EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
KOMUNIKAT DLA ÓSMOKLASISTÓW
WAŻNE TERMINY
Ustalony przez Ministra Edukacji Narodowej harmonogram postępowania rekrutacyjnego do szkół dla młodzieży dostosowany został do zmienionego terminu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty, w tym terminu wydania zaświadczenia o wyniku tego egzaminu przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Wnioski o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać w dwóch etapach:
- od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie
go o świadectwo ukończenia szkoły. - od 31 lipca – do 4 sierpnia br. – termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować.
Od 15 do 22 czerwca br. będzie można składać wnioski do szkoły ponadpodstawowej dwujęzycznej, oddziału dwujęzycznego, oddziału międzynarodowego, oddziału przygotowania wojskowego w szkole ponadpodstawowej, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji, a także szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe w szkołach ponadpodstawowych.
Terminy uzupełnienia wniosków
Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej należy uzupełnić:
- do 10 lipca br. – o świadectwo ukończenia szkoły,
- do 4 sierpnia br. – o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną 12 sierpnia 2020 r.
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wniosek o przyjęcie do szkoły, w tym wymagane załączniki mogą być przesyłane za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W okresie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zapoznanie się rodziców i uczniów z wynikami postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów (zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych oraz przyjętych i nieprzyjętych) może odbywać się za pomocą stron internetowych tych jednostek.
Potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły ponadpodstawowej
Od 13 do 18 sierpnia br. w szkole, do której kandydat został zakwalifikowany należy potwierdzić wolę przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego. Należy to zrobić, jeśli dokumenty te nie zostały złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe chodzi również o zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.
W przypadku braku możliwości przedłożenia takiego zaświadczenia lub orzeczenia, rodzic kandydata lub pełnoletni kandydat informują o tym dyrektora szkoły w terminie do 18 sierpnia 2020 r. do godz. 15.00. Należy wtedy wskazać przyczynę niedotrzymania terminu. Wówczas zaświadczenie lub orzeczenie składa się dyrektorowi szkoły, do której uczeń został przyjęty, nie później niż do 25 września 2020 r.
Nieprzedłożenie do 25 września 2020 r. zaświadczenia lub orzeczenia będzie równoznaczne z rezygnacją z kontunuowania nauki w szkole, do której uczeń został przyjęty. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – w oddziale realizującym kształcenie w zawodzie, do którego został przyjęty.
Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych ogłoszone będą 19 sierpnia 2020 r.
https://www.gov.pl/attachment/1228c747-3903-4291-b699-e38b696338ff
- od 15 czerwca do 10 lipca br. – termin na złożenie wniosku i uzupełnienie
Zajęcia uczniów klas I- III i kl. VIII od 25 maja
Drodzy Rodzice!
Informuję, że od 25 maja 2020 r. mamy możliwość uruchomienia w formie zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych klas I-III , zajęć rewalidacyjnych oraz konsultacji dla uczniów klasy VIII.
Jednak w organizacji pracy oddziałów klas I-III, zajęć rewalidacyjnych i konsultacji po dniu 25 maja 2020 r. będą obowiązywać szczególne rozwiązania, m.in. ograniczenia dotyczące liczby uczniów w grupie (max 12) oraz powierzchni na 1 dziecko w sali (4 m²). Zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS na 1 ucznia przypada jedna ławka przy zachowaniu odstępu min. 1, 5 m.
Nauczanie zdalne prowadzone jest nadal w dotychczasowej formie i obowiązuje również uczniów, którzy będą uczęszczać na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych.
W związku z powyższym zobowiązuję Państwa do zapoznania się z Procedurą bezpieczeństwa organizacji zajęć opiekuńczo-wychowawczych z elementami zajęć dydaktycznych czasie pandemii COVID-19 w Szkole Podstawowej Nr 3 im. św. Jana Pawła II w Kasince Małej, z wytycznymi MEN, MZ i GIS oraz, w przypadku decyzji o zgłoszeniu ucznia na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze z elementami zajęć dydaktycznych od 25. 05. 2020, wypełnienie załączników nr 1 i 2 do niniejszej Procedury tj. deklaracji zgłoszenia i oświadczenia.
Procedurę i dokumenty do uzupełnienia można pobrać również ze strony internetowej Szkoły.
Dokumenty należy przesłać elektroniczną na adres email szkoły: sp3kasinkamala@mszana.pl. w terminie do piątku 22. 05. 2020 r. do godz.9.00.
