W dniu 25 stycznia naszą szkołę odwiedził iluzjonista. Swój pokaz podzielił na cztery etapy dopasowane do muzyki : skocznej, dziecięcej, refleksyjnej i światecznej. Przez ponad godzinę pokazywał swoje umiejętności, do każdej sztuczki angażował inne dzieci, którym dawał możliwość spróbowania swoich sił w magii. Wszyscy uczniowie od przedszkola do klasy 8 z wielkim zaciekawieniem oglądali niesamowity pokaz. Na zakończenie każdy otrzymał figurkę zrobiona z balona.
Wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej nr 3
w Kasince Małej, wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci Młodzieży ”Anioły” 2022r. W przedziale wiekowym 7-9 lat, kategorii CERAMIKA
Alicja Nawara z klasy I zdobyła II miejsce, a Magdalena Niedośpiał, również z klasy I otrzymała wyróżnienie. To wielki sukces na skalę krajową. Cieszymy się bardzo i serdecznie im gratulujemy!!!
"Laboratoria przyszłości"
W naszej szkole rozpoczęliśmy pracę na sprzętach pozyskanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Urządzenia zakupione w ramach projektu są sukcesywnie wykorzystywane na różnych zajęciach edukacyjno-wychowawczych, podczas imprez i uroczystości szkolnych. Klasa 6 w pierwszym semestrze nauki na lekcjach techniki oraz informatyki jako pierwsza miała okazję zapoznać się z „Magią” drukarki 3D. Szkoła posiada drukarkę firmy Sygnis Adventures 3 jest to sprawdzona konstrukcja od jednego z największych producentów drukarek 3D na świecie – firmy Flashforge. Aby drukarka wydrukowała obiekt przestrzenny, musi on zostać wcześniej przygotowany w programie obsługującym grafikę trójwymiarową (przestrzenną). Jednym z najprostszych programów umożliwiających tworzenie modeli przestrzennych jest darmowy program TinkerCAD którego nie trzeba instalować ponieważ jest dostępny on-line, wystarczy tylko przeglądarka internetowa no
i oczywiście Internet. W ramach cyklu lekcji uczniowie mają możliwość dowiedzieć się:
W zakresie modelowania 3D:- czym jest grafika trójwymiarowa i czym różni się od grafiki rastrowej
- czym jest wymiarowanie
- jak pracować w przestrzeni trójwymiarowej
- jak wymiarować bryły, zmieniać ich położenie względem siebie, układać
- jak dodawać i odejmować bryły
- jak wyrównywać i obracać konstrukcje w przestrzeni
- jak wygląda proces inżynierii procesu projektowania i prototypowania
W zakresie obsługi drukarki 3D:
- czym jest druk 3D
- najważniejsze elementy drukarki 3D
- od pomysłu do wydruku, czyli proces druku krok po kroku
- polimery – filamenty, ich rodzaje i właściwości
- jakie parametry wpływają na jakość druku
- proces przygotowania pliku do druku 3D
- wydruk wielu elementów na jednym stole roboczym
W zakresie tworzenia modeli i prototypowania uczniowie stworzą pomoce dydaktyczne oraz przedmioty użytkowe. Każdy z tych projektów jest też wykorzystywany w dalszej części warsztatów. W ramach projektów uczniowie tworzą m.in:
- klocki konstrukcyjne
- breloki do kluczy
- narzędzia pomiarowe
- zasuwkę do drzwi
- gry i łamigłówki logiczne
- pojemniki i organizery
- pieczątki motywacyjne
- cyfry i litery
- stojaki na książki i telefon
Projektowanie przestrzenne i druk 3D pozwalają uczniom na naukę wielu nowych umiejętności i nabywanie wyjątkowych kompetencji. To świetne narzędzie do rozwoju myślenia kreatywnego i logicznego, a także pracy zespołowej. Kształtuje wyobraźnię i uczy skupienia uwagi na realizacji zadania, rozwijając poczucie własnej skuteczności. Uczniowie wypracowują również umiejętności przestrzenne, takie jak wizualizację przestrzenną i rotację mentalną. Nauka pracy z drukarką 3D wpływa na elastyczność poznawczą, pokazując, że każda nowa technologia będzie w zasięgu możliwości uczniów.
Wiesław Wasilewski
9
Dzień Babci i Dziadka
20 stycznia 2023r. odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej uroczystość z okazji
Dnia Babci i Dziadka. To jedna z niewielu okazji obchodzona tak hucznie i wesoło w naszym małym, szkolnym zakątku. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną przez ks. Mateusza Bochenka i ks. Jana Zająca w intencji żyjących i zmarłych Babuni i Dziadziusiów. Tuż po niej adoracja przy żłóbku, którą poprowadzili uczniowie klas I-III. Apel szkolny rozpoczęła p. Dyrektor Barbara Tokarza, przywitała zebranych Gości, złożyła im życzenia i zaprosiła do obejrzenia dalszej części artystycznej, w której brali udział przedszkolacy, i klasy IV-VIII. Nie zabrakło także śpiewu kolęd i własnoręcznie zrobionych upominków wręczonych wraz z mocą serdecznych życzeń wszystkim Babciom i Dziadkom.Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Mszana Dolna Pan Bolesław Żaba, za co z całego serca dziękujemy.
45
Sukces wyśpiewany
Uczennica kl. III Małgorzata Nawara zdobyła III miejsce w 3. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Zimowej i Świątecznej „Świętośpiewanie”, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu.
Zadaniem konkursowym było autorskie wykonanie jednego utworu lub piosenki o tematyce świątecznej lub zimowej w formie wideo, zawierającego obraz oraz dźwięk. Małgorzata Nawara wykonała autorską pastorałkę Doliny Mszanki „Hej gwiazda zaświeciła”. Koncert finalistów odbył się 13.01.2023 r.
Gratulujemy sukcesu! Liczymy na to, że jeszcze bardziej zachęci on uczniów do rozwijania muzycznych zainteresowań.
Relację z występu można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/efA7ZwVDLME
Dorota Borowiec
Świąteczne kartki
Podziękowanie
Kolejne sukcesy naszych uczniów
11 stycznia 2023 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się na okolicznościowym apelu, podczas którego Pani Dyrektor Barbara Tokarz przekazała zebranym wspaniałe informacje o kolejnych osiągnięciach uczniów w konkursach. Otóż Ewelina Majkowska (kl. V) zdobyła wyróżnienie w konkursie „Ubierzmy choinkę dla św. Jana Pawła II”, na który wpłynęło 945 prac, w tym 283 prace z klas IV-VI. Natomiast trio Ewelina Majkowska, Alicja Nawara, Małgorzata Nawara (kl. V) zostało jednym ze zwycięzców konkursu kolęd „Śpiewajmy i grajmy Mu”. Organizatorem obydwóch konkursów był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
Nagrodzone wykonanie można obejrzeć pod adresem:
Dorota Borowiec
Wigilia szkolna
22 grudnia cała społeczność szkolna spotkała się na wspólnej Wigilii. Świętowanie rozpoczęliśmy od przedstawienia w wykonaniu klas I-III. Uczniowie wraz z ich wychowawcami przypomnieli nam co jest najważniejsze w życiu każdego człowieka pełniącego różne funkcje społeczne. Następnie ks. Mateusz odczytał fragment ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa i dzieliliśmy się opłatkiem. Na koniec zasiedliśmy do Wigilijnego stołu.
20
Żywa lekcja historii
Tuż przed zimową przerwą świąteczną Szkołę Podstawową nr 3 w Kasince Małej odwiedzili artyści z grupy Rekonstrukto z pokazem pt. „Wrzesień 39 roku - rzecz o tym, jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. W obrazowy, ciekawy sposób przedstawili uczniom przyczyny wybuchu wojny w 1939 r. oraz ówczesną sytuację polityczną. Barwnej opowieści towarzyszył pokaz ekwipunku i wyposażenia używanego podczas kampanii wrześniowej, replik broni, sprzętu bojowego. Uczniowie odbyli musztrę, mogli założyć mundur wojskowy, wypróbować sprzęt służący do łączności i poznać zaopatrzenie żołnierza na froncie. Najwięcej emocji wzbudził pokaz broni i sprzętu bojowego. Wszyscy uczestnicy mogli na koniec osobiście dotknąć i przyjrzeć się różnym elementom wyposażenia wojska polskiego. Pokaz był dla uczniów niezwykle interesującą wędrówką w krwawą, ale chwalebną przeszłość naszej ojczyzny. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a później z ciekawością obejrzeli przygotowane przez artystów eksponaty historyczne.
Dorota Borowiec
11
Oświadczenie
Stowarzyszenia Szkół Jana Pawła II
Spotkanie z Mikołajem
W dniu 6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Już od samego rana dzieci z niecierpliwością czekały na wiadomość kiedy Mikołaj do nich dotrze. Przedszkolaki szykowały swoje stroje na występ, a dzieci z klas I-III starali się być bardzo grzeczne. Gdy nastała godzina 11 z wielkimi uśmiechami dzieci powitały wypatrywanego gościa.
Klasy starsze IV-VIII urządziły sobie losowanie Mikołajkowe i wielkiej tajemnicy wszyscy trzymali kogo obdarują prezentem. Do nich również przyszedł Mikołaj, aby pomóc rozdzielić przygotowane paczki.
63
Z wizytą w salonie fryzjerskim
Już od najmłodszych szkolnych lat w szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej zaznajamiamy się z różnymi zawodami. Odwiedzamy lub zapraszamy do klasy szczególnie nasze babcie, ciocie, wujków, mamy i tatusiów, którzy opowiadają nam o swojej pracy. Tym razem odwiedziliśmy salon „Strefa relaksu” w Węglówce, prowadzony przez Natalię Paryl. Usługi fryzjerskie wykonuje tam mama jednej z naszych uczennic. Poprzez obserwację strzyżenia, czesania, układania fryzur oraz malowania i zdobienia paznokci mogliśmy zgłębić tajniki fryzjerskiej i kosmetycznej sztuki. Miłą niespodzianką była konkurs na najpiękniej ułożoną fryzurę, w którym walczyli zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Zakończył się remisem, a za udział uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.
Bardzo dziękujemy właścicielce salonu p. Natalii Paryl oraz p. Justynie Nadkańskiej za ciepłe i serdeczne przyjęcie, poświęcony czas i praktyczną lekcję fryzjerstwa i kosmetyki.
Klasa I i II wraz z wychowawcą
36
Jak szybko mijają chwile...
25 listopada 2022r. to dzień, który na długo zostanie nam w pamięci. Towarzyszyło mu wiele emocji i wzruszeń, a przyczyną tego było pożegnanie długoletniego pracownika szkoły, wyjątkowego i niepowtarzalnego nauczyciela p. mgr Barbary Łojas.
Pani Barbara Łojas zatrudniona została w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej
1 września 1987r. i pracowała w niej nieprzerwalnie do dziś, czyli 25 listopada 2022r.Od samego początku dała poznać się jako nauczyciel wyjątkowy, mający sprawy swoich podopiecznych na pierwszym miejscu. Nie szczędziła sił, pieniędzy i serca, żeby rok po roku rozwijać pasje i zainteresowania swoich uczniów, a także łączyć pokolenia nauczycieli i służyć pomocą i wsparciem każdemu. Talenty, które otrzymała od Boga pomnażała w pracy organizując konkursy, koła zainteresowań, zdobiąc i dekorując małą zagródczańską szkołę.
To dzięki niej wielu uczniów mogło szczycić się wysokimi wynikami w konkursach plastycznych i dydaktycznych organizowanych na terenie gminy, powiatu, województwa
i kraju. Przygotowywała i współorganizowała wiele przedsięwzięć, uroczystości i inicjatyw szkolnych. Zawsze z wielką starannością i oddaniem wykonywała obowiązki zlecone przez kolejnych dyrektorów szkoły. Przez ostatnie 11 lat była organizatorem kiermaszu bożonarodzeniowego, który do dziś cieszy się ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Zagródca.Zawsze cicha, skromna, nie lubiła świateł i poklasku, taka była i jest NASZA BASIA.
Najdroższa Koleżanko, Przyjaciółko wielu z nas,
niech nigdy nie zabraknie Ci siły do szerzenia miłości wokół siebie i wiary w to, że „ten kto daje, najwięcej otrzymuje”.
Dziękujemy za wspólnie przeżyty czas, życzymy Ci przede wszystkim zdrowia
i jak powiedziała jedna z naszych koleżanek „ spokoju, radosnych chwil oraz przestrzeni
do spełniania tych wszystkich pomysłów, na które do tej pory nie miałaś czasu” . „ Zostawiłaś po sobie tyle śladów, dobra i serdeczności, że jeszcze długo będziemy ogrzewać się w tym ciepełku”.Niech w Twoim dalszym życiu błogosławi Ci Pan Bóg!
Koleżanki i Koledzy ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Kasince Małej
2
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Dlaczego pluszaki są tak ważne w życiu dziecka? Przytulanie działa uspokajająco, pomagają przełamać lęki u dzieci, pobudzają wyobraźnie….
W 2002r ogłoszono Światowy Dzień Pluszowego Misia co roku jest obchodzony 25 listopada.
Nasze przedszkolaki również każdego roku świętują razem ze swoimi pluszowymi przytulankami. W tym roku w czasie zabaw, aby otrzymać odznaki z okazji Dnia Misia, dzieci miały 6 zadań, po wykonaniu każdego cała grupa otrzymywała jeden element puzzli. Po skompletowaniu całego obrazka dzieci otrzymały odznaki.
27
Andrzejki
W czwartek 24 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa. Od rana w szkole grała muzyka i każdemu dopisywał dobry humor. Tradycyjnie zostały również zorganizowane wróżby, dzieci wróżyły sobie kim zostaną w przyszłości, na co mają zwracać uwagę np. pilnować, aby myć zęby.
O zaplecze kulinarne zadbał Wolontariat szkolny oraz Samorząd Uczniowski, każdy członek przygotował coś do przegryzienie, nie zabrakło również słodkich smakołyków.
14
Wycieczka do Muzeum Narodowego w Sukiennicach
Uczniowie klasy IV - VII wraz z wychowawcami wyruszyli autokarem w optymistycznych nastrojach na wycieczkę do Krakowa. Głównym punktem zwiedzania było Muzeum Narodowego dotyczące malarstwa polskiego. Przed otwarciem galerii zatrzymaliśmy na krótką osobistą modlitwę w Kościele Mariackim. Punktualnie o godzinie 10.00 weszliśmy do muzeum, gdzie można było zobaczyć ekspozycję dzieł wystawioną w czterech salach pochodzących od słynnych nazwisk malarzy: Bacciarellego, Michałowskiego, Siemiradzkiego, Chełmońskiego. Były to płótna miedzy innymi z epoki klasycyzmu i romantyzmu. Wiele dzieł nawiązuje do historii Polski. Z całą pewnością wrażenie wśród uczniów zrobił obraz Jana Matejki „HOŁD PRUSKI”, a także „Kościuszko pod Racławicami" o tematyce powstańczej. Młodzi miłośnicy sztuki mogli obejrzeć również malowidła nawiązujące do kampanii Napoleona oraz do rozbiorów Polski. Uczniowie siedząc na pluszowych kanapach w zadumie podziwiali dzieła sztuki: „Czwórkę” Józefa Chełmońskiego i „Szał” Podkowińskiego oraz portrety króla Stanisława Poniatowskiego autorstwa włoskiego malarza Macello Bacciarellego. To była niezapomniana lekcja historii.
Drugim punktem wycieczki był Teatra Groteska, w którym wszyscy wycieczkowicze z przyjemnością oglądnęli przedstawienie pt. „Kapelusz za sto tysięcy” Adama Bahdaja.
Niepowtarzalne widowisko pełne wrażeń muzycznych i wspaniałej scenografii w formie multimedialnej oraz profesjonalnej gry aktorów pochłonęło uczniów, którzy z zaciekawieniem śledzili zagadkę zaginionego „Kapelusza”.
Ukoronowaniem intensywnego dnia było odwiedzenie restauracji i powrót do domu.
red. M. Piwko-Bieniek
13
,,Kiedy dusza w zachwycie do ziemi się kłoni"
15 listopada późnym popołudniem w Sali Kameralnej Limanowskiego Domu Kultury nastąpiło uroczyste podsumowanie dwóch konkursów zorganizowanych przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej pod honorowym patronatem Starosty Limanowskiego oraz Burmistrza Miasta Limanowa. Nasz uczeń klasy VIII - Michał Nawara zdobył wyróżnienie w X Konkursie Poetyckim im. Zosi Smreczyńskiej, a jego opiekun - III miejsce w X Powiatowym Konkursie Filmowo - Fotograficznym ,,Z obiektywem przez Powiat". Uczestnicy tegorocznej edycji mieli za zadanie przelać na papier, to co budzi w nich zachwyt, co ich porusza.
Dorota Borowiec
Wycieczka kl 8 do Oświęcimia
10 listopada br. klasa 8 wraz z klasą 7 i 8 z SPnr1 w Kasince Małej wybrały się na wycieczkę do Oświęcimia.
Celem wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Uczniowie z przewodnikiem rozpoczęli zwiedzanie od wystawy stałej oraz obiektów na terenie obozu macierzystego Auschwitz I. Wejście do obozu otwiera brama, na której widnieje napis „Arbeitmachtfrei”, czyli „Praca czyni wolnym”. Każdy, kto przekroczył tę bramę, był skazany jedynie na śmierć i tortury. Na terenie Auschwitz niektóre bloki i budynki obozowe pełniły specjalne funkcje. W pomieszczeniach znajdowały się zdjęcia ukazujące pociągi przywożące ludzi, na których czekała śmierć w komorach gazowych. Za jedną z szyb znajdowała się makieta przedstawiająca drogę ludzi skazanych na śmierć. Ostatnim miejscem, które uczniowie zwiedzili w Oświęcimiu, było krematorium. Znajduje się ono poza ścisłym ogrodzeniem obozu. Widzieli piece, w których palono zwłoki ludzi. Wszyscy byli przepełnieni smutkiem; z przejęciem, w milczeniu słuchali historii.
Z głównego obozu w Auschwitz pojechano do Brzezinki, gdzie znajdował się drugi, bliźniaczy obóz. Leży on niespełna trzy kilometry dalej. Kiedyś zajmował on ponad 175 hektarów. Stało w nim około trzysta baraków dla więźniów, a przebywało ich tu jednorazowo około dziesięć tysięcy. Zbudowano tu także cztery duże krematoria, z których każde miało dwa piece i po dwie komory przystosowane do zagazowywania ludzi.
Odwiedzane miejsca, eksponaty muzealne oraz multimedialne ekspozycje zrobiły wielkie wrażenie na zwiedzających. Była to prawdziwa lekcja historii o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.
Anna Kawula
Dla Niepodległej
11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszego narodu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała wolność. W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Szkoła Podstawowa nr 3 w Kasince Małej uczciła to święto w szczególny sposób.
10 listopada odbyła się uroczysta akademia. Rozpoczęła się o godz. 11.11 odśpiewaniem hymnu narodowego w obecności pocztu sztandarowego, czym społeczność szkoły włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. Następnie uczniowie klas VI i VII przedstawili program artystyczny, w którym przypomnieli wszystkim przepełnioną bólem i cierpieniem historię narodu polskiego oraz uczcili pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo. Przedstawili drogę Polaków do odzyskania niepodległości, trudne czasy, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadomili zebranym, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju. Dyrektor szkoły – Pani Barbara Tokarz podkreśliła w przemówieniu, jak ważna jest konieczność pielęgnowania pamięci o polskiej historii oraz kształtowanie odpowiedniej postawy patriotycznej młodych ludzi.
Uczniowie wraz z wychowawcami złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy szkolnym pomniku niepodległościowym. Klasy I-III odwiedziły miejsca pamięci tych, którzy oddali życie za naszą wolność. Natomiast starsi uczniowie wzięli udział w jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”, które było okazją, by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i wydarzeniach współczesnej historii Polski.
Aby człowiek wiedział, dokąd zmierza, musi wiedzieć, skąd pochodzi. Warto pamiętać o słowach Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać i tworzyć”.
Dorota Borowiec
24
Archiwum Aktualności