pracował w kamieniołomie Solvay. Wtedy też rozeznawał swoje powołanie. Ksiądz wspomniał też, że Karol Wojtyła marzył o aktorstwie, ale m.in. w kamieniołomie na Białych Morzach, gdzie dziś jest sanktuarium jego imienia, odkrył, że Pan Bóg powołuje go do kapłaństwa. Zachęcał młodych ludzi, by na wzór Patrona szkół, do których uczęszczają, realizowali swoje marzenia poprzez uczestnictwo w wielu inicjatywach proponowanych przez parafie, duszpasterstwa młodzieżowe.

            Podczas Mszy nasi uczniowie pełnili posługę przy ołtarzu, a poczet sztandarowy dumnie reprezentował szkołę.

            Po nabożeństwie uczniowie wzięli udział w grach i zabawach integracyjnych przygotowanych przez organizatorów, zrobili pamiątkowe zdjęcia, obejrzeli sutannę Jana Pawła II poplamioną krwią po zamachu w 1981 r., wdrapali się na wieżę widokową.

            Jesteśmy dumni, że poprzez uczestnictwo w pielgrzymce możemy budować żywy pomnik św. Jana Pawła II. Dzięki niej realizujemy ważne cele, jakim są integracja uczniów, wspólne pogłębianie wiary oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II – podsumowują nauczyciele.

            Dorota Borowiec

        • W Krakowie....
          • W Krakowie....

          • 19 października 2023r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej, wybrali się do wiecznie tętniącego życiem Krakowa. Celem głównym wycieczki było poznanie kultury narodowej, odbiór sztuki i potrzeba jej współtworzenia. Mogliśmy go zrealizować dzięki obejrzeniu sztuki „Dzikie Łabędzie” wystawionej w Teatrze Groteska oraz udziałowi w warsztatach „ Na skrzydłach legend” prowadzonych w okolicach i na rynku krakowskim.  „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”- podkreślał Albert Einstein, a my dodamy „ można to osiągnąć dzięki miłości”. 

            Tego nauczył nas dzisiejszy dzień i to będziemy pamiętać!

                                                                                                          Uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami.

        • „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”
          • „Od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości”


          • W dniu dzisiejszym uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w spektaklu żywej lekcji historii obejmującej informacje dotyczące czasów, gdy Polska znajdowała się pod zaborami. Aktorzy pokazali nam w jaki sposób Polacy dążyli do odzyskania niepodległości. Pokaz przybliżał historię od powstania listopadowego do przybycia Marszałka Józefa Piłsudskiego do Polski.
            Spektakl zawierał elementy interaktywne , a współpraca aktorów z dziećmi polegała na przypominaniu i utrwalaniu w bardzo przystępnej formie, informacji o zrywach narodowych i dążeniach do niepodległości. Uczniowie mogli obejrzeć umundurowanie i uzbrojenie legionistów tego okresu, oraz dowiedzieć się na czym polegała rekrutacja żołnierzy. Każdy miał możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów, strojów
            i uzbrojenia używanych w XIX i na początku XX wieku. Cały spektakl zakończył się quizem wiedzy historycznej, w którym uczniowie za dobre odpowiedzi otrzymywali pamiątkowe monety.
            Warto wspomnieć, że takie przedstawienia mają na celu pobudzanie wyobraźni młodego widza, poszerzanie jego horyzontów oraz uwrażliwiają na przeżycia estetyczne.

            red. Agnieszka Bogacz

             

        • Święto  Szkoly
          • Święto Szkoly


          • W piątek 13 października obchodziliśmy Święto Szkoły połączone ze ślubowaniem i pasowaniem na uczniów klasy pierwszej oraz Dniem Edukacji Narodowej.