Przypominam również o obowiązku zakrywania, przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki, ust i nosa przez dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 4 rok życia w przestrzeni publicznej.
Równocześnie informuję, że dla rodziców dzieci w wieku do 8 roku życia nadal zachowany został dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Komunikat_dyrektora_o_organizacji_pracy_szkoly.docx
PROCEDURA_KONSULTACJE.docx
Zgloszenie_dziecka_kl_I-III.docx
Z poważaniem
Barbara Tokarz - Dyrektor szkoły
Informacja Dyrektora dla rodziców dzieci z oddziału przedszkolnego
Szanowni Państwo!
Informuję, iż decyzją organu prowadzącego: zarządzenie nr 82/20 Wójta Gminy Mszana Dolna z dnia 13 maja 2020 r. liczba dzieci zgłoszonych przez rodziców do oddziału przedszkolnego w celu objęcia opieką opiekuńczo -wychowawczą w czasie epidemii powinna wynosić co najmniej 5 dzieci, wówczas szkoła może uruchomić zajęcia w oddziale przedszkolnym po uprzednim powiadomieniu o tym fakcie Wójta Gminy.
Z uwagi na małe zainteresowanie wznowieniem zajęć opiekuńczych w oddziale przedszkolnym w naszej szkole zawiesza się na czas oznaczony prowadzenie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w okresie od 6 maja do 24 maja 2020 r. W okresie czasowego zawieszenia zajęć prowadzone są zadania edukacyjne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość
Jeśli zmieniła się sytuacja rodzinna, zawodowa Waszej rodziny, prosimy zgłaszać potrzebę objęcia dziecka opieką przedszkolną telefonicznie lub przez dziennik elektroniczny.
Zostały opracowane procedury bezpieczeństwa w czasie epidemii COVID – 19, dokument będzie znajdował się na stronie internetowej szkoły, rodzice zainteresowani powrotem dziecka do oddziału przedszkolnego zobowiązani są do zapoznania się z treścią dokumentu i stosowania do jego zapisów, a także wypełnienia oświadczenia oraz deklaracji zgłoszenia woli uczęszczania dziecka do oddziału przedszkolnego w czasie epidemii COVID-19 stanowiących załączniki do Procedury Bezpieczeństwa.
Klauzula_informacyjna.docx
Z wyrazami szacunku
Barbara Tokarz – Dyrektor szkoły
Rozstrzygnięcie konkursu pt.„Śladami Jana Pawła II”
W dniu setnej rocznicy urodzin Naszego Wielkiego Polaka, która przypada na dzień 18 maja został rozstrzygnięty konkurs w formie lapbooka pt. „Śladami Jana Pawła II” przeprowadzony i zorganizowany przez bibliotekarkę szkoły.
Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie i wykonanie książki tematycznej w formie lapbooka na temat Jana Pawła II. Konkurs wymagał od uczniów kreatywności, pomysłowości, staranności, umiejętności selekcjonowania i przetwarzania informacji dotyczących postaci. Dzięki podjętemu zadaniu, uczniowie zapoznali się życiem i działalnością patrona naszej szkoły. Twórcy wykazali się twórczym myśleniem i zaprezentowali własne uzdolnienia, talenty oraz zainteresowania.
Osoby nagrodzone:
I miejsce: Joanna Nawara kl. III
https://drive.google.com/file/d/12wdFcKDBXA1TWtJ6uyOv-nB77hFoWkBG/view?usp=sharing
II miejsce: Alicja Nawara kl. II
III miejsce: Marcin Polański kl. I
Nagrody dla naszych uczestników:
I miejsce: gra planszowe, książka i kredki akwarelowe, dyplom
II miejsce: gra planszowa książka, dyplom
III miejsce: zabawka konstrukcyjna, dyplom
Zapraszam wszystkich do zapoznania się z wirtualną wystawą prac naszych laureatów.
Serdecznie dziękuję uczestnikom konkursu i wspierających ich rodziców.
Monika Piwko-Bieniek
16
Konkurs na prezentację multimedialną „Profil Patrona Szkoły – Św. Jana Pawła II” rozstrzygnięty
Aby uczcić 100. rocznicę urodzin Patrona naszej szkoły zorganizowano konkurs poświęcony życiu i posłudze niestrudzonego świętego naszych czasów. Z uwagi na wyjątkowe okoliczności i panującą sytuację prace przesłane zostały drogą elektroniczną, a oceniła je komisja konkursowa w składzie: Ks. Dominik Popielarczyk, Barbara Łojas, Dorota Borowiec w dniu 15. 05. 2020 r.
