• Konstytucja 3 Maja
          • Konstytucja 3 Maja

          • W tym roku podobnie jak w roku poprzednim w naszej szkole obchodziliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W dniu 26.04.2024 r. akademię z okazji 233. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowały klasy 6 i 7. Rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu Polski. Następnie w części artystycznej przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Informacje wzbogaciły wiedzę historyczną o tym ważnym wydarzeniu patriotycznym. W trakcie występu zaśpiewano piosenki tematycznie związane z obchodami święta. Na zakończenie wspólnie odśpiewano pieśń patriotyczną "Rotę". Dyrektor szkoły Barbara Tokarz podziękowała za zorganizowanie akademii wychowawcy i uczniom biorącym w niej udział. Apel bardzo podobał się pozostałym uczniom i nauczycielom. Obudził uczucia patriotyczne wśród uczniów, a także w ciekawy sposób przedstawił wydarzenia historyczne.

            red. Maria Kurowska

        • ,,Niezwykłe życie podwodnych zwierząt"
          • ,,Niezwykłe życie podwodnych zwierząt"

          • W dniu 26 kwietnia dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Myślenic. Głównym celem był spektakt w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w wykonaniu Teatru Polskiego KULTURA pt. ,,Niezwykłe życie podwodnych zwierząt". Jednak dzień rozpoczęliśmy od zabawy w Sali zabaw Hip Hop, gdzie korzystaliśmy z atrakcji najpierw na dolnej części, a następnie na górnej. Przed każdym etapem zostały wyjaśnione zasady korzystania i poruszania się po sali. Po intensywnej zabawie przyszedł czas na śniadanie, które dzieci zjadły z wielkim apetytem.

            W końcu nadszedł czas na główny cel wycieczki, bezpiecznie dotarliśmy do MOKiS, gdzie dostaliśmy miejsca w pierwszym rzędzie. Spektakl był wspaniałym widowiskiem. Widownia została wprowadzona w niezwykły świat, który okazał się tak bardzo podobny do naszego. Główna bohaterka zaplątana w wirtualną sieć poznała magię przyjaźni i czynienia dobra, które przezwyciężają problem samotności. Zabawne dialogi, piosenki, kostiumy zapewniły niesamowite przeżycia dzieciom, które aktywnie brały udział w spektaklu, śpiewając, rozwiązując zagadki. Dzień ten na długo zapisze się w pamięci uczestników wycieczki.

            red. Justyna Kucharzak

        • Akademia Małego Patrioty
          • Akademia Małego Patrioty

          • W ubiegły czwartek w naszej szkole odbyły się warsztaty patriotyczne przeznaczone dla klasy I i II. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu realizacji zadań publicznych Województwa Małopolskiego w obszarze nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania na lata 2023-2024 pt. „Kocham Polskę!”. Zajęcia dla dzieci z naszej szkoły pt. „Dbam o Polskę w Powiecie Limanowskim” zostały przeprowadzone dzięki zgłoszeniu naszej szkoły przez Radną Powiatu - Panią Helenę Kanię, która zawsze pamięta o naszej społeczności i dba o potrzeby Szkoły Podstawowej nr 3. Jesteśmy jej za to ogromnie wdzięczni i liczymy na dalszą owocną współpracę.

            Warsztaty zostały przeprowadzone przez Panią Annę Marek z Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego. Podczas spotkania uczniowie przypomnieli sobie historię powstania Polski, dokładniej legendę o Lechu i białym orle, odśpiewały hymn Polski  pamiętając o należytej postawie oraz porozmawiały o znaczeniu naszych symboli narodowych. W ramach projektu szkoła otrzymała śpiewniki patriotyczne, grę, malowanki, biało-czerwone chorągiewki oraz pocztówki przedstawiające lokalne wydarzenia historyczne.

            Zajęcia bardzo się podobały naszym uczniom, mamy nadzieję, iż otrzymamy kiedyś jeszcze propozycję warsztatów organizowanych przez LOT Powiatu Limanowskiego.