            Nasze świętowanie rozpoczęliśmy Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej Bolesnej , której przewodził ks. Proboszcz Paweł Rybski, a całe nabożeństwo uświetniał śpiew naszej niezastąpionej Scholii „Jedność”. Po zakończeniu modlitwy uczestniczyliśmy w przepięknej inscenizacji słowno- muzycznej o naszym patronie Świętym Janie Pawle II, przygotowanej przez klasę trzecią pod opieką ich wychowawczyni - Agaty Zięby. Po przyjściu do szkoły Pani Dyrektor – Barbara Tokarz przywitała przybyłych gości, po czym uczniowie klasy pierwszej pokazali swoje talenty aktorskie, wokalne i taneczne w przygotowanym przedstawieniu. Akademię zakończyło uroczyste ślubowanie
            pierwszoklasistów i pasowanie ich na uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Kasince Małej. Pasowania dokonała Pani Dyrektor oraz zaproszeni goście. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym na naszą szkolną uroczystość, było nam niezmiernie miło gościć Was w murach naszej szkoły.

            Agnieszka Bogacz

        • ,,Piękna i Bestia"
          • ,,Piękna i Bestia"

          • 11 pażdziernika dzieci z oddziałów przedszkolnych z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Limanowej. Głównym celem był udział w spektaklu pt. ,,Piękna i Bestia" przygotowanym przez Teatr Polski KULTURA.

            Spektakl miał piękną kolorową aranżację. Dzieci z wielkim zachwytem oglądały grę aktorów, którzy bardzo wczuwali się w swoje role.

            Drugim punktem wycieczki była zabawa swobodna w Bawialni Pod Chmurką. Pracownice sali poinformowały o zasadach panujących podczas zabawy i wskazały pomieszczenie z przygotowanym poczęstunkiem, który był dla wszystkich niespodzianką. Po całej godzinie bezpiecznego szaleństwa spacerkiem wróciliśmy do autobusu.

            Justyna Kucharzak

        • Bezpieczeństwo - spotkanie z funkcjonariuszem Policji
          • Bezpieczeństwo - spotkanie z funkcjonariuszem Policji

          • Dnia 10 października 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z policjantką Komisariatu Policji z Mszany Dolnej. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w sieci.

            Pani Agnieszka Kot przypomniała podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Omówiła zagrożenia czyhające na uczniów w sieci oraz to, w jaki sposób się przed nimi bronić. Zwróciła również uwagę na niebezpieczne gry, jakie można znaleźć w internecie oraz o ochronie danych osobowych. Pomimo zabezpieczeń może dojść do zainfekowania komputera poprzez wprowadzenie szkodliwego oprogramowania, co może spowodować wyłudzenie danych.

            Uczniowie aktywnie zgłaszali się podczas spotkania i zadawali wiele pytań związanych z zawodowymi czynnościami policjanta. Zajęcia z przedstawicielem Policji są jednym z wielu działań, które realizuje szkoła w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego.

            Mamy nadzieję, że uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z internetu, co pozwoli im uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się przed błędami.

            red. Monika Piwko-Bieniek

             

        • Gminne Mistrzostwa  w Halowej Piłce Nożnej
          • Gminne Mistrzostwa w Halowej Piłce Nożnej

          • W Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej dnia 06.10.2023 r. odbyły się
            Mistrzostwa Gminy Młodzieży Szkolnej w Halowej Piłce Nożnej dziewcząt i chłopców. Na
            zawody zgłosiły się 4 szkoły - wszystkie trzy szkoły z Kasinki Małej oraz SP Łostówka. W
            kategorii chłopców po bardzo zaciętej walce i liczeniu małych punktów klasyfikacja końcowa
            wygląda następująco: 1. miejsce zajęła SP1, 2. miejsce - SP3, 3. SP2, 4. SP Łostówka.
            Gratulujemy naszym uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.

            Łukasz Szlachetka 

        • Próbna ewakuacja
          • Próbna ewakuacja

          • Próbna ewakuacja w naszej szkole  rozpoczęła się o godz. 09.00. Nauczyciele wraz z uczniami opuścili sale dydaktyczne i udali się na plac przed szkołą zgodnie z kierunkami wyjścia ewakuacyjnego.

            Akcja przeprowadzenia próbnej ewakuacji przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. W przeprowadzeniu próbnej ewakuacji brała udział Państwowa Straż Pożarna. Po zakończeniu próbnej ewakuacji dyrektor szkoły Barbara Tokarz złożyła meldunek Straży Pożarnej, iż wszyscy opuścili budynek. Po oficjalnej części przebiegu ewakuacji przedstawicielem PSP  przekazali uczniom dodatkowe informacje na temat  prawidłowości powziętych działań. Następnie odbyło się praktyczne szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły mogli zapoznać się z wyposażeniem i zawartością samochodu strażackiego. Na tym działania związane z próbną ewakuacją zakończono.

            Monika Piwko - Bieniek

        • Światowy Dzień Chłopaka
          • Światowy Dzień Chłopaka

          • 29 września 2023 Samorząd Uczniowski uczcił przypadający w tym roku w sobotę Światowy Dzień
            Chłopaka. Dzień ten każdego roku cieszy się coraz większą popularnością, jako odpowiednik Dnia
            Mężczyzny. Chłopcom naszej szkoły zostały złożone serdeczne życzenia, każdy otrzymał odznakę
            Super Chłopaka i drobne, słodkie upominki. O chłopcach nie zapomniały również koleżanki z klas,
            które starały się, aby ten dzień minął dla nich w jak najlepszej atmosferze. Naszym Uczniom życzymy,
            aby każdy dzień był dla nich taki jak Dzień Chłopaka. I już czekamy na kolejny 30 września, tym razem
            2024.
            Barbara Woś 

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • 25 września 2023 roku najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Zanim jednak nastąpiła ta uroczysta chwila, uczniowie zostali wprowadzeni w zaczarowany świat baśni i bajek. Pani z biblioteki zaznajomiła młodych czytelników z literaturą dziecięcą poprzez zabawę w formie losowania pytań. Pierwszoklasiści odpowiadali śpiewająco i tym samym udowodnili, że są gotowi, aby korzystać z biblioteki szkolnej. Po części wprowadzającej uczniowie poszli do biblioteki, gdzie zapoznali się z regulaminem w niej obowiązującym i zasadami wypożyczania książek. Prowadząca wyświetliła z rzutnika dzieciom stare bajki z kliszy. Wszyscy uczestnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że książki będą szanować i dbać o nie. Od tego momentu stali się pełnoprawnymi czytelnikami biblioteki szkolnej. Mamy nadzieję, że każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę szkolną i osobiście poznawał zaczarowany świat książek.

            red. Monika Piwko-Bieniek 

        • ,,Po Polsku o historii"
          • ,,Po Polsku o historii"

          • 27 września 2023 r. odbył się etap szkolny XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, w którym chętnie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej. Organizatorem konkursu jest Fundacja „Zawsze Warto” we współpracy ze Stowarzyszeniem Polonistów przy Wydziale Polonistyki UJ. Rywalizacja w dyktandzie była okazją dla uczniów do nauki historii i refleksji nad językiem ojczystym. To również doskonały sposób na rozwijanie dociekliwości poznawczej młodych ludzi i ich językowych umiejętności. Konkurs jest wartościowym projektem edukacyjnym, który kształtuje postawę zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego.

            Dorota Borowiec 

        • Dzień Przedszkolaka
          • Dzień Przedszkolaka

          • „Każdy przedszkolak dobrze wie,
            że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
            od najmłodszego, aż po starszaka,
            wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

             

            Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka w tym roku odbywał się już po raz dziesiąty. To jakże ważne święto ustanowione zostało w celu popularyzacji edukacji przedszkolnej oraz wzrostu jej znaczenia w społeczeństwie. Przede wszystkim jednak jest to wyjątkowy dzień dla każdego malucha. Dzięki niemu mogą na różne sposoby świętować to, że zostali przedszkolakami.

