Zaproszenie na otwarcie sezonu turystycznego
Dzień Strażaka
Dnia 24 kwietnia w naszej szkole gościliśmy Strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kasince Małej. Z okazji ich zbliżającego się święta chcieliśmy podziękować im za ich ciężką pracę, niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi. Uczniowie klasy III przygotowali krótką akademię, w której przypomnieli wszystkim jak niebezpieczne są pożary i praca strażaków oraz wyrazili swoją wdzięczność druhom ochotnikom za działalność ratowniczą i bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi.
Strażacy przygotowali dla uczniów pokaz pierwszej pomocy. Przypomnieli wszystkim jak należy postępować w razie utraty przytomności, zadławienia czy też oparzenia oraz jak ważne jest udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej. Była to cenna lekcja dla nas wszystkich.
36
Rocznica Chrztu Polski
14 kwietnia obchodziliśmy Święto Chrztu Polski ustanowione przez Sejm RP 22 lutego 2019r. Historycy nie mają , że chrzest Polski jest równoznaczny z narodzinami państwa polskiego. Decyzję Mieszka I uznaje się za najważniejsze wydarzenie w dziejach narodu polskiego, które zdecydowało o całej, późniejszej przyszłości naszego kraju. Z okazji 1057. rocznicy chrztu Polski uczniowie klas 4 -8 przygotowali inscenizację historyczną, przypominając i upamiętniając to wydarzenie.
15
Sprzątanie świata
24 kwietnia w poniedziałek uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji ” Sprzątanie Świata”. Celem akcji jest budowanie świadomości ekologicznej, nauka selektywnej zbiórki odpadów, kształtowanie nawyków ekologicznych oraz działanie na rzecz ochrony środowiska.
Uczniowie, nawet Ci najmłodsi z oddziałów przedszkolnych, wyposażeni w worki i rękawiczki oraz odblaskowe kamizelki otrzymane od przedstawicieli powiatu limanowskiego ruszyli do walki o czysty teren wokół szkoły. Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej to niesamowita społeczność, której bliska jest troska o naturę i nasze najbliższe otoczenie. Wszyscy pracowali solidnie i z zapałem, mając świadomość, że chcą dbać o swoją przyszłość, dbając o stan środowiska.
Udało się zebrać 8 worków śmieci. Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję. Zapamiętajmy-od kondycji Ziemi zależy nasze życie !
Zbigniew Kania10
Eko-zabawka, Eko-strój
W ramach obchodów „ Dnia Ziemi” w naszej szkole zostały zorganizowane dwa konkursy: Eko- zabawka- ogłoszony wśród przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3, a także Eko-strój- skierowany dla uczniów klas 4-8. Pomysłodawcami konkursów był Samorząd Uczniowski wraz z ich opiekunem Panią Basią Woś.
Konkurs Eko- zabawka cieszył się dużym zainteresowaniem, czego dowodem było wiele zgłoszonych prac konkursowych. Uczestnicy konkursu wykorzystując surowce i różne materiały wtórne przygotowali pomysłowe i oryginalne zabawki. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę rodziców, którzy razem z dzieckiem zaangażowali się w wykonanie zabawki. Chcemy nadmienić, iż komisja miała bardzo trudne zadanie przy wyborze zwycięzców.
Konkurs na Eko-strój nie cieszył się aż takim zainteresowaniem, gdyż do konkursu przystąpiła tylko jedna uczennica, ale za to zaprezentowany strój zrobił na wszystkich piorunujące wrażenie. Można by rzec, że Asia nie miała żadnej konkurencji;).
Wszyscy uczestnicy konkursu, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. Dziękujemy dzieciom oraz rodzicom za zaangażowanie.9
,,Łączymy pokolenia"
W marcu Szkolny Klub Wolontariatu wziął udział w konkursie na mini grant realizowany w ramach ,, Korpusu Solidarności - Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030". Otrzymaliśmy fundusze na realizację zaplanowanych działań.
Pierwszym zaplanowanym działaniem była nauka wyszywania koralikami. W tym celu zaprosiliśmy do współpracy panią Jolantę Majkowską, która pokazała wolontariuszom metodę wyszywania. W dniu 17 kwietnia każdy przygotował zakładkę do książki. W kolejnym etapie tego zadania zakładki będą przeznaczone na sprzedaż wszystkim uczniom szkoły.
Sukcesy uczniów
19 kwietnia 2023 r. w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce odbyła się Gala Finałowa Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczo-Plastycznego „Góralskie Cytanie” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej – edycja Ziemi Zagórzańskiej, w trakcie której zostały wręczone nagrody oraz odbyły się występy zespołu „Mali Łostowianie”. Uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces – Michał Nawara (kl. VIII) zdobył II miejsce w części czytelniczej oraz wyróżnienie w części plastycznej, Monika Nawara oraz Małgorzata Nawara (kl. III) – wyróżnienia w części czytelniczej, a Paweł Bogacz (kl. III) – wyróżnienie w części plastycznej. Cieszymy się, że uczniowie interesują się kulturą ludową, gwarą zagórzańską i podejmują trud przygotowania się do tego, niełatwego, konkursu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Dorota Borowiec
13
Akademia Wielkanocna
Wielkanoc to najważniejsze i najradośniejsze święta w roku liturgicznym. W niedzielę wielkanocną dzwony kościelne brzmią w szczególny sposób, oznajmiają bowiem Zmartwychwstanie Chrystusa i wzywają nas do udziału w uroczystościach. Po rezurekcji można już spokojnie zasiąść do stołu, podzielić się święconym jajkiem i złożyć sobie życzenia.
Nikt z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy bez jej tradycji i symboli – pisanek, baranka, zajączka, wielkanocnej baby czy mazurka. 5 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia organizowana od wielu lat, by przypominać i pielęgnować polskie zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi – te młodsze i te już nieco starsze, przez wielu zapomniane. Na scenie zaprezentowali się uczniowie klas czwartych i piątych. Przypomniano także, jak powinien wyglądać prawdziwy śmigus-dyngus. Polała się woda, ale nie z wiader, tylko z nieco mniej tradycyjnych, plastikowych jajeczek. Na zakończenie przedstawienia uczniowie złożyli Pani Dyrektor Barbarze Tokarz, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz wszystkim kolegom i koleżankom życzenia zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkanocnych.
Następnie życzenia świąteczne złożyła Pani Dyrektor. W radosnym nastroju rozdała dzieciom słodkie jajeczka i kartki świąteczne z życzeniami dla wszystkich zagródczańskich rodzin.
Maria Kurowska
7
Droga Krzyżowa w plenerze
Każda Niedziela Palmowa już od wielu lat jest dla naszej szkolnej społeczności dniem szczególnym. Właśnie wtedy, wieczorem, wyruszamy na plenerową Drogę Krzyżową drogami Zagródca. Podobnie było i w tym roku. Ze względu na wyjątkową datę – 2 kwietnia, motywem przewodnim naszych rozważań był Ojciec Święty Jan Paweł II. Wspominaliśmy jego nauczanie i przykład życia w 18. rocznicę śmierci. Droga Krzyżowa zaczęła się o godz. 19.00 przy kapliczce na os. Filipiaki, skąd z dużym krzyżem niesionym przez różne stany i grupy z naszej parafii wyruszyliśmy na Golgotę – czyli do Kaplicy Matki Bożej Bolesnej. Był śpiew, modlitwa i dużo zadumy. Zakończyliśmy naszą Drogę Krzyżową około 21.00 Apelem Jasnogórskim i błogosławieństwem Księdza Proboszcza. Pomimo chłodu, wiatru i deszczu warto było przejść tę wyjątkową Drogę z naszym Zbawicielem.
Ks. Mateusz Bochenek
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie