HISTORIA SZKOŁY
Początki szkolnictwa podstawowego w obecnym obwodzie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Kasince Małej datuje się od 1918 r. Nauka odbywała się tylko zimą, od rana do zmierzchu. Nie było wyznaczonych godzin rozpoczynania i zakończenia lekcji. Pierwszym nauczycielem był mieszkaniec Zagródca - Jan Cieżak. Lekcje odbywały się w wynajętej izbie u gospodarza Filipiaka - os. Zabówka i Majkowskiego – os. Majeronówka. Jan Cieżak uczył czytać, pisać, zapisywać liczby do 100, bez żadnych działań. Uczył też religii i przygotowywał do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej. Uczniowie pisali na tabliczkach. W rodzinie przeważnie był jeden elementarz. Nie było biblioteki. Za naukę rodzice płacili nauczycielowi zbożem.
Nie było obowiązku szkolnego, ale zazwyczaj rodzice posyłali dzieci na lekcje. Od 1929 r. wprowadzono obowiązek nauczania, najpierw 4 klasy, potem 6 klas. Szkoła przyjęła imię Bohaterów Strajku Chłopskiego w Kasince Małej. Nauka odbywała się u Błażeja Kucharzaka. Pierwszym rządowym nauczycielem był Tadeusz Zubrzycki, który wynajmował mieszkanie u S. Krzysztofiaka. To on przywiózł na Zagródce pierwsze radio.
W latach 1935 – 1939 nauczycielem była p. Zwolińska (mieszkała u Marcina Cieżaka). Nauczyciele uczący w latach II wojny światowej to: p. Sieczka i p. Stachurski (został aresztowany przez Niemców i wywieziony do obozu). Od 1945 – 1973 roku zajęcia odbywały się u gospodarzy: Majkowskiego i Kucharzaka (os. Chosiówka) oraz Filipiaka (pod Jasieniem). W ciągu jednego dnia uczniowie przechodzili na różne lekcje do sal u ww. gospodarzy.
Po II wojnie światowej zajęcia prowadziły siostry zakonne: s. Anna Bałdysz i s. Magdalena. S. Anna spoczywa na cmentarzu w Kasince Małej. W latach 50 – tych oprócz sióstr zakonnych uczyły również nauczycielki: Maria Joniec i Maria Mendoń. Mieszkały u Michała Filipiaka w willi „ Kasia" – zwanej też Domem dla Nauczycieli (tam również mieściła się biblioteka), oraz Teresa Przybytek z Dobrej (mieszkała u Marcina Cieżaka). Do klasy szóstej uczniowie uczęszczali na Zagródce, klasę siódmą kończyli na Węglówce. Maria Joniec była kierownikiem szkoły do 1962 r. Na początku lat 60. uczyły również p. Rosa i p. Oleksy.
W latach 1963 – 1970 roku kierownikiem szkoły była Józefa Farganus z Mszany Górnej. Mieszkała również w Domu Nauczyciela u Filipiaka. Nauczyciele tego okresu to: Andrzej Skirliński, Wanda Kuczaj, Maria Nawieśniak, Władysława Śmietana, Władysława Limanówka, Teresa Bukowiec, Michalina Sutor.
W latach 70. kierownikiem szkoły był Bogdan Gawlik. Uczący nauczyciele to: Teresa Bukowiec, Władysława Limanówka, Michalina Woźniak, Maria Gawlik, Janina Kowalczyk, Jadwiga Cichoń, p. Zembura, Maria Konieczna, Barbara Janczy, Teresa Woźniak.
W 1973 r. szkoła została Punktem Filialnym Szkoły Podstawowej nr 2 w Kasince Małej. Kierownikiem Punktu Filialnego była Maria Sarna. W latach 1984 – 1990 Punktem Filialnym kierowała Zofia Leśniak.
Samodzielność organizacyjną (po 17 latach) szkoła uzyskała 1 września 1990 r. Wówczas z inicjatywy Rady Rodziców powstał pomysł budowy nowego budynku szkolnego. Trzy lata trwały przygotowania, gromadzenie materiału oraz pozyskiwanie działki i załatwienie stosownej dokumentacji w Kuratorium Oświaty i Urzędzie Gminy Mszana Dolna. W czerwcu 1993 r. zalano pierwsze fundamenty w czynie społecznym. Następnie w ciągu 1994 r. powstał cały stan surowy budynku szkolnego, łącznie z przykryciem dachu. W latach 1995 – 1997 przy pomocy ośrodków finansowych Kuratorium Oświaty i Urzędu Gminy Mszana Dolna doprowadzono do wykończenia części dydaktycznej budynku szkolnego. Oddanie nowej szkoły, uroczyste poświecenie i nadanie imienia Jana Pawła II nastąpiło 19 czerwca 1997 r. Uroczystą Mszę Świętą odprawił i poświecenia dokonał Kardynał Franciszek Macharski.
W latach 1997 – 2000 szkoła posiadała organizację klas I – VIII. Po reformie oświatowej stała się szkołą podstawową z klasami I – VI. Dyrektorem szkoły w latach 1990 – 2003 była Zofia Leśniak, od 2003 do 2009 r. obowiązki dyrektora pełniła Ewa Lis, następnie w latach 2009 – 2012 – Czesława Łabuz. W latach 2012 – 2019 funkcję tę pełniła Agata Zięba. We wrześniu 2019 r. stanowisko dyrektora zostało powierzone Barbarze Tokarz.