            W środę 20 września w naszym przedszkolu również świętowaliśmy. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy i tańców przy ulubionych piosenkach. Maluszki wykonały wspólnie pięknego klauna, który codziennie czeka na nich w drzwiach Sali przedszkolnej, wita wszystkich i zaraża swoim uśmiechem. Starszaki chętnie brały udział w rywalizacji zespołowej oraz bawili się w popularne zabawy ,,Chodzi lisek…” czy ,,Stary niedźwiedź ..”.Wykonali również pracę plastyczną przedstawiającą balon z marzeniami. Wspólnie spędziliśmy czas na boisku sportowym bawiąc się i biegając ile sił w nogach.

            Oczywiście nie zabrakło pysznego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

            Wszystkim, maluszkom i starszakom życzenia samych radosnych dni w naszym przedszkolu, aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń.

            NIECH NAM ŻYJĄ STO LAT!

            Honorata Kaleta

        • Wizyta w Obserwatorium
          • Wizyta w Obserwatorium

          • 15 września 2023r. korzystając z przepięknej, iście wakacyjnej pogody uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się na pieszą wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze. Celem programowym wyjścia było poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć edukacyjnych oraz rozbudzenie zainteresowań tą wiedzą. Turystyczny charakter wycieczki sprawił, że nacieszyć swoje oczy i duszę mogliśmy pięknem otaczającej przyrody. Na szczyt podążaliśmy czerwonym szlakiem, ścieżką edukacyjną „Wielcy astronomowie znani i mniej znani….” Każdy z przystanków pozwolił nam nieco bardziej zgłębić wiedzę o tej nauce, a sama wizyta w obserwatorium i warsztaty w kopule, sprawiły, że wybierzemy się tam jeszcze raz, ale tym razem, zobaczyć niebo nocą….

             

            Agata Zięba

        • Rozpoczęcie Roku Szkolnego
          • Rozpoczęcie Roku Szkolnego

          • Początek roku szkolnego to ważna data w kalendarzu każdego ucznia.

            Obecny rok szkolny 2023/2024 uroczyście rozpoczęliśmy 4 września udziałem w Mszy świętej sprawowanej przez Ks. Kanonika Jana Zająca oraz Ks. Mateusza Bochenka. Nabożeństwo uświetniła Schola „Jedność”.

            Następnie w budynku szkoły odbył się apel, podczas którego został odśpiewany hymn państwowy oraz hymn szkoły. Następnie Pani Dyrektor Barbara Tokarz przywitała wszystkich zgromadzonych i wygłosiła krótkie przemówienie. Przypomniała także, że 1 września to nie tylko początek nowego roku szkolnego, ale również data upamiętniająca bohaterską postawę żołnierzy walczących podczas II wojny światowej, których uczciliśmy minutą ciszy. Natomiast 3 września poczet sztandarowy wraz z opiekunem uczesniczyli w patriotycznej uroczystości w przysiółku Mogiła w Kasinie Wielkiej upamiętniającej żołnierzy 24. Pułku Ułanów, którzy polegli w czasie walk 4.09.1939 r.

            Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie uczniów i przedszkolaków ze swoimi wychowawcami w klasach. 

            Dorota Borowiec

        • ,,Czytanie ma moc"
          • ,,Czytanie ma moc"

          • W roku szkolnym 2022/23 uczniowie z kl. I-IIII oraz oddział  przedszkolny uczestniczyli w programie pt. „Czytanie ma moc”. Program oferował darmowe materiały edukacyjne, które były rekomendowane przez Budzącą się Szkołę.

            Wśród nich znajdowały się autorskie scenariusze w oparciu o wybrane książki wydane  przez Znak Emotikon, których fragmenty można było bezpłatnie pobrać w formie pliku tekstowego lub audio.  Dla wszystkich oferowane był humorystyczne i wartościowe materiały filmowe oraz pomysłowe karty pracy.