Konkurs był adresowany do uczniów klas IV-VIII. Uczestnicy w swoich pracach przypomnieli postać niezwykłego człowieka, jakim był Jan Paweł II, charyzmatycznego przywódcy, wielkiego Małopolanina, "syna polskiej ziemi", papieża młodych, budowniczego cywilizacji miłości i pokoju. Prezentacje wzbogacone zostały licznymi zdjęciami, muzyką, a nawet osobistymi świadectwami o Janie Pawle II.
Po zapoznaniu się z nadesłanymi pracami, biorąc pod uwagę poziom merytoryczny, zaangażowanie w pracę i ogólny wyraz artystyczny, komisja wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Michał Nawara kl. V
https://drive.google.com/open?id=19gPXCqQA-77qz79m_a1GPobhdZjJHoj0
II miejsce – Wojciech Łojas kl. V
https://drive.google.com/open?id=1XAjZ22tONb6zP6XkfovHg16T9NY3a6Y2
III miejsce – Julia Kucharzak kl. IV
https://drive.google.com/open?id=124M54ld-bxb7n9lhNBlfDGeKzbV_xk57
Nagrody zostały ufundowane przez Ks. Dominika Popielarczyka i zostaną wręczone w terminie wyznaczonym przez organizatorów.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy uczniom za udział, zaangażowanie oraz pracę włożoną w realizację konkursowego zadania
Dorota Borowiec
„Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki.”
100. rocznica urodzin Św. Jana Pawła II. Pamiętamy!
W tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II. Droga do Jego świętości wiodła przez szereg trudnych doświadczeń. Wszystko, co spotkało Go w życiu, przyjmował z wiarą, gdyż wiedział, że to Bóg jest Panem historii człowieka.
Jego życie to ciągłe głoszenie Jezusa, walka o poszanowanie praw człowieka, troska o ubogich i bezbronnych. Starał się przypominać światu, że każdy człowiek ma prawo do życia.
Jako wspólnota nauczycieli i uczniów, której patronuje Św. Jan Paweł II, zdajemy sobie sprawę, jak wielka odpowiedzialność na nas ciąży. Nasz misją jest nie tylko kształtowanie ludzkiego umysłu, ale nade wszystko kształtowanie młodych serc i sumień. Chcemy jako wspólnota podążać za słowami Wielkiego Świętego: Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali. Wbrew wszystkim mirażom ułatwionego życia musicie od siebie wymagać. To znaczy właśnie więcej być.
Jako społeczność poprzez swoją działalność edukacyjną i wychowawczą staramy się realizować testament Jana Pawła II. Pragniemy nie tylko uczyć, ale tworzyć w naszej wspólnocie relacje oparte na wzajemnym szacunku i miłości. Papież wielokrotnie wspominał, że miłość objawia się na różne sposoby: w mądrości nauczycieli, w zdobywaniu wiedzy, w życzliwości wychowawców.
Wierzymy, że naszym podstawowym zadaniem jest pomóc młodemu człowiekowi w odnalezieniu się w meandrach dzisiejszego świata. I dzięki wstawiennictwu tego Wielkiego Polaka możemy to czynić, rozwijając ducha, intelekt i serce młodych ludzi.
W tym szczególnym czasie 100. urodzin dziękujemy dzisiaj Bogu i ludziom za wszelkie dobro - to materialne i duchowe - jakie otrzymaliśmy przez wstawiennictwo Św. Jana Pawła II.
Ks. Dominik Popielarczyk
Wielki Polak, Wielki Człowiek – Św. Jan Paweł II
W związku z przypadającą 18 maja 100. rocznicą urodzin papieża Polaka Rok 2020 został ogłoszony rokiem Świętego Jana Pawła II.
Z tej okazji Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie przygotował hymn Nie zastąpi Ciebie nikt.
Poproś swoich najbliższych, aby opowiedzieli Ci o Papieżu Janie Pawle II. Wspólnie oglądnijcie zdjęcia, artykuły, książki związane z naszym Ojcem Świętym.
