• Akcja ekologiczna w naszej szkole

          •  

             

            Drodzy uczniowie i rodzice !!!

             

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

             

            Termin Akcji:  9 – 10. 05. 2022 r.

            Miejsce Akcji:  Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej

             

            PARTNERZY  AKCJI :

            Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

            Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

            Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

            e-mail: eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

             

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP

             

            NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK 

             

            Rodzaje_sprzetu_elektrycznego_i_elektronicznego_podlegajacego_zbiorce.docx_(1)_(3).pdf

             

        • "Poznaj Polskę" - wycieczka w Góry Świętokrzyskie
          • "Poznaj Polskę" - wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          • W dniach 21-22.04.2022 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej odbyli wycieczkę w Góry Świętokrzyskie w ramach programu „Poznaj Polskę”.  Przedmiotem programu jest wsparcie realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. 

            Uczniowie zwiedzili Zamek Królewski w Chęcinach, który wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski. Poznali jego historię dzięki opowieści lokalnego przewodnika. Podziwiali zachowane do dziś zewnętrzne mury obronne, dwie wieże, basztę i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży widokowej obserwowali wspaniałą panoramę najstarszych gór w Polsce.

            Kolejnym punktem programu wycieczki było Centrum Nauki Leonardo da Vinci, które jest oddziałem Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego. Uczniowie przekonali się, że to niezwykłe miejsce na mapie regionu świętokrzyskiego, przeznaczone do aktywnego i inspirującego wypoczynku. Wystawy o charakterze multimedialno–mechatronicznym: „Człowiek – niezwykła maszyna”, podejmująca zagadnienia związane z budową i funkcjami życiowymi człowieka oraz „Człowiek – trybik w machinie przyrody”, dotycząca zagadnień ekologiczno–przyrodniczych wzbudziły zainteresowanie i ciekawość uczniów, którzy mogli wcielić się w rolę badaczy. Były to pobudzające wyobraźnię działania edukacyjne połączone z wyśmienitą zabawą, zachęcające uczniów do obserwacji i doświadczeń.

            W Górach Świętokrzyskich nie można pominąć najważniejszego miejsca, które dało nazwę temu regionowi - Świętego Krzyża, czyli pobenedyktyńskiego zespołu klasztornego.
            Jest to czynny obiekt sakralny, przy którym istniał zakon Ojców Benedyktynów, a obecnie zamieszkują go Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.Uczniowie zwiedzili furtę klasztorną, krużganki, kościół i bazylikę Trójcy Świętej, kaplicę Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Otrzymali również specjalne błogosławieństwo Relikwiarzem z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Zobaczyli również przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, które wraz z klasztorem Świętego Krzyża zostały wpisane w rejestr Pomników Historii.

            Ostatnim punktem wycieczki było Żywe Muzeum Porcelany przy Fabryce Porcelany AS Ćmielów.Podczas zwiedzania nie lada atrakcję stanowiło wejście do starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany, w którym przewodnik opowiedział  uczniom o tym, jak kiedyś wypalano w nim porcelanę. W piecu zorganizowana została również sala multimedialna, w której uczniowie obejrzeli film nagrany wewnątrz hal fabrycznych wprowadzający w tajniki produkcji. Po wizycie w piecu przewodnik opowiedział i zaprezentował „na żywo” przy kolejnych stanowiskach wszystkie etapy produkcji porcelany na przykładzie porcelanowej figurki kotka.Prezentowane były poszczególne etapy: odlewanie, wypalanie, szkliwienie, ręczne malowanie farbami ceramicznymi oraz złotem, zdobienie w formie kalkomanii oraz znakowanie.W muzeum uczniowie mogli wszystkiego dotknąć, poczuć porcelanę wszystkimi zmysłami. Na koniec odbyła się prezentacja różowej porcelany odtworzonej wg przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego, nazywana Arystokracją wśród porcelan. Uczniowie zobaczyli również unikatową, wynalezioną i produkowaną jedynie w Fabryce Porcelany AS Ćmielów szmaragdową porcelanę. Mogli sprawdzić, jak „świeci” pod wpływem dodania do białej masy porcelanowej zmielonego pyłku ze szmaragdów. Po zwiedzaniu muzeum uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których pracowali z plastyczną masą porcelanową, samodzielnie przygotowując „pamiątkę z Ćmielowa” –pod okiem instruktora wykonali porcelanową różę. 

