REGULAMIN I MIĘDZYNARODOWEJ EDYCJI V OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”
I. POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
2. Akcja jest skierowana do uczniów, nauczycieli, lokalnej społeczności szkolnej i pozaszkolnej.
3. W akcji mogą brać udział placówki oświatowe każdego typu (np. szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe, ośrodki szkolno-wychowawcze i in.):
- znajdujące się w Polsce oraz współpracujące z nimi placówki partnerskie mieszczące się poza granicami Polski;
- szkoły polskojęzyczne na świecie (np. szkoły polskie przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej).
4. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.
5. Honorowy patronat nad akcją objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego - Elżbieta Anna Polak, Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
6. Regulamin akcji zostanie udostępniony na stronie www.womgorz.edu.pl zakładka PRZERWA NA CZYTANIE.
7. Akcja organizowana jest w jednym wybranym przez placówkę dniu między 1-31 października 2020 r. na wszystkich przerwach międzylekcyjnych.
II. CELE
1. Promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej.
2. Integracja środowiska lokalnego oraz wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi.
3. Zwrócenie uwagi uczniów na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole.
4. Zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.
5. Pobicie zeszłorocznego rekordu akcji, w której wzięło udział 158 809 osób czytających na przerwie z 991 placówek w Polsce i 14 za granicą.
III. WARUNKI I ZASADY UCZESTNICTWA
1. Udział w akcji jest otwarty, dobrowolny i bezpłatny.
2. Akcja nie ma charakteru konkursu, nie przewiduje się nagród.
3. Warunkiem uczestnictwa w akcji jest prawidłowe wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego na stronie Organizatora.
4. Zgłoszenia do akcji przyjmowane są do końca września 2020 r.
5. Zgłoszona placówka organizuje akcję czytelniczą w jednym wybranym przez siebie dniu (1-31 października 2020 r.) na terenie szkoły lub w jej obrębie na wszystkich przerwach międzylekcyjnych.
6. Społeczność szkoły (uczniowie, nauczyciele, administracja oraz inne zaproszone osoby) czytają książki (każdy swoją) w wybranym przez siebie miejscu/ miejscach (nie ma obowiązku zbierania wszystkich uczestników w jednym miejscu). Grupy szkolne przebywające w tym czasie poza placówką np. na wycieczkach szkolnych również mogą wziąć udział w biciu rekordu w czytaniu.
7. Najmłodszym uczniom (nie czytającym samodzielnie) proponujemy stworzenie np. tzw. Stref czytania, w których dzieciom będą głośno czytali koledzy, nauczyciele, zaproszeni goście.
8. Zgłoszona placówka może bić rekord szkolny w czytaniu na przerwie wspólnie z placówką partnerską mieszczącą się poza granicami Polski.
9. Uczestnik dokumentuje przeprowadzenie akcji w dowolny wybrany przez siebie sposób (np. zdjęcia, film itp.).
10. Po przeprowadzonej akcji zgłoszona placówka zobowiązana jest do zamieszczenia na swojej stronie internetowej i/lub na portalu społecznościowym opisu i zdjęć z przeprowadzonej akcji.
11. Zdjęcia zamieszczone na portalach społecznościach oznaczamy hasztagiem #przerwanaczytanie2020.
12. Placówki biorące udział w akcji wypełniają w nieprzekraczalnym terminie do 8 listopada 2020 r. przygotowany przez Organizatora sprawozdanie, zamieszczone na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej.
13. Formularz sprawozdania będzie aktywny od 2 października 2020 r.
14. W formularzu należy podać m.in.:
- dane zgłoszonej placówki,
- dane placówki partnerskiej (jeśli brała udział),
- relację opisową z przebiegu akcji,
- liczba osób czytających na przerwie,
- dokładny link do relacji z przebiegu akcji zamieszczony na stronie www szkoły/placówki lub profilu społecznościowym Facebook (tekst, zdjęcia/filmy).
15. Wypełnienie formularza jest jednoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu i oznacza zgodę na bezpłatne publikowanie przez Organizatora informacji zawartych w relacji.
16. Organizator po zebraniu wszystkich sprawozdań podsumowuje całą akcję. Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej oraz profilu Biblioteki na Facebooku 9 grudnia 2020 r.
IV. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie, zmiany wchodzą w życie w dniu publikacji na stronie www.womgorz.edu.pl.
2. Placówki biorące udział w akcji, wypełnią formularz relacji będą mogły pobrać dyplom (dla placówki i koordynatora) potwierdzający udział w akcji. Dokumenty będą dostępne na stronie Organizatora.
3. Kwestie nieuregulowane w regulaminie są rozstrzygane przez Organizatora indywidualnie.
4. Szczegółowych informacji na temat międzynarodowej akcji czytelniczej „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie” udziela Organizator.
5. Koordynator akcji:
Anna Giniewska
Biblioteka Pedagogiczna
Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego
w Gorzowie Wielkopolskim
tel. 957216135 / 509517206
e-mail: przerwanaczytanie2020@gmail.com