Zachęcam do obejrzenia poniższych filmików, dowiesz się z nich jak wyglądało życie Karola Wojtyły.
https://www.youtube.com/watch?v=ZIYIkcm5JLE
https://www.youtube.com/watch?v=GhLVufOoI4o
Zapraszam na wirtualny spacer po Muzeum Dom Rodziny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach
https://domjp2.pl/wirtualny-spacer/
Pozdrawiam Monika Piwko-Bieniek
Majowe święta – dni, o których należy pamiętać
Święta majowe są szczególnie ważne w historii Polski. W tym roku obchodzimy je inaczej – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?
Biuro Programu „Niepodległa” z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało spot zachęcający wszystkich Polaków do wywieszenia polskiej flagi pt. „Niepodległa – moja flaga”. Warto go przypomnieć i obejrzeć na stronie:
https://www.youtube.com/watch?v=eXEGIyNMmEs&feature=youtu.be
Zachęcamy do wywieszenia flagi w tych szczególnych dla naszego narodu dniach.
1 Maja
1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych). Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób.
Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji. Początkowo nielegalne 1-majowe demonstracje zostały z czasem uznane w wielu krajach. W wielu przypadkach przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych.
W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień 1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w 1950 r.
2 Maja
2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane.
Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.
Na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Opolu w zakładce” Niepodległa” znajdują się ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi . Warto sobie je przypomnieć.
3 Maja
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.
Dorota Borowiec
KONSTYTUCJA 3 MAJA
,, Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie.
Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie.
WIWAT MAJ , TRZECI MAJ…..”
229. ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
3 MAJA 1791 – 3 MAJA 2020
W tym roku mija kolejna, już 229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zapamiętamy ją zapewne szczególnie, poprzez wyjątkowość sytuacji, w której wszystkim nam przyszło ją obchodzić - razem, ale osobno. Świętujemy inaczej, ale także radośnie, w naszych domach, rodzinach, sercach… Aby podkreślić wagę tego wydarzeniai uczcić narodowe święto, nasi uczniowie przygotowali piękne plakaty; odświętnie ubrani, otoczeni symbolami narodowymi wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia.
PAMIĘTAMY
Grażyna Kowalczyk
28
„Śladami Jana Pawła II”- konkurs na lapbook
Regulamin konkursu
1. Organizator: Biblioteka Szkolna
2. Celem konkursu:
- jest zachęcenie uczniów do czytania i czerpania wiedzy o życiu i działalności papieża Jana Pawła II,
- rozwijanie umiejętności plastycznych, estetycznych oraz umiejętności przekazania i zaprezentowania swojej wiedzy,
- kształcenie umiejętności poszukiwania informacji,
- uczestnictwo w obchodach 100 – lecia urodzin Karola Wojtyły.
3. Uczestnicy konkursu:
- do konkursu zapraszam uczniów: klas 1-3.
4. Warunki konkursu:
- zadaniem uczestnika konkursu jest opracowanie i wykonanie książki na temat Jana Pawła II w formie lapbooka,
- praca ma przedstawiać: wiadomości, ciekawostki na temat Jana Pawła II,
- projekt ma być przedstawiony w ciekawej formie np. : pisemno – rysunkowej, dozwolone są różne techniki i pomysły pod warunkiem, że praca będzie miała formę lapbooka.
5. Termin wysyłania prac w formie zdjęć na adres e-mail: m.piwko-bieniek @wp.pl
do 15 maja 2020 roku Ogłoszenie wyników 18 maja 2020 roku na stronie internetowej szkoły.
Na zwycięzców czekają nagrody!
Co to jest Lapbook?
Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Teczka ta pełni funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania,. gotowe lub samodzielnie przygotowane teksty, quzy, fotografie. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, kopertach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach. Lapbook jest więc czymś w rodzaju teczki interaktywnej przypominającej papierowy teatrzyk mieszczący się na naszych kolanach, stąd właśnie jej nazwa Lapbook (czyli tzw. „książka na kolanach”) . Do zrobienia lapbooka potrzebujemy brystolu, tekturowej teczki lub kartonu. Oprócz tego przydadzą nam się nożyczki, klej, taśma klejąca, zszywacz, dziurkacz , kartki różnego formatu i koloru oraz koperty.