            Wycieczka w Góry Świętokrzyskie z pewnością pozwoliła urozmaicić zajęcia lekcyjne, a nauka nabrała praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii czy też eksperymentowaniu w centrum nauki stworzyła uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

             

            red. Dorota Borowiec

        • Turnieju Wiedzy Pożarniczej- etap powiatowy
          • Turnieju Wiedzy Pożarniczej- etap powiatowy

          • W piątek 22 kwietnia na terenie Komendy Powiatowej PSP w Limanowej przeprowadzono eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: ,,Młodzież Zapobiega Pożarom”.

            Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej i Starostwem Powiatowym w Limanowej.

            Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych oraz zasad postępowania na wypadek pożaru.

            Nasza szkoła była reprezentowana przez ucznia klasy 8 Nikodema Grzyba, który zajął I miejsce w etapie gminnym. Podczas zmagań w kolejnym etapie Nikodem wykazał się bardzo dużą wiedzą i stanął do dogrywki o 3 miejsce, ostatecznie kończąc rywalizację na wysokiej 4 pozycji, co jest wielkim sukcesem, zważywszy na trudność pytań konkursowych oraz bardzo silną konkurencję. Każdy uczestnik konkursu w nagrodę otrzymał pamiątkowy dyplom oraz karnet na basen.

                                                                                                                                red. Zbigniew Kania

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Sadzenie drzew z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi obchodzonego 22 kwietnia

            Dzień Ziemi to idealna okazja, by budować w społeczeństwie postawę świadomego mieszkańca naszej planety. To możliwość uświadomienia, byśmy o nią dbali dla siebie, ale i dla przyszłych pokoleń. Mamy przecież świadomość, że jej zasoby nie są nieskończone, dlatego warto o nią dbać. Sadzenie drzew to jedna z form aktywnej ochrony przyrody. W ramach tej akcji posadzono kilkanaście drzewek, które nasza szkoła otrzymała od przedstawicieli gminy. Drzewka zastały posadzone w okolicy naszej szkoły, a dokładniej - placu zabaw. Dla części uczniów było to pierwsze posadzone drzewa, ale mamy nadzieję, że nie ostatnie. Młodzież naszej szkoły bardzo aktywnie uczestniczyła w tej akcji, zresztą wystarczy spojrzeć na zdjęcia, które uwieczniły całą akcję.

                                                                                                                        red. Zbigniew Kania

             

            Młodsi uczniowie także włączyli się w obchody Dnia Ziemi. Klasa II i III zgłębiła tajniki segregacji śmieci oraz zapoznała się z informacjami, jak lepiej dbać o naszą Ziemię. Klasa I wykonała pełzające dżdżownice. Dzieci obejrzały także filmy przyrodnicze, a na koniec posiały w doniczkach ogórki. Nasze przedszkolaki także nie próżnowały w tym szczególnym dniu. Po omówieniu sposobów segregacji śmieci dzieci wykonały papierowe kosze w trzech kolorach - żółty (odpady plastikowe), niebieski (papier) i zielony (szkło). Następnie zapoznały się z gazetką szkolną dotyczącą Dnia Ziemi oraz otrzymały odznaki przyjaciół przyrody - zielony listek.

