• HISTORIA SZKOŁY

        • Początki szkolnictwa podstawowego w obecnym obwodzie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kasince Małej datuje się  od 1918 r. Nauka odbywała się tylko zimą, od rana do zmierzchu. Nie było wyznaczonych godzin rozpoczynania i zakończenia lekcji. Pierwszym nauczycielem był mieszkaniec Zagródca - Jan Cieżak. Lekcje odbywały się w wynajętej izbie u gospodarza Filipiaka - os. Zabówka i Majkowskiego – os. Majeronówka.  Jan Cieżak uczył czytać, pisać, zapisywać liczby do 100, bez żadnych działań. Uczył też religii i przygotowywał do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej. Uczniowie pisali na tabliczkach. W rodzinie przeważnie był jeden elementarz. Nie było biblioteki. Za naukę rodzice płacili nauczycielowi zbożem.

    •  Nie było obowiązku szkolnego, ale zazwyczaj rodzice posyłali dzieci na lekcje. Od 1929 r. wprowadzono obowiązek nauczania, najpierw 4 klasy, potem 6 klas. Szkoła przyjęła imię Bohaterów Strajku Chłopskiego w Kasince Małej. Nauka odbywała się u Błażeja Kucharzaka. Pierwszym rządowym nauczycielem był Tadeusz Zubrzycki, który wynajmował mieszkanie u S. Krzysztofiaka. To on przywiózł na Zagródce pierwsze radio.

      W latach 1935 – 1939 nauczycielem była p. Zwolińska (mieszkała u Marcina Cieżaka). Nauczyciele uczący w latach II wojny światowej to: p. Sieczka i p. Stachurski (został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu). Od 1945 – 1973 roku zajęcia odbywały się u gospodarzy: Majkowskiego i Kucharzaka (os. Chosiówka) oraz Filipiaka (pod Jasieniem). W ciągu jednego dnia uczniowie przechodzili na różne lekcje do sal u ww. gospodarzy.

      Po II wojnie światowej zajęcia prowadziły siostry zakonne: s. Anna Bałdysz i s. Magdalena. S. Anna spoczywa na cmentarzu w Kasince Małej. W latach 50 – tych oprócz sióstr zakonnych uczyły również nauczycielki: Maria Joniec i Maria Mendoń. Mieszkały u Michała Filipiaka w willi „ Kasia" – zwanej też Domem dla Nauczycieli (tam również mieściła się biblioteka), oraz Teresa Przybytek z Dobrej (mieszkała u Marcina Cieżaka). Do klasy szóstej uczniowie uczęszczali na Zagródce, klasę siódmą kończyli na Węglówce. Maria Joniec była kierownikiem szkoły do 1962 r. Na początku lat 60. uczyły również p. Rosa i p. Oleksy.

      W latach 1963 – 1970 roku kierownikiem szkoły była Józefa Farganus z Mszany Górnej. Mieszkała również w Domu Nauczyciela u Filipiaka. Nauczyciele tego okresu to: Andrzej Skirliński, Wanda Kuczaj, Maria Nawieśniak, Władysława Śmietana, Władysława Limanówka, Teresa Bukowiec, Michalina Sutor.

      W latach 70. kierownikiem szkoły był Bogdan Gawlik. Uczący nauczyciele to: Teresa Bukowiec, Władysława Limanówka, Michalina Woźniak, Maria Gawlik, Janina Kowalczyk, Jadwiga Cichoń, p. Zembura, Maria Konieczna, Barbara Janczy, Teresa Woźniak.

      W 1973 r. szkoła została Punktem Filialnym Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej. Kierownikiem Punktu Filialnego była Maria Sarna. W latach 1984 – 1990 Punktem Filialnym kierowała Zofia Leśniak.

      Samodzielność organizacyjną (po 17 latach) szkoła uzyskała 1 września 1990 r. Wówczas  z inicjatywy Rady Rodziców powstał pomysł budowy nowego budynku szkolnego. Trzy lata trwały przygotowania, gromadzenie materiału oraz pozyskiwanie działki i załatwienie stosownej dokumentacji w Kuratorium Oświaty i Urzędzie Gminy Mszana Dolna. W czerwcu 1993 r. zalano pierwsze fundamenty w czynie społecznym. Następnie w ciągu 1994 r. powstał cały stan surowy budynku szkolnego, łącznie z przykryciem dachu. W latach 1995 – 1997 przy pomocy ośrodków finansowych Kuratorium Oświaty i Urzędu Gminy Mszana Dolna doprowadzono do wykończenia części dydaktycznej budynku szkolnego. Oddanie nowej szkoły, uroczyste poświecenie i nadanie imienia Jana Pawła II nastąpiło 19 czerwca 1997 r. Uroczystą Mszę Świętą odprawił i poświecenia dokonał Kardynał Franciszek Macharski.

       

                                                  

      W latach 1997 – 2000 szkoła posiadała organizację klas I – VIII. Po reformie oświatowej stała się szkołą podstawową z klasami I – VI. Dyrektorem szkoły w latach 1990 – 2003 była Zofia Leśniak, od 2003 do 2009 r. obowiązki dyrektora pełniła Ewa Lis, następnie w latach 2009 – 2012 – Czesława Łabuz. W latach 2012 – 2019 funkcję tę pełniła Agata Zięba. We wrześniu 2019 r. stanowisko dyrektora zostało powierzone Barbarze Tokarz. 

  • Galeria zdjęć

      brak danych