Źródło: Lapbook a edukacja czytelnicza, czyli jak zachęcić dzieci do czytania, Trendy (czasopismo elektroniczne), 2014, nr 3/4, s. 79-83: https://issuu.com/ore.edu.pl/docs/trendy_3-4
Film jak zrobić lapbook: https://www.youtube.com/watch?v=uNhOGo8r4II
Serdecznie pozdrawiam
Monika Piwko-Bieniek
Przerwa w szkołach przedłużona do 24 maja. Nowe terminy egzaminu ósmoklasisty.
Rząd zdecydował o przedłużeniu do 24 maja zamknięcia placówek szkolnych , przedszkoli i żłobków. Nauka zdalna zostaje na dłużej.
„Obecne warunki epidemiczne nie pozwalają na to, abyśmy odwiesili działalność szkół, przedszkoli i żłobków. Dlatego zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek na znacznie dłuższy termin, bo do 24 maja.” - ogłosił minister edukacji Dariusz Pionktowski.
Minister zapowiedział, że od 16 czerwca do 18 czerwca potrwają egzaminy ósmoklasistów. To wstępne terminy, które mogą zostać przesunięte w zależności od liczby nowych zakażeń. Egzaminy będą przeprowadzane w maksymalnym reżimie sanitarnym - zastrzegł minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zmienią się też terminy rekrutacji do szkół średnich.
Studenci dla uczniów - zajęcia online
Serdecznie zapraszamy uczniów klas 7 i 8 do udziału w zajęciach online organizowanych przez studentów ponad 20 uczelni, głównie Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Mamy trzy główne cele:
- Częściowe odciążenie nauczycieli w prowadzeniu zajęć zdalnych.
- Zainspirowanie młodzieży do szerszego poznania i lepszego zrozumienia przedmiotów ścisłych.
- Efektywne wykorzystanie w trakcie epidemii czasu uczniów – przyszłych studentów.
W 2017 roku na bazie najlepszych światowych rozwiązań, po wielu latach przygotowań, w oparciu
o doświadczenie i infrastrukturę Politechniki Warszawskiej powstał portal POLinfo.eu oferujący uczniom zajęcia z przedmiotów politechnicznych przez Internet. 11 marca 2020r. po ogłoszeniu tymczasowego zamknięcia szkół postanowiliśmy pomóc wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom w zdalnej edukacji przedmiotów ścisłych. W tym celu zmodyfikowaliśmy nasz portal, aby był przystosowany do nauki w wariancie „Zostań w domu”.11 marca 2020r na POLinfo.eu znajdowało się ponad 6.000 materiałów oraz linków do materiałów
z chemii, fizyki, informatyki i matematyki.Obecnie trwa rekrutacja na zajęcia online w dniach 20-26 kwietnia 2020r.
Szczegóły na stronie www.polinfo.eu.
Z poważaniem,Paweł Leszekpomysłodawca POLinfo.eue-mail: szkola@polinfo.euwww.polinfo.eu
POLSKIE RADIO DZIECIOM - audycje tygodnia
Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowa, która proponuje:
- pasmo dla dzieci - od 7.00 rano można wysłuchać audycji edukacyjnych, naukowych i rozrywkowych rozwijających wyobraźnię naszych milusińskich;
- pasmo wieczorne od 21.00 - to pasmo dla dorosłych, na którym poruszane są tematy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
https://www.polskieradio.pl/18,Dzieci
PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK
06:00 Muzyczny budzik
07:00 Poranek
08:30 Smak na tak
9:05 Placówki Ambasadorskie
9:30 Warsztat Małego Artysty
10:00 Muzyczne podróże
10:30 Rytmika
10:45 Kapitanka Kalinka na morzu (śr.)
11:00 Leszek i Miś Michaś (pn.,wt.,czw.) ;Co w smoku piszczy? (śr.);Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem (pt.)
12:00 Drzemka z Polskim Radiem Dzieciom
12:00 Hymn Polski
12:15 Bajkowy kącik
14:00 Muzyczna pauza
14:00 Bajanie Kulfona i Moniki
14:30 Dr Witaminka
15:00 Popołudnik
15:30 Słowo do słowa
16:30 Nauka języków obcych - angielski (pn., śr.)
16:45 Ekspress kulturalny (pon.,pt.); Mali Naukowcy (wt.,czw.);Klub Książkomaniaka (śr.)
17:15 Skarbonka (pn.); Bezpieczny Maluch (wt.); Mini Eureka(śr.); Zbieraj z klasą (czw.);Rodzina pod żaglami (pt.)