            Przedszkolaki zapoznały się książką Benji Daviesa pt. „Mój wieloryb”, w której opisane były fascynujące zwyczaje i zdolności waleni takie jak naśladowanie ludzkiej mowy. Dzieci  samodzielnie wykonały ocean oraz pływające w nim ssaki.

            Starsi uczniowie super bawili się min. przy  książkach:

            - Doroty Majkowskej-Szajer pt. „ Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur”,  z którymi wyruszyli w podróż po Polsce poznali Kraków oraz Lajkonika. Odwiedzili Zakopane.

            -  Uczestnicy podróżowali również palcem po mapie szukając głównego bohatera książki Michała Rusinka pt. „Kefir w Kairze”. Poszukując Kefira trafili do Bogoty, która leży na kontynencie przypominającym dwugałkowe lody w wafelku . Następnie zwiedzili  Bukareszt, Pekin, Kair, Osło, Ankarę.

            - Michała Rusinka pt. „Wytrzyszczka czyli tajemnice nazw miejscowości ”. Uczniowie pracowali z mapą wyszukując na niej miejscowości, które znajdują się niedaleko od ich miejsca zamieszkania oraz tłumaczyli skąd pochodzą ich nazwy. Projektowali herby miejscowości : Międzylesia, Pionki, Krzywda, Przemyśl, Prabuty.

            - Artura B, Chmielewski i Ewelina Zabrzycka-Kościelnicka pt. „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązać galaktyczne problemy”. Wszyscy uczniowie  kreatywnie projektowali maszyny kosmiczne oraz brali udział w zabawach porozumiewania się z kosmitą, z Planety Zabawnych Dziwacznych Kroków, Planety Milczących Plemion i Planety Nietypowo Wojujących Plemion.

            - Christiane Dorion pt. „Wynalazcy. Poznaj zwierzęta które inspirują świat nauki”. Słuchacze dowiedzieli się, że ludzie naśladują zwierzęta, które są mistrzami recykling i budownictwa. Termity  zainspirowały ludzi jak budować samochłodzące się domy. Pszczoły jak wykorzystać sześciobok  do budowy mocnych, lekkich konstrukcji np. mostów, samolotów. Ptaki jak dbać o środowisko, konstruując gniazda z różnych odpadów.

            - Anny Litwinek  pt. „Awiatorzy. Podniebne przygody polskich lotniczek i lotników”. Uczestnicy poznali prawdziwe historie kobiet Zosi i Hali  oraz Tadka, który zbudował samolot, a następnie  tworzyli własne latające pojazdy.

            - Patricka Makina pt. „Zakazane miejsca na świecie. Podróże magicznym dywanem”. Autor w książce  opisał  niebezpieczne miejsca takie jak:  Łuku Wulkanicznym Ameryki Środkowej, gdzie znajduje się wulkan Arenal oraz  przedstawił włoski najstarszy wulkan Etna, który jest aktywny do tej pory. Uczniowie poznali zasady bezpiecznego „podróżowania dywanem” nad wyspą węży , która w rzeczywistości znajduje się Sao Paulo w Brazylii. Jedno ukąszenie niebezpiecznego gada powoduje rozpuszczenie skóry. Magiczny dywan zawiózł dzieci  do Jaskini Lascaux odkrytej w 1940 roku w Montignac we Francji. Jaskinia ta odsłania malowidła ścienne przedstawiające  jelenia, konie, bizona oraz wyginięte  tury należące do rodziny wołowatych.

             

            Była to podróż pełna wrażeń i zabaw, a dzięki różnym ciekawostkom uczniowie poznali nowe miejsca oraz rozwinęli swoją wyobraźnię i  wzbogacili wiedzę. Książki te pozwoliły uczniom  na  przeżycie wielu niezwykłych przygód wraz  z ich bohaterami.

            red. Monika Piwko-Bieniek

  • Galeria zdjęć

      brak danych