Kurs e-learningowy dla dzieci
Dzień Przedszkolaka
Edukacja przedszkolna odgrywa bardzo ważną rolę w życiu kilkuletniego człowieka. Przedszkole kształtuje jego dojrzałość emocjonalną, umiejętność funkcjonowania w grupie oraz samodzielność.
W dniu 20 września odbywa się Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Nasze dzieci z obu oddziałów również dziś świętowały. Odbyły się zabawy w kole, wyścigi rzędów oraz pyszny poczęstunek. Każde dziecko wróciło do domu z dyplomem z tej okazji.
48
83 Rocznica Sowieckiej agresji na Polskę / Wybory Samorządu Uczniowskiego
Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z rozmiaru zniszczeń i strat poniesionych przez Polskę na skutek agresji sowieckiej 17 września 1939 r. Agresja III Rzeszy Niemieckiej z 1 września miała zawsze miejsce w polskiej pamięci, w przeciwieństwie do daty agresji sowieckiej, która powinna być znana Polakom.Do 1989 r.atak ZSSR z 17 września był tematem tabu. Tak samo jak kwestia mordów dokonanych na Polakach w Katyniu i innych miejscach ZSRR. Prawdę tę przypomnieli uczniowie kl. VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej zebranym na apelu z okazji tragicznych wydarzeń września 1939 r. Na koniec uczczono ofiary II wojny światowej minutą ciszy.
W tym dniu Pani Dyrektor Barbara Tokarz przedstawiła społeczności szkolnej wyniki wyborów do Samorządu Uczniowskiego, gratulując wygranym i życząc wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnych funkcji.
Oto wyniki:
Przewodnicząca – Julia Kucharzak
Zastępca – Alicja Nawara
Skarbnik – Michał Nawara
Sekretarz –Joanna Nawara
Członkowie: Zofia Brania, Stanisław Nawara, Wojciech Łojas
Opiekun SU – Pani Barbara Woś
Dorota Borowiec
1
Akcja Sprzątanie świata - Polska 2022 - Wszystkie śmieci są nasze!
15 września w czwartek nasza szkoła przyłączyła się do 29 edycji Akcji Sprzątanie świata- Polska, której inicjatorem jest Fundacja Nasza Ziemia.
Jak wszyscy wiedzą na Zagródcu tworzymy niesamowitą społeczność, której bliska jest troska o naturę i nasze najbliższe otoczenie.
Już z samego rana, korzystając z pogodnej aury uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w teren Zagródca by zebrać zalegające śmieci. Udało się zebrać 5 dużych worków śmieci.
Teraz, zgodnie ze słowami Wojciecha Młynarskiego:
„Posprzątajmy Polskę, wszędzie, wzdłuż i wszerz, z tych wczorajszych śmieci, z tych jutrzejszych też"
Zbigniew Kania
1
Udział w Mszy Świętej na Polanie ,,Mogiła"
W niedzielę 4 września 2022 r. starsi uczniowie naszej szkoły z opiekunami, Panią Dyrektor i pocztem sztandarowym wzięli udział w uroczystościach w Kasinie Wielkiej na przysiółku „Mogiła” upamiętniających rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz żołnierzy 24. Pułku Ułanów z Kraśnika z jednostki 10. Brygady Kawalerii Wojska Polskiego, którzy zginęli w walce z najeźdźcą na terenie Gminy Mszana Dolna. Przed Mszą świętą delegacjezłożyły kwiaty pod pomnikiem, po nabożeństwiemłodzież z ZSiP nr 2 w Kasinie Wielkiejprzedstawiła patriotyczny program artystyczny. Uroczystość zakończyły wystąpienia władz gminy oraz gości. Uczestnicy spotkania mogli podziwiać replikę czołgu Vickers oraz spróbować wojskowej grochówki.
Co roku, na początku września, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy gminy Mszana Dolna gromadzą się na Polanie „Mogiła”, by modlić się przy pomniku poświęconym żołnierzom, którzy zginęli 4 września 1939 r. w walkach o Kasinę Wielką. W rejonie „Mogiły” przebiegała linia obrony, która miała na celu zatrzymanie wroga przedzierającego się ze strony Słowacji na teren Polski. Walczył tam 24 Pułk Ułanów wsparty batalionem KOP, kompanią tankietek oraz kompanią czołgów Vickers E.
Udział w uroczystości był naszym świadectwem wychowania patriotycznego młodzieży i wyrazem pamięci o ofiarach walk niepodległościowych.
Dorota Borowiec
Kolejne wakacje za nami
1 września powitał nas radośnie. Już od samego rana świeciło delikatne słońce i budziło uczniów do rozpoczęcia kolejnej przygody szkolnej.
Rozpoczęcie roku szkolnego i przedszkolnego 2022/2023 odbyło się bardzo uroczyście. Najpierw na Mszy Świętej w intencji nauczycieli, pracowników , uczniów i rodziców rozbrzmiewały dźwięki gitar, skrzypiec i śpiewu dziewcząt, a słowa ,, Nie bój się wypłyń na głębię" przytoczone przez ks. Mateusza zachęcały do podjęcia trudu rozwijania własnych umiejętności.