            Red. Agnieszka Bogacz

        • Góralskie Cytanie - konkurs plastyczny
          • Góralskie Cytanie - konkurs plastyczny

          • 18 kwietnia w siedzibie Instytutu Dziedzictwa Niematerialnego Ludów Karpackich w Ludźmierzu odbyła się uroczysta gala VII edycji Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Góralskie Cytanie”. Wojewódzki etap obejmujący Ziemię Zagórzańską odbył się 21 marca w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce. Wzięło w nim udział 148 uczniów z 16 szkół. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II – Alicja Nawara, która zdobyła I miejsce w części plastycznej w kategorii klas I-II.
            Gratulujemy Alicji tak wielkiego sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

            Red. Agnieszka Bogacz

             

        • Egzaminy tuż…tuż…
          • Egzaminy tuż…tuż…

          • Szybko kończy się czas przygotowań do egzaminu ósmoklasisty. To dla uczniów ważny moment, aby powtórzyć materiał, poznać budowę testów, rodzaje zadań i optymalnie wykorzystać czas na uzupełnienie wiadomości. Aby pomóc ósmoklasistom, w szkole podejmowane są działania, które mają być dla nich wsparciem. Kilkakrotnie ósmoklasiści zmierzyli się z egzaminami próbnymi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Mogli w ten sposób sprawdzić poziom swej wiedzy, ale też odnaleźć się w nowej sytuacji, nauczyć się operowania czasem i radzenia sobie ze stresem. Mieli również zorganizowane dwa wyjazdy na inscenizacje lektur obowiązkowych – „Zemsty” i „Balladyny”, by w ten, jakże przyjemny sposób, przypomnieć sobie treść utworów. Przy okazji wyrabiali nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego poprzez rywalizację na kręgielni. Uczniowie realizują swoje pasje i plany, a egzamin ósmoklasisty jest właśnie ich częścią. Otwiera bowiem furtki do szkół ponadpodstawowych, które wybiorą jako dalszą drogę swojej edukacji. W tym również mają pomóc uczniom wyjazdy na Dni Otwarte, podczas których zapoznają się z ofertą edukacyjną szkół, zwiedzają pracownie, biorą udział w warsztatach i konkursach.

            Dorota Borowiec

        • Maraton czytelniczy
          • Maraton czytelniczy

          • 15 kwietnia uczennice Alicja Nawar (kl. VI) i Zofia Brania (kl. VII) wzięły udział w „Maratonie Czytelniczym”, który odbył się w Bibliotece Miejskiej w Mszanie Dolnej. Organizatorem konkursu była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Limanowej oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Mszanie Dolnej. W maratonie wzięło udział 28 reprezentantów szkół, którzy według regulaminu mogli wybrać dowolny fragment książki Kornela Makuszyńskiego i odczytać go w wyznaczonym czasie 3 minut. Jury składzie Joanna Michalik , Barbara Wysowska i Hilary Majewski wyłoniło laureatów oraz wyróżnienia. Uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody.
            Wyróżnienia otrzymały min.:
            Zofia Brania – z kl. VII
            Alicja Nawara – z kl.VI

            red. Monika Piwko-Bieniek

        • Rocznica Chrztu Polski
          • Rocznica Chrztu Polski

          • 14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. W naszej szkole po raz kolejny odbyły się uroczyste obchody tego ważnego wydarzenia, które na trwałe ,,odmieniło oblicze ziemi, polskiej ziemi…” W tym roku minęła 1058. rocznica chrztu Mieszka I . Uczniowie klas V- VIII pod kierunkiem pani Grażyny Kowalczyk przygotowali inscenizację historyczną, która przeniosła nas do X wieku i ukazała okoliczności przyjęcia chrztu, a przede wszystkim jego znaczenie dla rozwoju polskiej państwowości. Doskonałym uzupełnieniem treści przedstawienia stała się oprawa muzyczna - pieśni nawiązujące tematycznie do chrztu w wykonaniu naszych uzdolnionych uczennic klas VI- VIII. Mamy nadzieję, że była to ,,żywa” lekcja historii , która zostanie zapamiętana przez dzieci i młodzież. ,, Ta historia to nasze życie, ta historia to nasza wiara, ta historia to nasze korzenie…”

            red. Grażyna Kowalczyk

        • Na śniadaniu u króla Karola...
          • Na śniadaniu u króla Karola...

