• ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE

• Na zajęcia logopedyczne w Naszej szkole kierowani są uczniowie z orzeczeniami i opiniami z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Ponadto utworzone zostają grupy wśród przedszkolaków i uczniów klas 1-3 po przeprowadzanych we wrześniu badaniach przesiewowych wykonywanych przez logopedę. Na podstawie diagnozy opracowane zostały indywidualne programy terapii logopedycznej dla każdej grupy. Metody pracy i pomoce dydaktyczne dostosowane zostały do indywidualnych potrzeb grupy, związanych z zaburzoną artykulacją.

• PRAWIDŁOWY                       ROZWÓJ MOWY

• Prawidłowy rozwój mowy stanowi bardzo istotny element dojrzałości szkolnej dziecka. W procesie nabywania czynności pisania i czytania ważną rolę odgrywa ogólny stan rozwoju mowy dziecka jak i percepcji słuchowej. Wymowa dziecka musi być zrozumiała i wyraźna. Zdolność do rozdzielania wyrazów na sylaby i głoski oraz umiejętność łączenia ich w całość jest niezbędne do nauki prawidłowego czytania i pisania. Jakość artykulacji uzależniona jest od percepcji słuchowej jak sprawności narządów mowy (warg, języka).

• Wady wymowy uwidoczniają się najbardziej w wypowiedziach słownych – trudności w budowaniu zdań, myleniu wyrazów, które brzmią podobnie czy też popełnianiu błędów gramatycznych.
    Celem terapii logopedycznej jest usuwanie zaburzeń mowy, wyrównywanie opóźnień rozwoju mowy oraz wypracowywanie odpowiedniego poziomu sprawności językowej.

• CO MA RĘKA DO MÓWIENIA?