Następnie w szkole zaśpiewaliśmy hymn państwowy oraz hymn szkoły, po czym minutą ciszy uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w obronie naszej Ojczyzny.
Na koniec Pani dyrektor przedstawiła wychowawców poszczególnych klas, po czym uczniowie udali się do swoich sal na pierwsze powakacyjne pogawędki.
12
Zajęcia adaptacyjne dla przedszkolaków
W miniony wtorek 30 sierpnia w naszej szkole odbyły się zajęcia adaptacyjne dla
najmłodszych przedszkolaków. Miały one na celu zapoznanie dzieci z nową rzeczywistością, która
czeka na nich od pierwszego września. Czas spędzony w przedszkolu powinien kojarzyć się z czymś
miłym i przyjemnym. Także tym razem przedszkolaki wraz z rodzicami wypełniły czas na zajęciach
zabawami ruchowymi i integracyjnymi, poznały salę przedszkolną oraz inne pomieszczenia w szkole.
Dzieci otrzymały swoje znaczki, które będą im towarzyszyły przez cały rok , a na koniec podczas
wykonywania pracy plastycznej ozdobiły pięknie czapeczki z papieru.12
Nasza szkoła otrzyma czujnik
Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej jako jedna z 17 placówek oświatowych z kilku gmin na Limanowszczyźnie zakwalifikowała się do udziału w projekcie „ESA dla OSE”. W placówkach zostaną zamontowane czujniki smogu i wyświetlające wyniki pomiarów tablice LED.
Informację na ten temat można znaleźć na portalu limanowa.in pod adresem:
https://limanowa.in/aktualnosci/szkoly-dostana-czujniki/60711
To nie koniec. To początek….
,,Kiedy wydaje się, że wszystko się skończyło, wtedy dopiero wszystko się zaczyna.”
[ks. Jan Twardowski]
23 czerwca 2022 r. to ważny dzień w historii naszej szkolnej społeczności. Podczas uroczystej akademii pożegnaliśmy ósmoklasistów, którzy zakończyli swoją edukację w murach naszej szkoły. Akademia rozpoczęła się od pożegnania absolwentów przygotowanego przez uczniów klasy VII. Podczas prezentacji multimedialnej mieliśmy możliwość zobaczyć, jak wszyscy zmienili się na przestrzeni lat. Po występie swoich młodszych kolegów uczniowie klasy VIII przestawili w humorystyczny sposób, jak wyglądała ich edukacja od klasy 1 do 8. Następnie skierowali w stronę nauczycieli, rodziców oraz wszystkich pracowników szkoły słowa wdzięczności i podziękowań za ich pracę oraz wspólnie spędzone lata. Pani Dyrektor Barbara Tokarz w swoim przemówieniu skierowała ciepłe słowa do wszystkich zebranych, dziękując za wspólne lata nauki, radości i trosk. Wraz z wychowawczynią wręczyła dyplomy ukończenia szkoły podstawowej ósmoklasistom oraz listy gratulacyjne ich rodzicom.
Kochani ósmoklasiści… a właściwie już absolwenci! Jeszcze raz życzymy Wam wszystkiego dobrego. Wykorzystajcie jak najlepiej zdobytą wiedzę. Stawiajcie sobie ambitne cele. Niech młodzieńczy entuzjazm i ciekawość świata nigdy Was nie opuszczają. Miejcie odwagę i wytrwałość, by realizować swoje marzenia. Jesteśmy z Was dumni. Powodzenia w nowym rozdziale Waszego życia! Wszak każdy koniec jest przecież początkiem czegoś nowego…
Zaś 24 czerwca 2022 r. zabrzmiał w naszej szkole dzwonek oznajmujący powitanie wakacji. Rok szkolny 2021/2022 dobiegł końca. Najpierw podczas Mszy Świętej sprawowanej przez ks. Mateusza Bochenka dziękowaliśmy Bogu za szczęśliwie, bezpiecznie przeżyty czas nauki. Następnie w szkole Pani Dyrektor podsumowała kończący się rok szkolny. Podziękowała serdecznie wszystkim rodzicom, którzy nie szczędzą wysiłku, wspierają szkołę w podejmowaniu różnorakich przedsięwzięć. Słowa uznania skierowała do uczniów, gratulując im wytrwałości w ciężkiej pracy i dziękując za zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i promowanie szkoły. Uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce, otrzymali świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Dyplomy oraz książki wręczono także za najwyższe lokaty w konkursach, za czytelnictwo, pracę w samorządzie szkolnym oraz wzorową frekwencję.