          • W kwietniu klasa III „wybrała się” do Wielkiej Brytanii realizując innowację „Poznajemy kraje Europy”.

            Jak na państwo królewskie przystało nie zabrakło złota i korony, a głównym celem zajęć było przygotowanie angielskiego śniadania. Sadzone jajka, fasolka, grzyby, smażony chleb
            i kiełbaski, to główne przysmaki, które królowały na stole. Wszystko podane na ciepło, bo tak w krajach Wysp Brytyjskich jest serwowany ten posiłek.

            Poznaliśmy atrakcje turystyczne Wielkiej Brytanii, takie jak „Oko Londynu”, „Big Ben”,
            czy „Buckingham Palace”, rodzinę królewską oraz najważniejsze informacje o tym państwie: flagę, położenie geograficzne, liczbę  ludności, stolicę, język, ustrój i walutę.

            Na koniec obejrzeliśmy komedię pt. „Corgi, psiak Królowej”, której bohaterem
            był arystokratyczny, królewski pies.

            Agata Zięba z wychowankami

        • ,, Cudowny chłopak. Biały ptak”
          • ,, Cudowny chłopak. Biały ptak”

          • W dniu 8 kwietnia klasa 4 i 5 udała się na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem programu była godzinna zabawa w największym w tym mieście parku trampolin. Po dynamicznie spędzonym czasie, uczniowie wyruszyli w kierunku kina Cinema City „Zakopianka”. Kolejnym punktem programu był bowiem seans filmowy i możliwość obejrzenia najnowszej produkcji pod tytułem ,, Cudowny chłopak. Biały ptak”. Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz bezpiecznego zachowania w środkach transportu.

            Red. Anna Kawula

        • Artystyczna dusza - słowo o Lilianie Nadkańskiej…
          • Artystyczna dusza - słowo o Lilianie Nadkańskiej…


          • Już od najmłodszych lat dziecko w swoim sposobie bycia, zachowaniu, zabawie, nauce, ukazuje swój charakter i dominujące cechy oraz talenty. Dobrze jest jeżeli może je rozwijać, bo tym kształtuje swój charakter.
            Liliana Nadkańska to obecnie uczennica klasy III. Swoją edukację rozpoczęła rok wcześniej, bo jako sześciolatek zaczęła naukę w klasie I. Dała poznać się jako uczennica harda, energiczna, mocno stąpająca po ziemi, ale z drugiej strony wrażliwa i pełna miłości. Od samego początku radziła sobie z opanowaniem materiału programowego, a dodatkowo rozwijała się artystycznie: śpiewając, grając, recytując i malując czym urozmaicała szkolne akademie i klasowe występy.
            Trudno wyróżnić tutaj jeden główny nurt artystyczny, który upodobałaby sobie najbardziej.
            Jak dotąd jej dziecięca twórczość artystyczna ciągle ze sobą „walczy” i w zależności od okoliczności wysuwa się ta dziedzina, która jest potrzebna. Ważne jednak jest to, że kocha to co robi i całą sobą potrafi to okazać.
            Dzisiaj fragment jej talentu – wystawa plastyczna, do której obejrzenia serdecznie wszystkich zapraszam. Zaś mojej Wychowance, życzę dużo siły i samozaparcia w dążeniu do rozwijania swoich pasji, które spowodują, że będzie w życiu czuła się szczęśliwa.

            Agata Zięba - wychowawczyni

    • Galeria zdjęć

        brak danych