                                                                                                                        red. Agnieszka Bogacz

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          • Środa 20 kwietnia to wyjątkowy dzień w naszej szkole, gdyż w tym dniu odbyły się w niej dwa wydarzenia.    Pierwszym był tzw. „dzień bez plecaka”, który został zorganizowany przez Samorząd uczniowski. To akcja, która mocno pobudza kreatywność uczniów. Najczęściej organizuje się ją na początku wiosny. Zabawa jest prosta - trzeba przyjść do szkoły ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami, jak książki, zeszyty czy przybory, ale zamiast tradycyjnego plecaka trzeba użyć... No właśnie, tutaj kreatywność może być ogromna! W Polsce jest to dzień  podczas którego uczniowie i nauczyciele mają dobrze się bawić, pełen śmiechu i wyluzowania. W USA, skąd pochodzi „ dzień bez plecaka” jest głównie po to, aby zwiększyć świadomość na problem milionów dzieci na całym świecie, które mają problemy z dostępem do edukacji. Wiele z nich ma trudne warunki bytowe, a w dodatku muszą chodzić do szkoły wiele kilometrów pieszo, z książkami w rękach lub w reklamówkach, gdyż nie stać ich na plecak.     Na zakończenie akcji komisja w składzie: Barbara Łojas, Zbigniew Kania oraz Aleksander Batko- przedstawiciel SU wybrała najbardziej pomysłowych uczniów, którym zostały wręczone pamiątkowe dyplomy i nagrody. Na podium konkursu znaleźli się: I miejsce -Stanisław Nawara z klasy 5, II miejsce – Julia Kucharzak z klasy 6, III miejsce- Piotr Drelich z klasy 6. W co spakowali swoje podręczniki i przybory? Zobaczcie sami!

        • II miejsce w Gminnych Eliminacjach Turnieju BRD
          • II miejsce w Gminnych Eliminacjach Turnieju BRD

          • W dniu 12.04.2022 w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Górnej  odbyły się Gminne Eliminacje  Ogólnopolskiego Turnieju  Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

            O godzinie 9:00  uczestnicy oraz ich opiekunowie zebrali się na sali gimnastycznej, gdzie zostali powitani przez Pana Dyrektora szkoły - Jarosława Mazura. Następnie drużyny zostały zapoznane z organizacją, przebiegiem i zasadami poszczególnych konkurencji. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnościami i wiadomościami  rozwiązując testy składające się z 25 pytań z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz 10 pytań dotyczących skrzyżowań drogowych. Na odpowiedzi mieli 40 minut czasu.  Kolejnymi konkurencjami, były  trwające równolegle testy sprawnościowe  w miasteczku komunikacyjnym oraz na torze przeszkód.Drużyny również musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami  z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Naszą szkołę reprezentowały dwa zespół. Pierwszy składał się z uczniów młodszych, a drugi z uczniów klas starszych.  Uczniowie młodsi zajęli miejsce 5, zaś drużyna starsza, w składzie : Mateusz Nawara, Nikodem Grzyb i Bartosz Skalski- miejsce pucharowe drugie. Obydwu drużynom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

        • AKADEMIA WIELKANOCNA
          • AKADEMIA WIELKANOCNA

          • Najważniejszy dla Chrześcijan czas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęliśmy
            w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej akademią, przygotowaną przez uczniów klasy pierwszej.  Akcentowana w niej była miłość Chrystusa względem każdego człowieka, dzięki której możemy oczekiwać naszego zbawienia. Tuż po niej życzenia świąteczne złożyła Pani Dyrektor Barbara Tokarz.  W radosnym nastroju rozdała zagródczańskim rodzinom kartki świąteczne oraz drobne prezenciki dla wszystkich uczniów.

            Wspólnie spędzone chwile, a szczególnie te, które zbliżają nas do siebie,  zawsze cieszą
            i sprawiają, że się o nich pamięta. Niewątpliwie i te będziemy chętnie wspominać.

             

                                                                                                                        red. Agata Zięba

        • Gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"
          • Gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom"

          • W dniu 13.04.2022 r. w Urzędzie Gminy Mszana Dolna odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".    Uroczystego otwarcia spotkania dokonał Wójt Gminy Bolesław Żaba. Głównym celem tych zmagań jest rozpowszechnianie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.    W turnieju wzięli udział przedstawiciele 4 szkół z terenu naszej gminy– uczniowie szkół podstawowych w  Olszówce, Lubomierzu, SP1 w Kasince Małej oraz uczniowie naszej szkoły  w składzie: Nikodem Grzyb z klasy 8  i Wojciech Łojas z klasy 7.  Musieli oni wykazać się obszerną wiedzą pożarniczą, rozwiązując test pisemny, na podstawie którego byli oceniani.      Uczestnicy z niecierpliwością czekali na rozstrzygnięcie konkursu. Po chwili wszystko było jasne. Pierwsze miejsce w kategorii klas starszych i możliwość reprezentowania naszej szkoły w etapie powiatowym otrzymał Nikodem Grzyb. Drugi uczestnik naszej szkoły Wojciech Łojas zajął również wysoki czwarte miejsce. Uczniowie otrzymali nagrody , które wraz z poczęstunkiem ufundował Wójt Gminy Mszana Dolna oraz Zarząd MG ZOSP RP w Mszanie Dolnej. Serdecznie gratulujemy wysokich wyników naszym uczniom i trzymamy kciuki za Nikodema w kolejnym etapie.                          