Uczniowie wyróżnieni w tym roku szkolnym to:
Kl. I
Żądło Antoni
Grzyb Tobiasz
Julia Ząbczyńska
Michał Filipiak
Arleta Nawara
Liliana Nadkańska
Piotr Ząbczyński
Kl. II
Nawara Małgorzata
Niedośpiał Kamila
Nawara Bartosz
Bogacz Paweł
Cieżak Weronika
Kl. III
Kubowicz Wiktor
Polański Marcin
Kl. IV
Majkowska Ewelina
Mucha Marcin
Nawara Alicja
Nawara Małgorzata
Niedośpiał Mateusz
Kl. V
Batko Ewa
Brania Zofia
Nawara Joanna
Nawara Stanisław
Niedośpiał Agnieszka
Kl. VI
Filipiak Mateusz
Nawara Artur
Szarek Lidia
Kl. VII
Łojas Wojciech
Nawara Michał
Ceklarz Roksana
Kl. VIII
Batko Aleksander
Majkowska Zuzanna
Nawara Patryk
Żądło Magdalena
Grzyb Nikodem
Osiągnięcia uczniów świadczą o tym, że wynoszą oni z murów szkoły ogromną wiedzę i wiele cennych umiejętności. Jesteśmy przekonani, że doskonale poradzą sobie w kolejnych klasach i etapach edukacji. Siedmioro uczniów zostało wytypowanych do otrzymania Stypendium Wójta Gminy Mszana Dolna. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym osiągniętych sukcesów i życzymy udanego, zasłużonego wakacyjnego wypoczynku oraz dobrych wrażeń i wspomnień.
Anna Kawula
152
Mamy już 25 lat!
To już 25 lat istnienia Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej. Ten wspaniały jubileusz społeczność Zagródca świętowała 19 czerwca 2022 r. i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, której przewodniczył Biskup Jan Zając, a koncelebrowali Dziekan dekanatu Mszana Dolna i Proboszcz Parafii Kasinka Mała – Ks. Prałat Tadeusz Dziedzic oraz Ks. Profesor Władysław Majkowski. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbała schola „Jedność”, liturgiczną – uczniowie szkoły. Po Mszy Świętej Gości z wielką radością powitała Dyrektor Szkoły – Pani Barbara Tokarz.Przypomniała też historię placówki i zwróciła uwagę na wspaniałą tradycję szkoły. Uroczystość swą obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości: Ks. Jan Zając, Ks. Paweł Sowa, Ks. Edward Łatka, Ks. Dominik Popielarczyk, Wójt Gminy Mszana Dolna – Pan Bolesław Żaba, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Jan Chorągwicki, Radni Gminy Mszana Dolna, Sołtys wsi Kasinka Mała – Pani Helena Kania, Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie – Pani Teresa Szczurowska, byli Dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej: Pani Zofia Leśniak, Pani Ewa Lis, Pani Czesława Łabuz Pani Agata Zięba oraz Dyrektorzy szkół podstawowych z terenu Gminy Mszana Dolna, Prezes OSP Kasinka Mała – Pan Mariusz Grzyb, Komendant OSP – Pan Wojciech Bogacz, pielęgniarka szkolna – Pani Maria Lis, Prezes Stowarzyszenia Zagródczańska Wspólnota Kulturalna „Zagródcanie” – Pan Krzysztof Nawara, Kapelmistrz orkiestry „Sami Swoi” – Pan Józef Majkowski. Nie mogło również zabraknąć nauczycieli pracujących w zagródczańskiej „trójce” na przestrzeni 25 lat, nauczycieli i pracowników emerytów – Pani Elżbiety Ceklarz, Pani Stanisławy Łacnej oraz budowniczego Szkoły – Pana Stanisława Polańskiego i fundatorki sztandaru – Pani Janiny Polańskiej.Na pamiątkę udziału w wydarzeniu goście otrzymali okolicznościowe upominki, a dla wszystkich mieszkańców Zagródca przygotowano film w formie wiadomości telewizyjnych upamiętniający 25 lat istnienia Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej. Życzenia przesłali również goście, którzy nie mogli przybyć na uroczystość osobiście: Prezes Stowarzyszenia Rodziny Szkół noszących imię Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej – Dyrektor SP w Łostówce Pani Janina Flig oraz Założycielka i wieloletni prezes tego Stowarzyszenia – Pani Elżbieta Wojtan.
Z uwagą wysłuchaliśmy słów Wójta Gminy Mszana Dolna – Pana Bolesława Żaby, Starszego Wizytatora Kuratorium w Krakowie – Pani Teresy Szczurowskiej, Dyrektorów szkół z terenu Gminy Mszana Dolna oraz Księdza Profesora Władysława Majkowskiego. Otrzymaliśmy wiele ciepłych życzeń i, jak na urodziny przystało, prezenty, za które serdecznie dziękujemy. – dodaje Dyrektor Szkoły.
