21 marca jest nie tylko pierwszym dniem wiosny, ale również Światowym Dniem Osób z Zespołem Downa. Nasza szkoła przyłączyła się do ogólnoświatowej akcji. Samorząd Uczniowski stanął na wysokości zadania, organizując szkolne obchody. Uczniowie przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary, pokazując, że różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa – jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka. Zakładając ją, zwróciliśmy uwagę na problemy dzieci i dorosłych z Zespołem Downa.
Na lekcjach uczniowie wykonali papierowe, kolorowe skarpetki oraz wspólnie przygotowali okolicznościową gazetkę. Przeprowadzona została zbiórka pieniężna, której celem jest pomoc rocznej Alusi z Kasinki Małej cierpiącej na Zespół Downa i wadę serca AVSD.
Nie mogło w tym dniu zabraknąć tradycyjnych sposobów powitania wiosny, a więc spacerów w poszukiwaniu jej pierwszych oznak czy topienia marzanny. Uczniowie urządzili też klasowe kino z popcornem i innymi przekąskami. Wzięli również udział w żywej lekcji przyrody i obejrzeli pokaz sów. Mieli możliwość dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat życia, wyglądu i usposobienia tych drapieżników.
To był naprawdę kolorowy dzień. Wszyscy podekscytowani wrócili pełni wrażeń do domów.
Dorota Borowiec
Aktualności
Dzień Kolorowej Skarpetki
- 96
Wycieczka do Krakowa
16.03.2023 r. uczniowie klas IV-VIII naszej szkoły oraz klas VII-VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Kasince Małej wybrali się na wspólną wycieczkę do Krakowa. Najpierw w Nowohuckim Centrum Kultury obejrzeli półtoragodzinny spektakl pt. „Mały Książę”, dzięki czemu przypomnieli sobie treść lektury obowiązkowej. Ta opowieść o małym chłopcu, zamieszkującym planetę niewiele większą od siebie, poetycka opowieść pełna metaforyki i fantastycznych postaci zapada głęboko w pamięć. Może być skierowana do widza w każdym wieku. Wszystko zależy od naszej dojrzałości. Każdy zaczerpnie z historii to, co dla niego najistotniejsze. Dziecko zapamięta niewiarygodne przygody Małego Księcia zagubionego w dorosłym świecie. Młodzież będzie chciała zachować „dziecko” w sobie, a dorośli wyciągną lekcję z postępowania Pijaka, Króla czy Bankiera. Wszyscy jednak zapamiętają jedno: najważniejsza w życiu jest przyjaźń i miłość. Dlatego w sali NCK znaleźli się dorośli, młodzież, dzieci, a nawet przedszkolaki.
Następnym punktem wycieczki był Park Trampolin GOjump, zgodnie z zasadą „coś dla ducha, coś dla ciała”. Uczniowie mogli poszaleć na trampolinach, popracować nad koordynacją wzrokowo-ruchową, wzmocnić ciało, zwiększyć zwinność i ogólną sprawność. Była to też doskonała okazja do integracji uczniów.
Wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni szczęśliwie wrócili do domów, już planując kolejne wycieczki.
Dorota Borowiec9
Mała - Wielka Artystka
Wśród uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej wielu jest takich, którzy osiągają sukcesy w różnych dziedzinach i próbują rozwijać swoje talenty.