             red. Zbigniew Kania

        • Babeczki wielkanocne
          • Babeczki wielkanocne

          • To, że Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami wiedzą nawet nasze przedszkolaki. Od kilku dni w przedszkolu rozmawiamy na temat tradycji związanych z tymi  świętami.  Misie wykonały już wiele prac plastycznych , a Wiewiórki posiały rzeżuchę. Najlepsze oczywiście zostawiliśmy na koniec. Wielkanoc nie mogłaby się odbyć bez babki wielkanocnej, więc nasze dzieciaczki dzisiaj upiekły i pięknie ozdobiły babeczki.  Te, które nie zostały zjedzone trafią z pewnością do koszyczka w wielką sobotę,  aczkolwiek nie zostało ich wiele, gdyż były przepyszne.

                                                                                                                          red. Agnieszka Bogacz

        • Plenerowa droga krzyżowa
          • Plenerowa droga krzyżowa

          • W tradycję naszej szkoły wpisała się już plenerowa droga krzyżówa, która organizowana jest w niedzielę palmową. Co prawda w ubiegłych dwóch  latach nie mogła się ona odbyć ze względu na sytuacje epidemiologiczną. Tym bardziej cieszymy się, że w obecnym czasie mogliśmy podążyć śladami męki Pana Jezusa.

            Naszą drogę krzyżową rozpoczęliśmy przy kapliczce św. Stanisława na osiedlu Żądłówka.   W tym dla nas ciężkim czasie lęku i niepewności wspólnie   modliliśmy w intencji pokoju na świecie – „Jezu, niosąc w sercu czas niepokoju i wojny, współprzeżywając dramaty rannych i zabitych, cierpiąc z uchodźcami zalęknionymi o przyszłość,  prosimy Cię, pozwól nam przejść drogę krzyżową pokoju z Tobą, tak by i do nas dotarło Twoje paschalne pozdrowienie -Pokój Wam.”

            Przy każdej stacji drogi krzyżowej na swoje ramiona ciężar krzyża brały różne osoby: członkowie róż różańcowych, matki, ojcowie, uczniowie , nauczyciele i pracownicy szkoły , schola  i młodzież.  Pomimo panującego chłodu i ciemności, z świecami w rękach po dwóch godzinach zakończyliśmy naszą drogę krzyżową przy ostatniej stacji znajdującej się przy kaplicy. Na zakończenie otrzymaliśmy błogosławieństwo od ks. proboszcza Tadeusza Dziedzica i odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.

            Pragniemy ogromnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania plenerowej drogi krzyżowej, a w szczególności ks. wikariuszowi Mateuszowi Bochenkowi, Pani Janinie Polańskiej, która przepięknie prowadziła modlitwę różańcową i koronkę do Miłosierdzia Bożego, scholii „Jedność” oraz  orkiestrze „Sami Swoi”.

            Jakże w dzisiejszych czasach aktualne są słowa naszego patrona, ukochanego Ojca Świętego Jana Pawła II - „Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie”. Powinniśmy pamiętać o tym przesłaniu każdego dnia.

                                                                                                                                         red. Agnieszka Bogacz

          • DROGA KRZYŻOWA W PLENERZE

          • Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej serdecznie zaprasza w Niedzielę Palmową wszystkich mieszkańców Kasinki Małej i okolic do udziału w plenerowej drodze krzyżowej, która w tym roku rozpocznie się o godz. 19.00 przy kapliczce Św. Stanisława na osiedlu Żądłówka (Zagródce). Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią podejmijmy wspólny trud przejścia drogi krzyżowej w intencji pokoju na Ukrainie.  Prosimy o zabranie ze sobą lampionów lub świec.

    • Galeria zdjęć

        brak danych