Przez 25 lat szkoła doskonale łączyła we wspólnych działaniach pokolenia mieszkańców Zagródca, co zostało podkreślone w części artystycznej – na scenie wystąpiliuczniowie, nauczyciele, absolwenci i rodzice. Przedstawienie przypomniało zgromadzonym najważniejsze fakty z życia Patrona Szkoły – Świętego Jana Pawła II i w szczególny sposób podkreśliło rolę rodziny i wzajemnej miłości, dobroci, życzliwości w relacjach międzyludzkich. Była to również okazja do zaprezentowania wielu talentów uczestników – wokalnych, tanecznych, muzycznych, teatralnych.
Po występie nie mogło zabraknąć gorącego posiłku i tortu jubileuszowego oraz gromkiego „Sto lat!”. Jubileusz 25-lecia szkoły zbiegł się z jeszcze jednym ważnym wydarzeniem. Pani Dyrektor Barbara Tokarz również obchodzi 25-lecie swojej pracy w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej i z tej okazji grono pedagogiczne złożyło jej życzenia oraz wręczyło wiązankę 25 róż. Nie zabrakło gorących podziękowań i łez wzruszenia.
Na zakończenie uroczystości przyjemne chwile rozmów i wspomnień ze szkolnych lat umiliły występy orkiestry „Sami Swoi” oraz scholi „Jedność”.
Niedzielne święto zagródczańskiej „trójki” było wyjątkową okazją, by przypomnieć bogatą historię szkoły, wrócić wspomnieniami do chwil spędzonych w jej murach i spotkać przyjaciół z lat szkolnych.
Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym dniu zawitali w murach naszej dostojnej jubilatki. – podsumowują organizatorzy.
Dorota Borowiec
51
Moja szkoła OSE w projekcie ESA dla OSE
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie dotyczącym tematu „Moja szkoła OSE w projekcie ESA dla OSE”. Stworzyli plakaty, z których jury na etapie szkolnym wyłoniło jedną pracę konkursową i wysłało ją zgodnie z regulaminem organizatora.Szkoły należące do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) mogą korzystać z projektów„ESA dla OSE”, w ramach których uczniowie, rodzice i nauczyciele uczą się działać na rzecz ochrony czystego powietrza. Zamysł uwzględnienia problematykę smogu, przyczyny jego powstawania, szkodliwy wpływ na zdrowie oraz możliwości działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.
red. M. Piwko-Bieniek
2
„CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”
W dobie nowoczesnej techniki, gier komputerowych i smartfonów, trudno jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur. Aby zainspirować dzieci do czytania, od września 2021 r. wprowadzona została do klas II i III Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II innowacja autorstwa Honoraty Szaneckiej, popularyzującą czytelnictwo wśród uczniów edukacji wczesnoszkolnej, której założeniem było zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.
Innowacja opierała się na zmianie sposobu omawiania czytanych lektur szkolnych, na zaangażowaniu uczniów w aktywne działania oraz na upowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci poprzez atrakcyjne formy pracy z tekstem.
W bieżącym roku szkolnym 2021/22 w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Kasince Małej realizowany był program „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I – III.
Wprowadzenie innowacji przyniosło wymierne korzyści dla rozwoju naszych wychowanków, jak i samej placówki.
Głównym jej celem było:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej,
- rozwijanie aktywności czytelniczej,
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania,
- zachęcanie rodziców do czytania dzieciom,
- zgłębianie wiedzy na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody
- wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie
- zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie,
- integracja zespołu klasowego,
- współpraca placówek oświatowych z terenu całego kraju i zagranicznych szkół polonijnych.
Podjęte działania:
We wrześniu rodzice wyrazili zgodę na udział drugo i trzecioklasistów w projekcie „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”.
Innowację pedagogiczną „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” realizowano w czasie zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz świetlicy. Zajęcia odbywały się średnio 4 razy w miesiącu podczas realizacji poszczególnych modułów.
Innowacja opierała się na twórczych i aktywizujących działaniach mających na celu rozwijania techniki czytania. Wykorzystanie twórczego potencjału uczniów, poprzez realizację poszczególnych modułów oraz przygotowanie młodego pokolenia do zdobywania wiedzy.
W ramach przedsięwzięcia „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” uczniowie poznali interesujące lektury. Uczestniczyli w pracach plastyczno-technicznych związanych z realizacją poszczególnych modułów.
W każdym z modułów wybrana była jedna lektura, do której wykonano wymagane zadania. Lektury były czytane przez nauczycieli. Po zrealizowaniu każdego modułu nauczyciel umieszczał na stronie projektu sprawozdanie w formie opisu i kilku zdjęć i otrzymywał od autora projektu potwierdzenie realizacji tego modułu.
Tematyka zajęć realizowana była zgodnie z harmonogramem. Zrealizowano zajęcia z trzech modułów. Na poniższych zdjęciach prezentujemy fotograficzną relację z realizacji omawianych lektur klas II – III.
I MODUŁ od 01.10.2021r. do 31.12.2021r.