Dziś jednak artykuł poświęcam Madzi Niedośpiał – bardzo dobrze zapowiadającej się uczennicy klasy I, którą charakteryzuje pogoda ducha, otwartość, szczerość, ciekawość świata i wielki talent plastyczny. Ambicja i upór dopełniają wymienione cechy, dzięki czemu śmiało już możemy mówić o niej „Dziewczynka na medal!” Swoje zainteresowania i pasje rozwija
w domu i w szkole. Zawsze chętnie bierze udział w konkursach przedmiotowych
i artystycznych, osiągając przy tym wysokie wyniki. Ma potrzebę tworzenia i dzielenia się
z innymi. W klasie lubiana, chętna do pomocy i wsparcia. Taka jest nasza Madzia….I chociaż w szkole dobrze jest wszystkim znana, to jednak postanowiłam wyjść naprzeciw tym, którzy szkołę odwiedzają, aby i oni mogli poznać jej twórcze rzemiosło.Na górnym korytarzu pojawiła się pierwsza wystawa prac Małej-Wielkiej Artystki. Ufam, że nie ostatnia i że będzie ona kluczem do otwarcia bram wielkiego artystycznego świata. Czego z całego serca życzę…….:)
Wychowawczyni – Agata Zięba
Hołd Żołnierzom wyklętym
2 marca uczniowie naszej szkoły oddali hołd żołnierzom wyklętym, poświęcając ich pamięci uroczysty apel. Byli to bohaterowie walczący po II wojnie światowej o wolną Polskę, wolną od komunizmu i wpływów Związku Radzieckiego. Żołnierze podziemia antykomunistycznego walczyli w partyzantce, ukrywali się w lasach, narażali swoje życie i bezpieczeństwo swoich rodzin. Atakowali więzienia, posterunki milicji i oddziały wojska. Nie mieli nic do stracenia, władze prześladowały byłych żołnierzy Armii Krajowej : skazywano ich na śmierć, hańbę, a później na zapomnienie... Żołnierze niezłomni - żołnierze wyklęci, mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach. Nazywani zdrajcami, mordercami, bandytami... Dopiero po upadku komunizmu Polska zaczęła sobie przypominać o swoich bohaterach. Uczniowie przypomnieli postać świadka tamtych tragicznych wydarzeń, człowieka o którym tak niewiele wiemy, a mieszkał obok nas, w Kasince Małej. Pan Wincenty Perz, bo o nim mowa, był partyzantem z czasów II wojny światowej, żołnierzem AK, po wojnie żołnierzem wyklętym. Przyszło mu za to za to zapłacić wysoką cenę, aresztowany w 1946 roku, skazany został na 65 lat więzienia. Zwolniono go na szczęście na mocy amnestii w 1953. Zaraz po wojnie współpracował z bardzo znanym partyzantem, Józefem Kurasiem, ps. Ogień. Narratorzy przypomnieli szczegóły biografii Pana Perza, spełniając Jego marzenie, aby następne pokolenia nie zapomniały o przeszłości... Całość uświetniły piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu uczennic klas 5 - 7, które musiały wykonać je, na prośbę publiczności, na bis
5Nagrania śpiewu :
Ogłoszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Kasince Małej o rekrutacji do oddziałów przedszkolnych i klasy I na rok szkolny 2023/2024
Szanowni Rodzice !
Informujemy, że od 1 - 31 marca 2023 roku rozpoczynamy rekrutację do oddziału przedszkolnego na nowy rok szkolny.Wnioski o przyjęcie dziecka można pobrać bezpośrednio w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej ( zakładka - DLA RODZICÓW.Rodzice dzieci już uczęszczających do naszego przedszkola składają deklarację o kontynuowaniu edukacji przedszkolnej w roku szkolnym 2023/2024.Kandydaci do kl. I zamieszkali w obwodzie szkoły przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia rodziców.Rekrutacja do klasy I dotyczy tylko dzieci zamieszkałych poza obwodem naszej szkoły.W razie pytań prosimy o kontakt z sekretariatem szkoły w godzinach 8.00- 16.00,tel: 18 33 13 113 lub mailowo: sp3kasinkamala@mszana.pl
Karnawał
W tłusty czwartek 16 lutego odbyła się zabawa karnawałowa. Muzyka rozbrzmiewała w szkole od samego rana, najpierw w przedszkolu, a następnie w starszych klasach. Na ten dzień Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najpiękniejszą maskę karnawałową wykonaną własnoręcznie. Uczniów wystrojonych w różne stroje ciężko było rozpoznać gdy dodatkowo założyli maskę na twarz. Komisja w składzie : opiekun Samorządu Barbara Woś i członkowie SU Julia Kucharzak, Michał Nawara, Zofia Brania, Alicja Nawara miała trudną decyzję przy wyborze zwycięzców.
PRZEDSZKOLE:
I miejsce - Jacek Kucharzak
II miejsce - Anna Mucha
III miejsce - Szymon Kaleta
Wyróżnienia:
Gabriel Michalak
Antoni Proszek
KLASY I - III
I miejsce - Arleta Nawara
II miejsce - Weronika Cieżak
III miejsce - Alicja Nawara
Wyróżnienie:
Liliana Nadkańska
Karolina Kucharzak
KLASY IV - VIII
I miejsce - Joanna Nawara
II miejsce - Ewelina Majkowska
III miejsce - Alicja Nawara
Wszystkim gratulujemy pomysłów i zaangażowania.
71
Dzień Świętego Walentego
Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
Że chcą kochać i kochają!
Już od samego rana w dniu 14 lutego w szkole panowała miła atmosfera. Każdy potajemnie wrzycał walentynki do skrzynki walentynkowej. Pod koniec dnia nauki, walentynki zostały rozdane przez SU i ogłoszono królową Małgorzatę Nawarę i królów Nikodema Grzyba oraz Aleksandra Krzysztofiaka.
11
Edukacja teatralna uczniów
Styczeń w naszej szkole obfitował w wycieczki do teatru. Jako pierwsi na spektakl
wybrali się najstarsi uczniowie. W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu obejrzeli adaptację
teatralną „Trenów” Jana Kochanowskiego. Była to przejmująca opowieść o utracie, tęsknocie
i żalu, które spotkały poetę. Widowisko pokazało, że te uczucia dotykają każdego człowieka,
niezależnie od jego wieku i czasów, w których żyje. W spektaklu renesansowa poezja pomaga
wyjść z mroków i trudnych przeżyć współczesnego człowieka. Widzowie byli uczestnikami
wydarzenia, a nie tylko biernymi obserwatorami. Stylizowane kostiumy, gra świateł, muzyka
i śpiew na żywo dopełniły przedstawienie.
Do MOKiS-u wybrały się również dzieci z oddziału przedszkolnego. Obejrzały
spektakl-musical ,,Piotruś Pan”, który był bardzo wesoły, a dzieci z wielkim
zainteresowaniem przyglądały się temu, co działo się na scenie.
Tuż przed feriami zimowymi uczniowie klas I-III wybrali się do Teatru Groteska w
Krakowie, aby obejrzeć sztukę „Porwanie Baltazara Gąbki, czyli Smok&Roll.” Ten spektakl
sensacyjno-muzyczny, pełen grozy, ale i humoru, podobał się uczniom tak bardzo, że
postanowili jeszcze w tym roku szkolnym znowu do teatru wrócić! Mamy nadzieję, że nie
były to słowa bez pokrycia…
Justyna Kucharzak
Agata Zięba
Dorota Borowiec10
Dzień Piżamy
W czwartek 26 stycznia Samorząd Uczniowski zorganizował w szkole dzień piżamy. Uczniowie tuż przed feriami, po zakończonym półroczu mogli poczuć chwilkę wytchnienia. Przy okazji klasa III przygotowała sobie pyszną lemoniadę.
27
Spotkanie z Iluzją
W dniu 25 stycznia naszą szkołę odwiedził iluzjonista. Swój pokaz podzielił na cztery etapy dopasowane do muzyki : skocznej, dziecięcej, refleksyjnej i światecznej. Przez ponad godzinę pokazywał swoje umiejętności, do każdej sztuczki angażował inne dzieci, którym dawał możliwość spróbowania swoich sił w magii. Wszyscy uczniowie od przedszkola do klasy 8 z wielkim zaciekawieniem oglądali niesamowity pokaz. Na zakończenie każdy otrzymał figurkę zrobiona z balona.
22
Wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy I i II Szkoły Podstawowej nr 3
w Kasince Małej, wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci Młodzieży ”Anioły” 2022r. W przedziale wiekowym 7-9 lat, kategorii CERAMIKA
Alicja Nawara z klasy I zdobyła II miejsce, a Magdalena Niedośpiał, również z klasy I otrzymała wyróżnienie. To wielki sukces na skalę krajową. Cieszymy się bardzo i serdecznie im gratulujemy!!!
"Laboratoria przyszłości"
W naszej szkole rozpoczęliśmy pracę na sprzętach pozyskanych w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Urządzenia zakupione w ramach projektu są sukcesywnie wykorzystywane na różnych zajęciach edukacyjno-wychowawczych, podczas imprez i uroczystości szkolnych. Klasa 6 w pierwszym semestrze nauki na lekcjach techniki oraz informatyki jako pierwsza miała okazję zapoznać się z „Magią” drukarki 3D. Szkoła posiada drukarkę firmy Sygnis Adventures 3 jest to sprawdzona konstrukcja od jednego z największych producentów drukarek 3D na świecie – firmy Flashforge. Aby drukarka wydrukowała obiekt przestrzenny, musi on zostać wcześniej przygotowany w programie obsługującym grafikę trójwymiarową (przestrzenną). Jednym z najprostszych programów umożliwiających tworzenie modeli przestrzennych jest darmowy program TinkerCAD którego nie trzeba instalować ponieważ jest dostępny on-line, wystarczy tylko przeglądarka internetowa no
i oczywiście Internet. W ramach cyklu lekcji uczniowie mają możliwość dowiedzieć się:
W zakresie modelowania 3D:- czym jest grafika trójwymiarowa i czym różni się od grafiki rastrowej
- czym jest wymiarowanie
- jak pracować w przestrzeni trójwymiarowej
- jak wymiarować bryły, zmieniać ich położenie względem siebie, układać
- jak dodawać i odejmować bryły
- jak wyrównywać i obracać konstrukcje w przestrzeni
- jak wygląda proces inżynierii procesu projektowania i prototypowania
W zakresie obsługi drukarki 3D:
- czym jest druk 3D
- najważniejsze elementy drukarki 3D
- od pomysłu do wydruku, czyli proces druku krok po kroku
- polimery – filamenty, ich rodzaje i właściwości
- jakie parametry wpływają na jakość druku
- proces przygotowania pliku do druku 3D
- wydruk wielu elementów na jednym stole roboczym
W zakresie tworzenia modeli i prototypowania uczniowie stworzą pomoce dydaktyczne oraz przedmioty użytkowe. Każdy z tych projektów jest też wykorzystywany w dalszej części warsztatów. W ramach projektów uczniowie tworzą m.in:
- klocki konstrukcyjne
- breloki do kluczy
- narzędzia pomiarowe
- zasuwkę do drzwi
- gry i łamigłówki logiczne
- pojemniki i organizery
- pieczątki motywacyjne
- cyfry i litery
- stojaki na książki i telefon
Projektowanie przestrzenne i druk 3D pozwalają uczniom na naukę wielu nowych umiejętności i nabywanie wyjątkowych kompetencji. To świetne narzędzie do rozwoju myślenia kreatywnego i logicznego, a także pracy zespołowej. Kształtuje wyobraźnię i uczy skupienia uwagi na realizacji zadania, rozwijając poczucie własnej skuteczności. Uczniowie wypracowują również umiejętności przestrzenne, takie jak wizualizację przestrzenną i rotację mentalną. Nauka pracy z drukarką 3D wpływa na elastyczność poznawczą, pokazując, że każda nowa technologia będzie w zasięgu możliwości uczniów.
Wiesław Wasilewski
9
Dzień Babci i Dziadka
20 stycznia 2023r. odbyła się w Szkole Podstawowej nr 3 w Kasince Małej uroczystość z okazji
Dnia Babci i Dziadka. To jedna z niewielu okazji obchodzona tak hucznie i wesoło w naszym małym, szkolnym zakątku. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną przez ks. Mateusza Bochenka i ks. Jana Zająca w intencji żyjących i zmarłych Babuni i Dziadziusiów. Tuż po niej adoracja przy żłóbku, którą poprowadzili uczniowie klas I-III. Apel szkolny rozpoczęła p. Dyrektor Barbara Tokarza, przywitała zebranych Gości, złożyła im życzenia i zaprosiła do obejrzenia dalszej części artystycznej, w której brali udział przedszkolacy, i klasy IV-VIII. Nie zabrakło także śpiewu kolęd i własnoręcznie zrobionych upominków wręczonych wraz z mocą serdecznych życzeń wszystkim Babciom i Dziadkom.Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Mszana Dolna Pan Bolesław Żaba, za co z całego serca dziękujemy.
45
Sukces wyśpiewany
Uczennica kl. III Małgorzata Nawara zdobyła III miejsce w 3. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Zimowej i Świątecznej „Świętośpiewanie”, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu.
Zadaniem konkursowym było autorskie wykonanie jednego utworu lub piosenki o tematyce świątecznej lub zimowej w formie wideo, zawierającego obraz oraz dźwięk. Małgorzata Nawara wykonała autorską pastorałkę Doliny Mszanki „Hej gwiazda zaświeciła”. Koncert finalistów odbył się 13.01.2023 r.
Gratulujemy sukcesu! Liczymy na to, że jeszcze bardziej zachęci on uczniów do rozwijania muzycznych zainteresowań.
Relację z występu można obejrzeć pod adresem: https://youtu.be/efA7ZwVDLME
Dorota Borowiec
Świąteczne kartki
Podziękowanie
Kolejne sukcesy naszych uczniów
11 stycznia 2023 r. uczniowie naszej szkoły spotkali się na okolicznościowym apelu, podczas którego Pani Dyrektor Barbara Tokarz przekazała zebranym wspaniałe informacje o kolejnych osiągnięciach uczniów w konkursach. Otóż Ewelina Majkowska (kl. V) zdobyła wyróżnienie w konkursie „Ubierzmy choinkę dla św. Jana Pawła II”, na który wpłynęło 945 prac, w tym 283 prace z klas IV-VI. Natomiast trio Ewelina Majkowska, Alicja Nawara, Małgorzata Nawara (kl. V) zostało jednym ze zwycięzców konkursu kolęd „Śpiewajmy i grajmy Mu”. Organizatorem obydwóch konkursów był Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
Nagrodzone wykonanie można obejrzeć pod adresem:
Dorota Borowiec
Wigilia szkolna
22 grudnia cała społeczność szkolna spotkała się na wspólnej Wigilii. Świętowanie rozpoczęliśmy od przedstawienia w wykonaniu klas I-III. Uczniowie wraz z ich wychowawcami przypomnieli nam co jest najważniejsze w życiu każdego człowieka pełniącego różne funkcje społeczne. Następnie ks. Mateusz odczytał fragment ewangelii św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa i dzieliliśmy się opłatkiem. Na koniec zasiedliśmy do Wigilijnego stołu.
20
Żywa lekcja historii
Tuż przed zimową przerwą świąteczną Szkołę Podstawową nr 3 w Kasince Małej odwiedzili artyści z grupy Rekonstrukto z pokazem pt. „Wrzesień 39 roku - rzecz o tym, jak wybuchła II wojna światowa, a zniknęła II Rzeczpospolita”. W obrazowy, ciekawy sposób przedstawili uczniom przyczyny wybuchu wojny w 1939 r. oraz ówczesną sytuację polityczną. Barwnej opowieści towarzyszył pokaz ekwipunku i wyposażenia używanego podczas kampanii wrześniowej, replik broni, sprzętu bojowego. Uczniowie odbyli musztrę, mogli założyć mundur wojskowy, wypróbować sprzęt służący do łączności i poznać zaopatrzenie żołnierza na froncie. Najwięcej emocji wzbudził pokaz broni i sprzętu bojowego. Wszyscy uczestnicy mogli na koniec osobiście dotknąć i przyjrzeć się różnym elementom wyposażenia wojska polskiego. Pokaz był dla uczniów niezwykle interesującą wędrówką w krwawą, ale chwalebną przeszłość naszej ojczyzny. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji, a później z ciekawością obejrzeli przygotowane przez artystów eksponaty historyczne.
Dorota Borowiec
11
Oświadczenie
Stowarzyszenia Szkół Jana Pawła II
Archiwum Aktualności