18:00 Podwieczorek z Filipem i Leopoldem
19:00 Wieczorne pogaduchy
19:10 Książka do poduszki
19:30 Jedynka Dzieciom
21:00 Strefa Rodzica
SOBOTA
06:00 Muzyczny budzik
09:00 Opowieści ludów świata
10:00 Rodzinny WF
11:00 Śpiewajmy z chórem Agaty Steczkowskiej
12:00 Bajkowy ogród
13:00 Kurtyna w górę
14:00 Akademia Muzyczna
15:00 Dawno, dawno temu
16:00 Detektyw Maurycy Śladek na tropie
17:00 Mali Strażnicy Dzikiego Królestwa
18:00 Bajkowe granie
19:00 Wieczorne pogaduchy
19:30 Jedynka Dzieciom
NIEDZIELA
06:00 Muzyczny budzik
09:00 Niebieska Szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony
10:00 Dźwięk Dobry
11:00 Źródełko
11:30 Muzyczna pauza
12:00 Zwierzyniec
13:00 Zagadkowa Niedziela powtórka z Trójki
14:00 Dziecięcy koncert życzeń
15:00 Zapraszamy do stołu
16:00 Łowcy dziecięcych przygód
17:00 Kulturoteka
18:00 Bajkowe granie
19:00 Wieczorne pogaduchy
21:00 Kulturalna strefa
Serdecznie zapraszam dzieci oraz rodziców do słuchania audycji radiowych
Monika Piwko-Bieniek
Wsparcie psychologiczne w czasie pandemii
Szanowni Rodzice Narodowy Fundusz Zdrowia wraz z psychoterapeutą Panią Dorotą Mintą, która pomaga radzić sobie z trudnościami pojawiającymi się w obliczu kryzysu oraz chorobami przewlekłymi proponuje Państwu cykl 10 minutowych publikacji internetowych pt.:
1.Lęk - co zrobić, by Tobą nie zawładnął?
https://www.youtube.com/watch?v=EosRWx9YtZk
2.Izoluj się pozostając w kontakcie z innymi
https://www.youtube.com/watch?v=oGuM_fiplGE
3. Kontrola - jak jej nie stracić?
https://www.youtube.com/watch?v=_51sBuqhllk
4. Konflikty w rodzinie - jak do nich nie dopuścić?
https://www.youtube.com/watch?v=TfpFjgQc8J0
5. Obniżenie nastroju - zrób nowy plan
https://www.youtube.com/watch?v=9BRMok-E6bQ
6. Lęk przed utratą pracy - jak sobie z nim poradzić?
https://www.youtube.com/watch?v=fCR0AKFMzjo
7. Techniki relaksacji - jak się zregenerować?
https://www.youtube.com/watch?v=0b3Fw2R1pVs
8. Społeczna odpowiedzialność - myśl o innych
https://www.youtube.com/watch?v=CXmkOcEsYGU
9.Zespół stresu pourazowego - jak zadbać o swoją przyszłość? https://www.youtube.com/watch?v=1N_LK4BlaZQ&t=7s
10.Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
https://www.youtube.com/watch?v=iFKyPEsBX9w
Serdecznie pozdrawiam Monika Piwko-Bieniek
Drodzy Rodzice i Uczniowie!
„Wesoły nam dzień dziś nastał…”
Niech nadchodzące Święta Wielkanocne
przyniosą pogodę ducha, spokój,
ciepło i nadzieję na lepsze jutro.
Niech Zmartwychwstały Chrystus
obdarzy Was Błogosławieństwem,
pokojem serca i radością na każdy dzień.
Niech zsyła na Was łaski
i wnosi szczęście do Waszego życia.
Niechaj Zmartwychwstały Pan
zawsze gości w dobrym sercu,
jasnej duszy i niech wszelkie troski głuszy.
Z najlepszymi życzeniami świątecznymi – Dyrektor, nauczyciele oraz pracownicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Kasince Małej
Literatura terapeutyczna dla najmłodszych
Serdecznie Państwa zachęcam do skorzystania ze strony Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, która przygotowała bajki terapeutyczne dla najmłodszych napisane przez Panią Lidię Ippoldt. Historyjki jej autorstwa zawierają tematy związane z kwarantanną oraz dlaczego musimy jej przestrzegać. Pomagają rodzicom w trudnych rozmowach z najmłodszymi o tym, co obecnie się dzieje. Oto polecane tytuły książeczek zamieszczonych w poniższym linku:
„O Wielkiej Orkiestrze Antykoronowirusowej Pomocy”,
„O antykoronowirusowych Świętach Wielkiej Nocy”,
„O tym, jak Marcelek z krainy Pollandi”,
„O tym jak Kornelka z krainy Pollandi”,
„Mama, Tata bajki piszą...”.
https://www.bibpedskawina.pl/index.php/centrum-literatury-terapeutycznej
Serdecznie pozdrawiam Monika Piwko-Bieniek
Próbny egzamin ósmoklasisty
Próbny egzamin ósmoklasisty
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne przygotowują materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić taką próbę od 30 marca do 1 kwietnia br.
Wszystkie niezbędne materiały do przeprowadzenia egzaminów zostaną zamieszczone na stronie internetowej CKE oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:
30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.
link
Szkoła z TVP - nowy program na antenie Telewizji Polskiej
Szkoła z TVP - nowy program na antenie Telewizji Polskiej [PLAN LEKCJI]
Już od 30 marca od godziny 8.00 ruszają pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Znajdą się także na VOD.TVP.PL. To efekt podpisanego 27 marca porozumienia dotyczącego realizacji audycji oświatowych dla uczniów szkół podstawowych, między TVP S.A. i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Zapraszamy do oglądania!
Nowa propozycja TVP i MEN „Szkoła z TVP” to wzbogacenie oferty edukacyjnej Telewizji Polskiej, skierowanej do nauczycieli, dyrektorów, uczniów i rodziców. W ramach akcji na antenach TVP będą emitowane materiały dostosowane do podstawy programowej szkół podstawowych.
Klasa 1 - TVP Sport
Klasa 2 - TVP Rozrywka
Klasa 3 - TVP Historia
Klasa 4 - TVP3
Klasa 5 - TVP Historia
Klasa 6 - TVP3
Klasa 7 - TVP Rozrywka
Klasa 8 - TVP Sport
Serdecznie pozdrawiam Monika Piwk-Bieniek
Rady dla rodziców dzieci korzystających z komputera
Rady dla rodziców dzieci korzystających z komputera (według pedagoga Andrei Braun):
- Do czasu ukończenia szkoły podstawowej dzieci nie potrzebują w pokoju własnego komputera — w ten sposób rodzice lepiej nadzorują korzystanie z komputera rodzinnego.
- Nieodpowiednie jest korzystanie z komputera przez dzieci przed ukończeniem 4 roku życia.
- Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym powinni uczestniczyć w wyborze i instalacji programów edukacyjnych, gier czy też aplikacji do korzystania z poszczególnych usług sieciowych. Podczas wspólnych sesji rodzice powinni wspierać dziecko i wyjaśniać mu, do czego dany program służy i jak z niego korzystać. Mogą sprawdzić,czy program odpowiada zasobom wiedzy dziecka.
- Wybierając programy dla dzieci, rodzice powinni zawsze zwracać uwagę na podaną propozycję wiekową.
- W celu ograniczenia czasu przeznaczonego na zabawę i naukę można w przypadku starszych dzieci nastawić budzik służący jako sygnał akustyczny lub sięgnąć po specjalne programy do kontroli rodzicielskiej.
- Czas spędzany codziennie przy komputerze nie powinien przekraczać:
- dla dzieci w wieku przedszkolnym: 20 – 30 minut,
- dla dzieci w wieku szkolnym: 1 godziny,
- dla dzieci od 12. roku życia: 1,5 godziny.
- Odległość oczu Waszego dziecka od ekranu powinna wynosić 80 cm.
- Dzieci nie powinny w ogóle dotykać ekranu monitora.
- Dzieci powyżej 7 – 8. roku życia mogą korzystać z internetu pod nadzorem rodziców.
- Dla dzieci mających problemy dysgraficzne (brzydkie pismo) interesujące może być pisanie na komputerze referatów, wypracowań, listów — wielu nauczycieli jest zwolennikami takiej działalności.
- Jeśli dziecko codziennie ogląda telewizję i korzysta z komputera, czas przeznaczony na te czynności ogółem nie powinien przekraczać:
- dla przedszkolaka: 0,5 godziny,
- dla dziecka w szkole podstawowej: 1,5 – 2 godziny.
Bibliografia:
Bartosz Danowski, Alicja Krupińska „Dziecko w sieci”
Serdecznie pozdrawiam Monika Piwko-Bieniek
Archiwum Aktualności