Uczestnicy z klasy II i III ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w listopadzie 2021 r. zakończyli pracę nad I modułem PODRÓŻE MAŁE I DUŻE. Projekt został realizowany wg scenariusza „PODRÓŻE MAŁE I DUŻE”.Uczniowie rozpoczęli zajęcia od zabawy pt. „Pakujemy walizkę”, do której każdy z uczestników spakował przedmiot mówiąc, co spakował, a kolejna osoba powtarzała, co w niej już się znajduje i dodawała kolejną rzecz od siebie.
Dzieciz głębiły również tajniki zawodów poruszając się po internetowej stronie pt. „Odwiedzamy miasto zawodów”. Stworzyli makietę pt. „Miasto zawodów” wykorzystując proponowane materiały: budynków i postaci oraz kolorowanki z zawodami. Następnie klasa wybrała książką pt. „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego, którą przeczytała z nauczycielem. W ramach I MODUŁU uczniowie obejrzeli film promujący projekt oraz wykonali w grupach makietę przedstawiającą dwie dowolne sceny z przeczytanej lektury. Był to „ Uratowany przez żyrafy”; „Wyspa hipopotamów”. Makieta składała się ze zwierząt wykonanych z tektury oraz innych dodatków związanych z treścią rozdziału.
Kolejnym zadaniem było wykonanie plakatu pt. „Przerwa na czytanie”, który miał zachęcać innych do czytania papierowych książek oraz sięgania po nie w każdej chwili. Plakat ten promował również ogólnopolską akcję promującą czytelnictwo pod tym samym tytułem. Dodatkowo nasi milusińscy zrobili planszę informacyjną o książce „Afryka Kazika”.
Następnym wybranym przez uczniów przedsięwzięciem było zaprojektowanie i wykonie zakładek do książek, które nawiązywały do przeczytanej lektury Dzieci odrysowały zwierzęta afrykańskie z przygotowanych szablonów. Każdy z uczestników mógł wybrać zwierzątko, które najbardziej lubi, odrysować je i wyciąć. Do prac uczniowie dodali ogonki z kolorowych koralików, które nawlekali na kordonek. Zakładki zostały powieszone w galerii małego artysty. Po ekspozycji, każdy mógł oddać swoje dzieło ulubionej osobie.
II MODUŁ od 01.01.2022r. do 31.03.2022r.
NAUKOWY ZAWRÓT GŁOWY
II moduł klasa II i III realizowała na podstawie lektury pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą" Agnieszki Frączek. We lekturnikach dzieci uzupełniły kartę związaną z omawianym zawodem. Wypełniły metryczkę związaną z książką, narysowały główną postać pisarz oraz napisały o nim jaki był i co go wyróżniało,w tym celu wypełniły kartę pracy pt. „Atrybuty”, w której napisały,co posiada pisarz i wykonały je z różnych materiałów korzystając z kolorowych bloków, papieru, kleju, nożyczek, plasteliny.
Młodzi uczestnicy bawili się w pisarza oraz w ilustratora. Polegało to na namalowaniu kolejnej części czytanej lektury oraz nadaniu historyjkom obrazkowym rymowane tytuły II część książkipt. „Rany Julek! ….”: Jak Julka użądliła pszczółka; Witamina C dobrze się ją je!; Jak Julek gonił kurę i wywalił się na murek!;Jak Julka bolał brzuszek od zjedzenia nadmiaru gruszek; Kto spadł z dachu i miał nogę złamaną, a rękę w temblaku?; Buda zbudowana przez Maksa i Julka dla kota i Pimpulka; Jak Julek hodował ogórek i zrobił z niego żurek; Śpiew kota i Julka rozbawił szczupłego Pana Kurka; Jak Jurek na opak odnalazł sarkofag; Jak Julek zrobił jajecznicę z piórek; Jak Julek i Maks kopali piłeczkęi rozbili szybeczkę; Jak Julek poszedł na grzyby i przyniósł ryby!;Jak Julek oglądał chmurki i wymyślał bzdurki.
W klasie zorganizowana została „WYSTAWKA” na temat czytanej lektury pt. „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą". Nauczyciel wspomagający wraz z wychowawcą i uczniami kl. II i III wywiesili gazetkę przedstawiającą sylwetkę poety Juliana Tuwima oraz jego wiersze.
Obowiązkowym zadaniem jakie wykonały dzieci była zabawa „Kto to powiedział”, czyli poznajemy zawody. Korzystając z tablicy interaktywnej dzieci czytały i odpowiadały na zagadki.
Kolejnym wyzwaniem było „ Biuro detektywistyczne” i zdobycie informacji na temat osoby, która wykonuje omawiany zawód. Uczestnicy pracowali w grupach podobnie jak w I części modułu. Grupy wyznaczyły lidera, a następnie wykonały rysopis poszukiwanego, mając dostęp do encyklopedii, aby zapoznać się z danym pojęciem oraz inne przybory tj. flamastry, kredki, ołówki. Uczniowie stworzyli RYSOPIS poszukiwanego zawodu pisarza tworząc rysunek i krótki jego opis.
III MODUŁ od 01.04.2022r. do 31.05.2022r.
NA RATUNEK
W LEKTURNIKU uczniowie uzupełnili strony związane z trzecią przeczytaną lekturą pt. „Jak Wojtek został strażakiem” Czesława Janczarskiego. Namalowali ważnego bohatera oraz uzupełniali karty pracy zgodnie z zamieszczonymi poleceniami. Opisali i namalowali ważne „Atrybuty” strażaka.
Korzystając z tablicy interaktywnej odpowiadali na pytania związane z kolejnym wyzwaniem pt. „Łamiemy stereotypy zawodowe”. Uczniowie wykonali plakat łamiące stereotypy zawodowe, czyli rysowali przedstawiciela omawianego zawodu, płci odmiennej, niż jest to standardowo przyjęte.
Druga i trzecia klasa wykonała „Lekturę na wieszaku". Dzieła te były związane z treścią przeczytanej lektury. Uczniowie pracowali w grupach. Następnie swoje prace zaprezentowali innym. Prace były pomysłowe, zawierały labirynt, obrazki, które można było ułożyć w kolejności oraz quiz.
Ciekawym wyzwaniem było zrobienie przez uczestników makiety wsi Kozie Różki, w której to mieszkał nasz główny bohater Wojtek. Każdy z uczniów był bardzo zaangażowany podczas realizacji projektu.
Realizatorzy programu:
M. Piwko-Bieniek i B. Łojas
40
Kolejne sukcesy w konkursach
Nasi uczniowie corocznie biorą udział w Konkursie Czytelniczo-Plastycznym „GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej Ziemi Zagórzańskiej. W tegorocznej edycji konkursu troje uczniów naszej szkoły zostało nagrodzonych – w kategorii czytelniczej Nikodem Grzyb (kl. 8) zdobył I miejsce, a Małgorzata Nawara (kl. 2) miejsce II. W konkursie plastycznym III miejsce przyznano Weronice Cieżak (klasa II). Cieszy fakt, że uczniowie kultywują gwarę zagórzańską i są zainteresowani literaturą regionalną.
Gratulujemy sukcesu!
Dorota Borowiec
Nagrodzeni w konkursie KRUS
9 czerwca naszą szkołę odwiedził przedstawiciel KRUS – u, aby wręczyć nagrody i dyplomy uczniom biorącym udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy” oraz Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym. Michał Nawara (kl. VII) zajął I miejsce w etapie powiatowym konkursu, a wyróżnienia otrzymali Alicja Nawara (oddział przedszkolny) oraz Miłosz Cieżak (oddział przedszkolny). Pozostałym uczestnikom za udział w konkursie wręczono dyplomy oraz książki.
Był to także ważny dzień dla uczniów kl. IV, którym Pani Dyrektor oraz Pan Wiesław Wasilewski wręczyli karty rowerowe, potwierdzając tym samym ich wiedzę i umiejętności w zakresie jazdy na rowerze oraz znajomości przepisów ruchu drogowego.
Dorota Borowiec
3
A na koniec... Lubogoszcz
Ósma klasa wyruszyła na dwudniową wycieczkę do Bazy Szkoleniowo - Wypoczynkowej „Lubogoszcz”. Pomimo początkowo złej pogody, nie tracili humoru. Po rozlokowaniu się w domkach, wyruszyli czarnym szlakiem na szczyt. Czas spędzali aktywnie. Był mecz w siatkówkę oraz piłkarski pojedynek. Dzień zakończyli ogniskiem oraz wspólnym śpiewem. Wrażeń i wspomnień mnóstwo - to ciekawe wycieczkowe zakończenie nauki w szkole podstawowej. Najlepiej pokazują to załączone w galerii zdjęcia.
red. Anna Kawula
8
Dzień Dziecka
Szkoła to miejsce, w którym zawsze hucznie obchodzi się Dzień Dziecka. W tym roku także nie zabrakło atrakcji dla naszych uczniów i przedszkolaków. Przedszkole ten dzień spędziło na terenie szkoły. Dzieci brały udział w przygotowanym dla nich torze przeszkód, a także samodzielnie mogły zrobić popcorn. Po pysznym poczęstunku przedszkolaki wyszły na plac zabaw, gdzie były robione dla nich wielkie bańki mydlane, sami także mogli spróbować swoich sił w ich wykonywaniu.Klasa II i III została zaproszona do Państwa Filipiaków, którzy przygotowali dla nich wspaniałe atrakcje: wata cukrowa, kiełbaski z grilla, zabawy na trampolinie . Uczniowie byli zachwyceni pobytem w nowym miejscu.Starsze klasy zorganizowały sobie palenie ogniska i pieczenie kiełbasek. Nie zabrakło też pysznego popcornu i aktywności fizycznej na boisku szkolnym.Mamy nadzieję 1 czerwca był dniem radości dla wszystkich naszych dzieci. Janusz Korczak mówił : „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Powinniśmy o tym pamiętać nie tylko od święta, ale także na co dzień.
red. Agnieszka Bogacz
36
XXII Konkurs Papieski
Konkurs został zorganizowany przez Ochotnicze Hufce Pracy.Celem konkursu było ukazanie wartości życia w harmonijnej i szczęśliwej rodzinie opartej na małżeństwie, wskazanie rodziny jako bezpiecznego i pełnego miłości środowiska dla dzieci, osób niepełnosprawnych, chorych i starszych oraz przypomnienie i wskazanie młodzieży ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania świętego Jana Pawła II.
Na tegoroczny Konkurs Papieski odbywający się pod hasłem „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!, napłynęło 1080 prac, w tym 254 prace fotograficzne i 826 plastycznych. Komisja oceniająca twórczość młodych artystów stanęła przed trudnym zadaniem.” Prace zostały wykonane przez uczestników Ochotniczych Hufców Pracy oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju. Z naszej szkoły udział w konkursie wzięli uczniowie: Małgorzata Nawara kl.II, Weronika Cieżak kl. II i Kamila Niedośpiał kl. II. Laureatem konkursu została Małgorzata Nawara z klasy II, którą wyróżniono za pracę fotograficzną, przedstawiającą szczęśliwą rodzinę. Serdecznie gratulujemy Małgosi!
5
Dzień Rodziny
Dzień Rodziny jest bardzo ważnym dniem dla całej społeczności szkolnej. Chociaż w tym roku nie spotkaliśmy się na wspólnej uroczystości, to jak zawsze nasi uczniowie i przedszkolaki przygotowali niespodzianki dla swoich rodziców. Z tej okazji chcielibyśmy złożyć Wam – wspaniali Rodzice najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz opieki bożej na każdy dzień, aby radość czerpana z posiadania rodziny wypełniała każdą chwilę Waszego życia.
Dziękujemy, że zawsze jesteście z nami !!!
Przedszkolaki, uczniowie, grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły.
Klikając w poniższe linki można obejrzeć występy dzieci.
Sukces literacki
27 maja 2022 r. w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu odbył się koncert finałowy połączony z ogłoszeniem wyników 2. Konkursu Literackiego „Piękno Małopolski – słowem opisane” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego. W konkursie wzięło udział 190 uczestników, nadesłano 350 prac opisujących prozą i wierszem piękno Małopolski. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach – wiersza i prozy oraz w trzech grupach wiekowych: do lat 12, od 13 do 17 lat i od lat 18. Dodatkowo oddzielnie ocenione były utwory napisane językiem literackim i gwarą.
Utwór napisany przez uczennice naszej szkoły – Zuzannę Majkowską, Magdalenę Żądło, Annę Nawarę i Magdalenę Nawarę – został w tym konkursie wyróżniony, a ich nauczycielki nagrodzony III miejscem. Oprócz nagród rzeczowych i finansowych organizatorzy konkursu przewidzieli dla autorów nagrodzonych i wyróżnionych tekstów umieszczenie ich utworów w okolicznościowym folderze – almanachu.
Liczymy, że to zachęci kolejnych uczniów do własnej twórczości, która zostanie doceniona w następnej edycji konkursu „Piękno Małopolski – słowem opisane”.
Dorota Borowiec
Nagrodzone utwory:
Cztery pory roku
Znów słońce na niebie oświetla mi twarz,
Znów babie lato ozdabia świat.
Lecz zielonych liści przemija czas,
Zmieniają się w czerwień, jak zachodu blask.
Lecą listki z drzewa,
przemija rozkwitu czas.
W krainie małopolskiej
Idzie przyroda spać.
Przychodzi zimna pora,
Z dnia okrada nas.
Pokrywa śniegiem ziemię
A wraz z nią zagórzański świat.
Lecz przylatują ptaki, niosąc ze sobą wiosnę,
I ćwierkają na powitanie radośnie.
Kwiat szatę zmienia i nasza mała ziemia,
Znów się w żywą zamienia.
Tak oto się toczy zagórzański czas,
Płynie razem z rzeką
I wieje z wiatrem w dal.
Zuzanna Majkowska, Magdalena Żądło, Anna Nawara, Magdalena Nawara
Legenda o Szczeblu i kaczeńcach
Downo tymu, kie jesce ludzie ni mieli komputerów ani aut, zył se we wsi Jasiek – Jasiek z Zapotoca, co parobkom był i płod wielgom górom łowce pasoł błogatsym głospodorzom. Dobry to był chłopok, śwarny i głospodarny, ale biydny jak mys kościelno. I, jak to godajo, ze miłoś jes ślepo, ale trafiła i do niygo. Zakłochoł się łon w Kajsce z błogate rodziny. Jyj tys sie łon uwidzioł, ale Młynarzówno musiała iś za kłogo lepsegło. Łojce ugodali sie jus i kcieli jo wydać za syna kłowola, Franka. Niydobry to był chłopok, chybki do bitki, piyrsy do kielicha i skrzotny. Ale błogaty…
- Dyć jo gło nie kłochom – becała Kaśka matuli.
- Paniom se bedzies i nic ci nie braknie, a moze go płolubis z czasom… - pociesała matka.
Kaśka nie dała se przegodać, ale co młogła poradzić na łojcowsko włolo.
Płosła do Franka, zeby sie rozmówić, moze łon tys nie bedzie je kcioł. Ale kaj tam… Wychłodził właśnie z karcmy, pijany. Jak usłysoł, ze nie kce za niego iś, tak sie wściyk, ze kcioł jo siłom zbałamucić. Dziywka sie nie dała, uciekała, ale sie płotkła na kamiyniu i padła jak dugo. Skuliła się niby to małe kacontko w trowie i zawołała roz: ratujcie!, drugi roz: ratujcie! i trzeci roz: ratujcie! I dziw nad dziwy – z groty skalne wychłodzi jakosi bioło zjawa. Paczy Kaśka w jyj blade ślipia i niy dowiyrzo – sama kurcy sie i kurcy, as wszyskło z dłołu widzi. Tak sie Kaśka zmiyniła w mały, żółty kwiotusek – kaczyńcom dzisioj nazywany.
Przepadła dziopa bez wieści, jak kamiyń w wodo. Jasiek sukoł je, chłodził wszyndzie, ka młogła iś, ale nadarymnie. Stroskany straśnie usiod se pod grotom skalnom i labiydził na swój los. As tu znowa cudy – wysło cosi biołe z groty i do niygo przegodało. Jasiek dowiydzioł sie wszyskiegło ło Kajsce i rynce załamoł. Ale zjawa miała dlo niygo pociesynie – jak mu sie udo wlyś na to wiylgo góro i dojś na scyt, to Kaśka bedzie wrócono. Zadanie to było strasne, bo góra skalisto, stromo, nieprzebyto, ale miłoś do Kaśki przecie wiynkso i silniyjso łot strachu.
Biere sie tedy Jasiek do roboty – buduje dugaśno drabino, pod samo niybo. I dali z tom drabinom na skalno ściano. Dobrze Jaśkowi sło, wspino sie ku niebu, myślonc ło ukłochany. Jus, jus jo widzi w wyłobraźni, a tu nagle czask, scebel w drabinie chrupnoł i sie złomoł. Jasiek jus wiy, ze koniec jygo żywłota bliski, jus zegno sie z tym światom, kie nagle widzi bioło zjawo – a łon som kurcy sie i kurcy, as widzi wszysko z góry… A łobok drugi taki som kwiotusek jak i łon – jus ci so razym, jak kcieli…
Łot te pory to wiylgo góro wołajo Szczebel, bo tyn złomany scebel był przycynom niescynścia i scynścia. A tak sie nieroz zdarzo, ze ni ma tego złego, co by na dobre nie wysło…
Dorota Borowiec
„Kubusiowi Przyjaciele Natury”
Uczniowie kl. II i III naszej szkoły wzięli udział w edukacyjnym programie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Program umożliwił utrwalenie ważnych wiadomości z zakresu ochrony środowiska, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz zdrowego stylu życia. Zostały przeprowadzone zajęcia o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.
Korzystając z pięknej pogody, zorganizowano wycieczkę do lasu, gdzie uczniowie obserwowali przyrodę. Odbyli również na wycieczkę do Gorczańskiego Parku Narodowego, gdzie podziwiali eksponaty roślin, owadów i zwierząt. Po obejrzeniu wystawy uczniowie zwiedzali park na żywo, gdzie zdobywali kolejne informacje. Dzięki temu młodzi przyrodnicy dowiedzieli się, jak dbać o naturę. Poznali nazwy roślin chronionych i owadów, które odgrywają ważną rolę w środowisku.
Kubusiowi przyjaciele utrwalali również wcześniej poznane zasady segregowania śmieci i zapoznali się pojęciem recyklingu. Ponadto omówiony został temat oszczędzania wody i energii.
Uczniowie uczestniczyli w szkolnych działaniach promujących zdrowy tryb życia - degustowali surówkę z marchewki oraz upiekli ciasto marchewkowe, które szybko zniknęło z talerzy. Zorganizowane zostały również zajęcia plastyczne, podczas których pasjonaci przyrody stworzyli ciekawe i kolorowe prace związane z marchewką oraz z wykorzystaniem odpadów, dając im „drugie życie”. Wszyscy wykonali roboty z plastikowych butelek i nakrętek. Dzieci wspólnie rozwiązywały quiz ekologiczny, przy którym było wiele zabawy i obejrzeli filmy przekazane przez markę Kubuś (największy program ekologiczny poświęcony tematyce ekologicznej).
Po przeprowadzeniu programu szkoła nabyła prawo do posługiwania się Certyfikatem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
red. M. Piwko-Bieniek i B. Łojas
20
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie